królowa Elżbieta II, książę Filip
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Brytyjczycy zaniepokojeni decyzją Elżbiety II. Rezygnuje z tronu na rzecz syna?

Wskazują na to nowe plany królowej i księcia Filipa

Ksenia Krasko 11 września 2020 09:44
królowa Elżbieta II, książę Filip
Fot. Getty Images

Światowe i brytyjskie media coraz częściej sugerują, że Elżbieta II postanowiła ustąpić z tronu w dniu swoich 95. urodzin, czyli w kwietniu przyszłego roku. Książę Karol ma przejąć jej obowiązki, a potwierdzeniem tej teorii mają być nietypowe decyzje członków rodziny królewskiej. Jedna z nich, podjęta ostatnio przez królową i jej męża księcia Filipa, zaniepokoiła Brytyjczyków.

Królowa Elżbieta II i książę Filip nie wrócą do zamku w Windsorze

Plotka o rezygnacji królowej Elżbiety II często pojawia się w brytyjskich mediach, ale tym razem może okazać się prawdą. Nie jest tajemnicą, że książę Karol już od jakiegoś czasu zastępuje matkę podczas oficjalnych wystąpień, głównie ze względu na panującą pandemię koronawirusa.

„Nie wyobrażam sobie, żeby królowa wróciła do obowiązków. Covid-19 nie zniknie w najbliższym czasie i pozostanie z nami przez miesiące, jeśli nie lata”, tłumaczył królewski biograf Andrew Morton na łamach The Telegraph.

Ze względów bezpieczeństwa, Elżbieta II i książę Filip najpierw zamieszkali na zamku w Windsorze, a na początku sierpnia przenieśli się do rezydencji Balmoral w Szkocji. „Spacery, pikniki, psy i goście... To urocze miejsce dla dziadków, a my mamy okazję często ich odwiedzać. [...] Tu babcia naprawdę jest szczęśliwa. Ona kocha ten zamek”, mówiła księżniczka Eugenia w 2016 roku, odpowiadając na pytanie o ulubione miejsce królowej.

Elżbieta II co roku pozostaje w Balmoral do połowy września, po czym wraca do Pałacu Buckingham, jednak w tym roku wszystko będzie wyglądać inaczej. Biuro prasowe poinformowało, że Jej Królewska Mość w najbliższym czasie nie wróci ani do Londynu, ani do Windsoru. Zamiast tego, wraz z księciem Edynburgu uda się do posiadłości Sandringham w Norfolk, gdzie zwykle spędza święta Bożego Narodzenia.

Jak dodają przedstawiciele rodziny królewskiej, para być może powróci do Windsoru za kilka tygodni, ale w Pałacu Buckingham będą pojawiać się jedynie na umówione spotkania. W oświadczeniu podkreślono, że wszystkie plany królowej zależne są od dynamicznie rozwijającej się sytuacji, związanej z Covid-19.

Warto też dodać, że według ekspertów Elżbieta II nie myśli o abdykacji – prawdopodobnie zdecyduje się na regencję, czyli jedynie upoważni księcia Karola do pełnienia jej obowiązków. Czy decyzję o zamieszkaniu w Norfolk można uznać za pierwszy krok w tym kierunku? 

Elżbieta II, książę Filip
Fot. Getty Images

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…