Edyta Górniak, Viva! 9/2019
Fot. MATEUSZ STANKIEWICZ/SAMESAME
O tym się mówi

Eurowizja 2023: widzowie zawiedzeni wynikiem preselekcji. Edyta Górniak zabrała głos

Na przewodniczącą jury spadła krytyka. „Oczekiwałam tego, że będzie przewrót...”

Marcjanna Maryszewska 27 lutego 2023 11:01
Edyta Górniak, Viva! 9/2019
Fot. MATEUSZ STANKIEWICZ/SAMESAME

Wczorajsze preselekcje do Eurowizji 2023 wyłoniły naszą reprezentantkę — została nią Blanka Sajkow, artystka pochodzenia polsko-bułgarskiego. Bardzo szybko okazało się, jak kontrowersyjny był to wybór. Widzowie nie kryją niezadowolenia, większość z nich oczekiwała zupełnie innego wyniku… Padły mocne słowa w kierunku przewodniczącej jury, Edyty Górniak. Wokalistka zabrała głos.

Eurowizja 2023. Widzowie niezadowoleni z powodu wyników preselekcji

Za nami niezwykle emocjonujące preselekcje do tegorocznej Eurowizji. W niedzielę 26 lutego oczy całej Polski skierowane były na dziesięciu artystów, którzy walczyli o udział w konkursie. Ku zaskoczeniu znacznej części widzów, zwyciężczynią okazała się Blanka Stajkow. 23-letnia artystka już za kilka tygodni zawalczy o zwycięstwo w Liverpoolu z utworem „Solo”. Wybór jury nie tylko wywołał ogromne oburzenie w sieci, ale również regres w ocenie bukmacherów. Szanse Polski praktycznie z dnia na dzień drastycznie spadły.

SPRAWDŹ: Brała udział w Top Model, jej piosenka „Solo” podbiła Europę… Kim jest Blanka Stajkow?

Nie sposób ukryć, że absolutnym faworytem publiczności był Jann. To on, zdaniem widzów, miał największe szanse na wygranie tegorocznej Eurowizji. Artysta wystąpił z utworem „Gladiator” i zgromadził wokół siebie pokaźne rzesze fanów. Zwycięstwo Blanki spotkało się z ogromnym niezadowoleniem oraz krytyką w stronę Edyty Górniak, która była przewodniczącą jury. Przypomnijmy, że grono sędziowskie uplasowało reprezentantkę na pierwszym miejscu. Widzowie zalali media społecznościowe diwy krytycznymi komentarzami, ona w odpowiedzi postanowiła zamknąć swój profil na Instagramie.

Blanka Stajkow, Jann, "Tu bije serce Europy!" - preselekcje Eurowizja 2023, 26.02.23

Fot. Kurnikowski / AKPA

Stan z dnia 27.02.2023, godzina 11:40

Fot. Źródło: https://eurovisionworld.com/odds/eurovision

Eurowizja 2023. Edyta Górniak komentuje wybór Blanki na reprezentantkę Polski

Z kolei tuż po ogłoszeniu wyników preselekcji udzieliła wywiadu, w którym ujawniła, co sądzi o zwycięstwie Blanki. „Postawiło na nią jury i cała Polska. Bo jest to wynik zgodny z telewidzami i jest to niezwykłe. Ja myślałam, że jednak my jurorzy sugerowaliśmy się różnymi rzeczami, trochę zaglądaliśmy sobie przez ramię, ale nie tak do końca, nie chcieliśmy się wzajemnie sugerować wyborami. Natomiast oczekiwałam tego, że będzie przewrót, że smsy widzów przeważą, a okazaliśmy się zgodni”, przyznała w rozmowie z reporterką Jastrząb Post. Według fanów konkursu regulamin koncerty został jednak przez Telewizję Polską stworzony tak, że artysta ustawiony przez jury na miejscu czwartym, nie mógł wygrać już konkursu nawet po zwycięstwie u widzów.

ZOBACZ TAKŻE: Eurowizja 2023. Wybór Blanki na reprezentantkę Polski spotkał się z niezadowoleniem części widzów

Okazuje się, że Edyta Górniak była świadoma, że wybór — niezgodny z oczekiwaniami fanów Konkursu — może spotkać się ze sporą krytyką. „Może nie wszyscy są zadowoleni, bo trudno, żeby wszyscy byli. Musieliśmy wybrać z 10 uczestników jednego. Na szczęście mój przywilej bycia przewodniczącą jest bardziej przywilejem, niż faktycznie ostatecznej decyzyjności, natomiast muszę powiedzieć, że jestem szczęśliwa, że widzowie wybrali tak, jak jury, co się praktycznie nie zdarza”, dodała w tej samej rozmowie. 

Będziecie kibicować Blance? 

Blanka Stajkow, "Tu bije serce Europy!" - preselekcje Eurowizja 2023, 26.02.23

Fot. Kurnikowski / AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.