Ciało Tomasza Mackiewicz zostało odnalezione na Nanga Parbat przez himalaistów?
Fot. Facebook @tomaszmackiewicz
O TYM SIĘ MÓWI

Elisabeth Revol ujawniła, jak brzmiały ostatnie słowa Tomasza Mackiewicza

„Wciąż żałuję tego, co się stało”

Ksenia Krasko 15 października 2019 08:53
Ciało Tomasza Mackiewicz zostało odnalezione na Nanga Parbat przez himalaistów?
Fot. Facebook @tomaszmackiewicz

Półtora roku temu Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz wspięli się na Nanga Parbat. Udało im się zdobyć trudny szczyt, ale droga powrotna zakończyła się tragicznie, ponieważ Polak zapadł na chorobę wysokościową. Francuzka wezwała pomoc, kontynuując samodzielne schodzenie. Polscy alpiniści – Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala – wyruszyli na ratunek. Udało im się ocalić kobietę, ale niestety nie mogli pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi...

Elisabeth Revol o wydarzeniach na Nanga Parbat

Polak i Francuzka utknęli na wysokości ponad 7 000 metrów, podczas kolejnej próby zmierzenia się z Nanga Parbat zimą. Zdobyli górę, ale problemy rozpoczęły się podczas schodzenia. Tomasz Mackiewicz zmagał się ze ślepotą śnieżną, chorobą wysokościową i licznymi odmrożeniami. Elisabeth Revol powiadomiła o dramatycznej sytuacji, prosząc o pomoc, i samodzielnie kontynuowała wędrówkę w dół.

Po kilku godzinach była bezpieczna, dzięki akcji ratunkowej, prowadzonej przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubko. Ich zmagania śledził cały świat, mając nadzieję, że Tomasza Mackiewicza również uda się uratować. Niestety, koszmarne warunki pogodowe uniemożliwiły dalsze działania.

Elisabeth Revol powraca do tych wydarzeń w książce pod tytułem Vivre (Żyć), która niedługo ma mieć swoją premierę. Z tego powodu udzieliła niedawno wywiadu dziennikowi Le Parisien. „Muszę żyć z tym ostatnim obrazkiem Tomka, jego charczącym głosem i nadzieją, z którą go zostawiłam”, wyznała w rozmowie.

„Jego nos, zjadany przez mróz, był cały biały, a krew płynęła mu z ust. Nie mogłam ocalić mojego towarzysza”, ujawnia Revol. Zapamiętała ostatnie słowa Tomasza Mackiewicza. „Jest mi zimno, chcę odpocząć”, brzmiały.

Alpinistka zapewniła go wtedy, że ratunek już jest blisko. „Dlaczego nie zawróciliśmy? Zadaję sobie to pytanie dzień i noc. Wciąż żałuję tego, co się stało. Decyzje, które podejmowaliśmy z Tomkiem pozostaną w mojej głowie”, powiedziała Francuzka.

Tomasz Mackiewicz zdobył upragniony szczyt po siedmiu próbach. Poświęcając życie, spełnił swoje marzenie. Został pierwszym Polakiem, któremu udało się to zrobić zimą. 

Czy Tomasz Mackiewicz i jego ciało zostaną sprowadzeni z Nanga Parbat?
Fot. Facebook @tomaszmackiewicz

Elisabeth Revol
Fot. Instagram/Elisabeth Revol

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.