książę Filip pierwsza miłość
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Cobina Wright była pierwszą miłością księcia Filipa. Po rozstaniu latami pisali do siebie listy...

Jak potoczyły się losy księcia Filipa i Cobiny Wright?

Gabriela Czernecka 14 kwietnia 2021 18:55
książę Filip pierwsza miłość
Fot. Getty Images

Nagła śmierć księcia Filipa mocno wstrząsnęła nie tylko królową, ale i całą Wielką Brytanią. Mąż Elżbiety II cieszył się ogromną popularnością, a Brytyjczycy pokochali jego nietypowe poczucie humoru, kontrowersyjne żarty i cięty język. Ukochany królowej był ceniony za to, że choć zdarzały mu się wpadki i niestosowne uwagi, to jednak zawsze wykonywał swoje obowiązki z należytą uwagą i stosował się do królewskiego protokołu. Stał dwa kroki za żoną, wspierał ją w trudnych chwilach, służył radą. Jego życie stanowi gotowy scenariusz na film, ale jeśli ktoś myśli, że zacząłby się w dniu, w którym poznał trzynastoletnią księżniczkę Elżbietę, to grubo się myli. Książę Filip przed przyszłą królową spotykał się z wieloma kobietami, a pierwszą z nich była Cobina Wright. Jak potoczyły się ich losy i dlaczego uczucie księcia Filipa i słynnej śpiewaczki operowej nie przetrwało? Oto niezwykła historia Cobiny Wright i księcia Filipa. 

Niezwykłe życie uczuciowe księcia Filipa. Osla Benning nie była jego pierwszą miłością 

9 kwietnia 2021 roku rodzina królewska ogłosiła smutną wiadomość o śmierci księcia Filipa: „Jej Królewska Mość z głębokim smutkiem ogłosiła śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska wraz z ludźmi na całym świecie opłakuje jego stratę. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie”, głosiło oficjalne oświadczenie. Książę Edynburga wiódł niezwykłe życie, które skrywało wiele tajemnic. 

Od małego odznaczał się urodą. Oficjalnie mówi się, że młodziutka Elżbieta zakochała się w osiemnastoletnim kadecie marynarki wojskowej od pierwszego wejrzenia, ale dla osiemnastoletniego wówczas Filipa była jedynie jedną z wielu kobiet, które zachwycały się jego urodą. Zanim książę nieco baczniej zaczął przyglądać się Elżbiecie, miał już na koncie kilka poważnych romansów. Do dziś pojawia się plotka, że jego pierwszą miłością była Osla Benning, ale w rzeczywistości w sercu księcia Filipa zajęła.... drugie miejsce. 

ZobaczOsla Benning była miłością księcia Filipa. Dlaczego ich uczucie nie przetrwało?

Kanadyjka poznała księcia pod koniec 1939 roku w fabryce samolotów, w której pracowała. Ich znajomości sprzyjał krewny Filipa - wuj Mountbatten, jednak tylko do momentu, w którym przyszły książę Edynburga poznał Elżbietę, która zdaniem lorda była bardziej odpowiednią partnerką dla młodego księcia. „Filip był chłopakiem Osli w prosty, miły sposób, jeśli mogę tak to ująć. Po prostu w ogóle o TYM nie myślałyśmy. Wychowano nas tak, byśmy, jak mawiała moja mama, „ładnie się zachowywały”, powiedziała w jednym z wywiadów dla Daily Mail przyjaciółka Osli - Sara Barin. 

Książę Filip „rozpaczliwie pragnął ją poślubić”. Kim była Cobina Wright?

Ich uczucie jednak nie przetrwało, bo chwilę później Filip rozpoczął korespondencję z młodziutką Elżbietą, która zawróciła mu w głowie. Niewielu jednak wie, że książę Filip, zanim związał się z Oslą Bening, zadurzył się  w zjawiskowo pięknej kobiecie – Cobinie Wright. Szczupła piękna blondynka o niebieskich oczach i promiennym uśmiechu - tak opisywała ją zagraniczna prasa. Została Miss Manhatannu, którą okrzyknięto najbardziej atrakcyjną dziewczyną sezonu 1939. Próbowała swoich sił jako modelka, aktorka, śpiewała w nocnych klubach. 

Cobina Wright
Fot. Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS

Książę Filip poznał ją, gdy miał 17 lat, zaledwie kilka miesięcy wcześniej niż w jego życiu pojawiła się Osla. Podobno między nim a Cobiną od razu zaistniała nić porozumienia. Jak doszło do ich spotkania? Latem 1938 roku książę Filip przebywał u swojej ciotki Aspazji w Wenecji. „Ojciec Filipa, Andre, przypomniał Aspazji, by chłopak uczył się do specjalnego egzaminu wstępnego do koledżu Królewskiej Marynarki w Dartmouth i błagał ją, by trzymała go z dala od dziewcząt i kłopotów. A było to nie lada wyzwanie”, pisze w swojej książce o księciu Philip Eade. „Lato upływało na przyjęciach, a Filip dostawał coraz to nowe zaproszenia. Nie brakowało pięknych panien, które chętnie pozwoliłyby mu się odprowadzić wieczorem  do domu”, pisze Ingrid Seward w książce Mój mąż i ja

Zobacz równieżNie ma tytułu króla i był zaręczony z inną. Oto 5 ciekawostek o mężu królowej Elżbiety II

Książę Filip i Cobina Wright - historia trzytygodniowej znajomości

Książę często oferował więc dziewczętom po wystawnych spotkaniach organizowanych przez członków weneckiego społeczeństwa odstawienie ich do domu swoją łodzią. Jak pisze autor książki o księciu Filipie, jedna dziewczyna szczególnie przykuła uwagę młodego księcia. Była nią Cobina Wright. „Philip błagał ciotkę, by pozwolono jej pozostać na łodzi choć chwilę dłużej”, pisze Eade. Kim była pierwsza miłość księcia Filipa? Cobina Wright była wówczas początkującą amerykańską aktorką, odznaczającą się niespotykaną urodą.

Jej matka organizowała imprezy dla debiutantek w Nowym Jorku i próbowała przygotować córkę do kariery filmowej, która według jej planów miała zakończyć się spektakularnym małżeństwem. To właśnie matka Cobiny miała pchnąć ją w ramiona młodego księcia. Ale nie zdawała sobie sprawy, że córka pchnięta w ramiona nawet najwspanialszego księcia, nie pozwoli na to, by ktokolwiek zmuszał ją do związku bez miłości. Młodziutka aktorka szybko zdała sobie jednak sprawę, że zaczyna darzyć Filipa prawdziwym uczuciem...

Cobina Wright kochanka księcia Filipa
Fot. Getty Images

Ten nie opuszczał jej na krok. Trzy tygodnie spędzili na tańcach, wspólnych obiadach i nocnych spacerach, w trakcie których podziwiali rozgwieżdżone niebo. Gdy wróciła do Nowego Jorku, książę Filip miał jej obiecać, że pewnego dnia pojedzie za nią do Ameryki i znów będą razem. Niestety, to marzenie nigdy się nie spełniło. Książę pisał jednak do ukochanej listy pełne pasji i miłości: „Desperacko chciał się z nią ożenić, ale w końcu Cobina okazała brak zainteresowania”, wspominała jedna z przyjaciółek Cobiny. 

Ta jednak – choć darzyła księcia uczuciem – nie chciała wychodzić za kogoś, kogo wybrała jej matka. W 1973 roku pierwsza miłość księcia Filipa miała jednak udzielić wywiadu dla Town and Country, w którym przyznała, że w swojej sypialni trzyma zdjęcia trzech miłości swojego życia, a jedną z nich był Filip. Cobina Wright wyjawiła również, że całkiem często wymieniali się listami i zostali przyjaciółmi.  

Cobina Wright romans z księciem Filipem
Fot. Getty Images

ZobaczZdradzał królową czy to tylko plotki? Oto cała prawda o romansach księcia Filipa!

Kilka miesięcy po listownym zerwaniu znajomości, książę Filip rzucił się w ramiona Osli Benning, z którą łączył go przelotny romans. Następnie w jego życiu pojawiła się księżniczka Elżbieta. Cobina Wright po rozstaniu z księciem Filipem została znaną śpiewaczką operową. Zmarła 1 września 2011 roku w wieku 90 lat po długiej walce z chorobą alkoholową. 

książę Filip kochanki
Fot. Getty Images

książę Filip romanse
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…