Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Jest data ustąpienia Meghan i Harry'ego z obowiązków królewskich. Co będą teraz robić?

Wiadomo nawet, że zawitają do Wielkiej Brytanii!

Gabriela Czernecka 20 lutego 2020 08:22
Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Getty Images

Książę Harry i księżna Meghan oficjalnie przestaną pełnić królewskie funkcje 31 marca. Jak informuje rzecznik książęcej pary Sussex, małżeństwo zamierza często pojawiać się w Wielkiej Brytanii, a zawarte i przedstawione teraz uzgodnienia zostaną ponownie rozpatrzone po dwunastu miesiącach. Małżeństwo w krótkim oświadczeniu zdradziło plany na najbliższe dni i ujawniło, jakim tytułem będzie się teraz posługiwać. Poznajcie szczegóły. 

Meghan i Harry rezygnują z pełnienia królewskich obowiązków

Książęca para Sussex na początku stycznia poinformowała, że zamierza zrezygnować z części przywilejów, które przysługują im jako członkom rodziny królewskiej. Małżeństwo poinformowało, że chce dzielić swoje życie na Kanadę i Wielką Brytanię i chce zarabiać na własne utrzymanie. O swojej woli poinformowali w oświadczeniu na Instagramie: „Po wielu miesiącach refleksji i wewnętrznych dyskusji, zdecydowaliśmy w tym roku na przejście do nowej roli w ramach instytucji. Zamierzamy wycofać się jako „starsi” członkowie rodziny królewskiej i pracować, by stać się niezależnymi finansowo, a jednocześnie nadal w pełni wspierać Jej Królewską Mość. To dzięki Waszym namowom, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat, czujemy się przygotowani na dokonanie tej zmiany ”, pisała książęca para.

Chwilę później w pałacu zebrano nadzwyczajne spotkanie, mające ustalić, jak będzie wyglądać teraz przyszłość Meghan i Harry'ego. W oficjalnym oświadczeniu podsumowującym to spotkanie Elżbieta II napisała: „Moja rodzina i ja całkowicie wspieramy pragnienie Harry'ego i Meghan, aby stworzyć nowe życie jako młoda rodzina. Mimo, że wolelibyśmy, by pozostali pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej, to szanujemy i rozumiemy ich pragnienie prowadzenia bardziej niezależnego życia, ale wciąż pozostają cenną częścią mojej rodziny”, mogliśmy przeczytać.

W wyniku rodzinnej narady uzgodniono także, że Harry i Meghan przestaną używać tytułów Jego/Jej Królewskiej Wysokości, przestaną reprezentować królową i nie będą pełnić królewskich obowiązków. Królowa zapowiedziała także, że bardziej szczegółowe decyzje zapadną na dniach. Rzecznik książęcej pary Sussex właśnie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że Harry i Meghan oficjalnie przestaną być członkami rodziny królewskiej 31 marca 2020 roku

Nowy dom Meghan i Harry'ego w Toronto w Kanadzie
Fot. Getty Images

Harry i Meghan zachowają tytuły

Rzecznik pary wyjaśnił również skomplikowaną sytuację z ich tytułami. Meghan i Harry choć nie będą używać tytułów Jego/Jej Królewskiej Wysokości (HRH), to wciąż mają do nich prawo. To zostawia małżeństwu drogę powrotną do rodziny królewskiej, gdyby po latach zdecydowali się zmienić zdanie. Książęca para nie będzie jednak już oficjalnie wspierać królowej w wykonywaniu obowiązków. Oficjalnie biuro Meghan i Harry'ego w Pałacu Buckingham przestanie istnieć 1 kwietnia, a wszystkimi sprawami pary zajmie się ich fundacja.

Rzecznik potwierdził także, że wciąż trwają dyskusje na temat tego, czy mają prawo do używania słowa „Royal” w swojej marce Sussex Royal. Efekty ustaleń w tej sprawie zostaną podane wraz z inauguracją ich nowej organizacji charytatywnej, czyli jak mówi się nieoficjalnie już w kwietniu 2020 roku. Według dziennikarza BAZAAR.com, Omida Scobie, Harry'emu nie zostaną odebrane stopnie wojskowe, jednak żołd za nie zostanie zawieszony. Co ciekawe, zarówno Harry, jak i Meghan będą mogli posługiwać się tytułami hrabii i hrabiny Dumbarton oraz barona i baronowej Kilkeel.

Meghan i Harry - gdzie ich zobaczymy? Publiczne wystąpienia

Małżeństwo powróci z Kanady, gdzie teraz rozpoczęło nowe życie, do Wielkiej Brytanii jeszcze pod koniec tego miesiąca. Książęca para Sussex weźmie udział w sześciu oficjalnych wydarzeniach. Wśród nich są uroczystości przypadające na 9 marca, czyli Dzień Wspólnoty Narodów, o czym informowaliśmy tutaj>>. Rzecznik pary zapewnia jednak, że wbrew plotkom, małżeństwo zamierza być częstym gościem w Wielkiej Brytanii.

Już 28 lutego książę Harry będzie towarzyszył Bon Jovi'emu podczas nagrywania piosenki Unbroken, która ma być czymś na kształt piosenki promującej organizowane przez księcia Invictus Games. Z kolei 5 marca już w towarzystwie żony Harry pojawi się na corocznym The Endeavour Fund Awards, który pomaga rannym, chorym i byłym żołnierzom w osiągnięciu ich celów. 6 marca książę Harry wraz z Lewisem Hamiltonem pojawi się w muzeum The Silverstone Experience, a 7 marca wraz z Meghan wezmą udział w muzycznym wydarzeniu w Royal Albert Hall, Mountbatten Festival of Music.  

królowa Elżbieta II, książę Harry, księżna Meghan
Fot. Getty Images, East News

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.