Nie żyje Czesław Lasota
Fot. TRICOLORS/East News
pożegnanie

Czesław Lasota nie żyje. Aktor zmarł w wieku 89 lat 

Czesław Lasota zagrał w najpopularniejszych polskich produkcjach

Dorota Falkowska 1 października 2021 08:45
Nie żyje Czesław Lasota
Fot. TRICOLORS/East News

W wieku 89 lat zmarł Czesław Lasota — aktor teatralny, filmowy i radiowy. Zagrał w popularnych polskich produkcjach, takich jak "Nikodem Dyzma", "Szatan z siódmej klasy", "Nie lubię poniedziałku", "Lalce" i "Nocach i dniach".  O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). 

Czesław Lasota nie żyje. Aktor zmarł w wieku 89 lat 

"Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Czesław Lasota, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy. Związany z teatrami w całej Polsce, m.in.: Polskim w Bielsku-Białej, Bałtyckim w Koszalinie, Łódzkiej Estrady, im. W. Horzycy w Toruniu, Polskiego w Bydgoszczy, Ziemi Opolskiej w Opolu, Narodowego, Dramatycznego w Warszawie, Dramatycznego w Elblągu " - napisał na Faceboooku Związek Artystów Scen Polskich. 

"Aktor wyróżniony został za rolę Biondella w »Poskromieniu złośnicy« Szekspira podczas I Kaliskich Spotkań Teatralnych w 1961 r., a rok później nagrodzony podczas IV FTPP w Toruniu za rolę Ojca Scholastyka w »Igraszkach z diabłem« Drdy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie", czytamy w dalszej części wpisu. 

Zobacz też: Pogrzeb Wiesława Gołasa. Rodzina i przyjaciele żegnają wybitnego aktora

Kim był Czesław Lasota?

Czesław Lasota urodził się 8 sierpnia 1932 r. w Łodzi. W 1959 roku został absolwentem łódzkiej szkoły filmowej. 

Wystąpił w wielu znanych, polskich produkcjach, w których grywał role epizodyczne. Można go było oglądać w filmie "Nikodem Dyzma" jako obserwatora pojedynku zapaśników, "Szatan z siódmej klasy" jako "Chudego", "Hydrozagadka", gdzie był kolegą Walczaka, "Nie lubię poniedziałku" - w roli pomocnika dźwigowego, nocą roznoszącego mleko, "Kariera Nikodema Dyzmy" - jako szofer Ignacy, "Dolina Issy" - Szatybelko, "Wierna rzeka" był karczmarzem Aronem i w "Ogniem i mieczem" zagrał Żyda karczmarza. 

Czesław Lasota pojawił się także w wielu rodzimych serialach. Zagrał w "Zaklętym dworze" (lokaj hrabiego Żwirskiego), "Lalce" (rezydent u prezesowej), "Nocach i dniach" (Aleksander, lokaj Woynarowskiego), "07 zgłoś się" (szatniarz w odcinku 13.), "Alternatywy 4" (różdżkarz z odcinka 2.), a także "W labiryncie", "Klanie", "13. posterunku", "Świecie według Kiepskich", "Na dobre i na złe" i "Sąsiadach".

Ostatnim serialem, w którym wystąpił aktor była produkcja "Mrok" w 2005 r. W 2007 roku zagrał jeszcze w dwóch spektaklach telewizyjnych pt. "Błądzenie" i "Sędziowie".

Rodzinie i najbliższym składamy głębokie wyrazy współczucia. 

Czesław Lasota nie żyje
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Czesław Lasota nie żyje
Fot. EAST NEWS

Źródło: kultura.onet.pl 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.