Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek
O tym się mówi

„Coraz silniej doskwiera nam cenzura”. Maja Ostaszewska staje w obronie wolności słowa

Nawiązała do sprawy Jakuba Żulczyka

Marta Nawacka 18 lutego 2022 09:05
Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek

Nie od dziś wiadomo, że Maja Ostaszewska nie pozostaje obojętna na ważne sprawy. Chętnie angażuje się w kwestie społeczne i nie boi się zabierać głosu, jak coś jej się nie podoba. Aktorka namawia do walki o wolność słowa odnosząc się również do sprawy Jakuba Żulczyka, którego pozwano za znieważenie prezydenta. „Musimy walczyć o wolność słowa”, przekonuje.

Jakub Żulczyk pozwany za znieważenie prezydenta

Pod koniec 2020 roku głośno było o poście Jakuba Żulczyka na Facebooku. Autor „Ślepnąc od świateł” w swoim wpisie użył obraźliwego słowa w stosunku do prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawą zainteresowała się prokuratura. Pisarz został pozwany przez osobę prywatną i groziło mu nawet do trzech lat więzienia. W styczniu br. Sąd Okręgowy w Warszawie sprawę umorzył. Sędzia Tomasz Grochowicz uznał, że Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa. „Nie stanowi bowiem przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma”, tłumaczył.

Czytaj też: Ewa Chodakowska padła ofiarą przykrej sytuacji na lotnisku. Nie szczędziła gorzkich słów

Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek

Maja Ostaszewska w sesji dla magazynu VIVA!, 2021 rok

Maja Ostaszewska namawia do walki o wolność słowa

Obok sprawy Jakuba Żulczyka nie przeszła obojętnie również Maja Ostaszewska. Aktorka nawiązała do niej podczas wywiadu z Pudelkiem. Jasno podkreśliła, że wypowiedzi autora „Ślepnąc od świateł” nie powinno się wyciągać z kontekstu. Dodała także, że w Polsce artyści coraz częściej muszą mierzyć się z cenzurą i uważać na wszystko, co mówią czy piszą.

„Uważam, że coraz silniej doskwiera nam cenzura. Wypowiedzi wyrwane z kontekstu nie dają całego obrazu. Jakub Żulczyk w swojej mowie fanatycznie motywował i wyjaśniał, dlaczego użył takiego sformułowania i co za tym stało. Podpisuję się pod tym, co mówił. To było bardzo mądre wyjaśnienie", mówiła Pudelkowi Maja Ostaszewska. Aktorka dobitnie podkreśliła: „Musimy walczyć o wolność słowa”.  

Zobacz także: Alec Baldwin został pozwany do sądu w związku ze śmiercią tragicznie zmarłej Halyny Hutchins

Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek

Maja Ostaszewska w sesji dla magazynu VIVA!, 2021 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…