CSIO Sopot
Fot. Materiały prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

CSIO 5 Sopot 2017 już za nami! Co działo się w trakcie jednego z najważniejszych wydarzeń jeździeckich tego roku?

Konrad Szczęsny 16 czerwca 2017 13:00
CSIO Sopot
Fot. Materiały prasowe

Przez cały weekend na sopockim hipodromie rozgrywane były jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w skokach przez przeszkody na świecie. 100 jeźdźców, ponad 250 koni zaprezentowało się licznie zgromadzonej publiczności w 11 konkursach.

CSIO 5 w Sopocie

Takie zawody odbywają się tylko w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie w Paryżu z widokiem na Wersal na plaży w Miami czy w porcie w Cannes. Imponująca pula nagród 1 620 000 złotych przyciągnęła nad morze największe sławy dyscypliny. Na listach startowych pojawiły się nazwiska obu legendarnych braci Whitakerów z Wielkiej Brytanii. Zza Oceanu przybyła wraz z mocną ekipą Laura Kraut – reprezentantka Stanów Zjednoczonych. Klasę na parkurze pokazał Irlandczyk Bertram Allen, który, podobnie jak Portugalka Luciana Diniz, codziennie byli o włos od zwycięstwa. Rywali zdeklasował Cian O’Connor, który nie miał sobie równych w konkursie o Grand Prix pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zwycięzca przyjął puchar z rąk Marty Kaczyńskiej i prezes a hipodromu Sopot Kai Koczurowskiej.

Zawody obchodziły jubileusz swojego 20 lecia, więc na cztery dni sopocki hipodrom zamienił się w największe jeździeckie miasteczko. Konkursy w skokach przez przeszkody przeplatane były wyjątkowymi pokazami. Na głównej arenie porywające widowisko hiszpańskiej szkoły jazdy zaprezentowała Blanka Satora, która również zaprezentowała się gościom w niezwykłym show na sopockiej plaży o zachodzie słońca.

Niesamowitych emocji na trybunach dostarczył Puchar Narodów FEI Nations Cup. O nagrodę głównego Partnera CSIO Sopot 5* - LOTTO - w doskonałym stylu zwyciężyła ekipa USA. Drobne amazonki pokazały sportowy pazur i wydawać by się mogło, że fruwały nad przeszkodami.

Szwajcarska firma zegarmistrzowska Longines po razy kolejny pełniła obowiązki Oficjalnego Chronometrażysty zawodów w skokach przez przeszkody CSIO Sopot***** 2017. Podczas Grand Prix, Longines przyznał specjalną nagrodę najlepszemu polskiemu jeźdźcowi Jarosławowi Skrzyczyńskiemu, którego mieli zaszczyt dekorować dyrektor kreatywna zawodów Karolina Ferenstein–Kraśko oraz brendmenager Longines Leszek Pilch.

Jeźdźcom kibicowały również gwiazdy, m.in.: Piotr Kraśko, Kinga Rusin, Jarosław Bieniuk, Katarzyna Sokołowska, Kamila Szczawińska, Natalia Klimas czy Izabela Krzan.

Jeździectwo ma przewagę nad wieloma innymi dyscyplinami, gdyż daje okazję do tworzenia pięknych „scenografii” na parkurze. W tym roku Cosmopolitan zaznaczył się na imprezie w interesujący sposób, tworząc przeszkodę, która górowała nad parkurem, tak jak ich wieżowiec nad Warszawą.

Polskim kibicom udało się usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Stało się to za sprawą aktualnego Mistrza Polski. Jarosław Skrzyczyński zwyciężył w konkursie o nagrodę PZU, bezbłędnie pokonując na Quintella parcours o wysokości 150 cm.

Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody stały się już historią. Równie piękną, jaką od wieków pisze tradycja narodu, który konie pokochał nade wszystko. Podobno kto dosiadł konia, ten dosiadł wiatru.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.