Katarzyna Żak, Cezary Żak, VIVA! maj 2016,
Fot. Olga Majrowska
O TYM SIĘ MÓWI

Cezary i Katarzyna Żakowie są dumni z córek. Obie spełniają się zawodowo. Co robią ich pociechy?

Czy Zuzanna i Aleksandra poszły w ślady rodziców?

Rafał Kowalski 5 sierpnia 2022 15:55
Katarzyna Żak, Cezary Żak, VIVA! maj 2016,
Fot. Olga Majrowska

Katarzyna i Cezary Żakowie już od 37 lat tworzą wyjątkowy, zgrany duet. Małżeństwo wspólnie doczekało się dwóch cudownych córek: 33-letniej Aleksandry oraz 27-letniej Zuzanny. Pociechy są dumą rodziców. Obie panie odnoszą sukcesy, spełniają się w swojej pracy. Czy związały swoją przyszłość z aktorstwem? Ależ skąd! Obrały własną drogę, a rodzice ich w tym wspierali. Jak dzisiaj wygląda ich życie?

Kim jest Zuzanna - młodsza córka Cezarego Żaka?

Katarzyna i Cezary Żakowie nie marzyli o tym, by ich córki poszły tą samą zawodową ścieżką. Każda z nich wybrała inną dziedzinę. 

Urodzona w 1995 roku Zuzanna Żak, ukończyła studia medyczne w 2019 roku. Od tego czasu pracuje jako lekarz w szpitalu. „Poszłam w zupełnie inną stronę niż rodzice. Jeśli chodzi o sugestie rodziców, to były właśnie takie, żeby nie wybierać zawodu aktora, a jeśli chodzi o jakieś konkretne propozycje, to nie. To był mój wybór. Zawsze tak chciałam", dodawała. 

Nikt chyba nie ma wątpliwości, jak ciężką i wyczerpującą pracę mają medycy. Od pandemii muszą działać ze zdwojoną siłą. Oddziały covidowe w polskich szpitalach wymagają specjalnego zaangażowania, ostrożności, ale i troski. Z relacji Zuzanny wynika, że każdy dzień to kolejne wyzwania. „To taka nowość w życiu. Ona mówi, że okres studiów medycznych wydawał się jej na początku ciężki, ale z dzisiejszej perspektywy to była laba”, wyznał Cezary Żak w Dzień Dobry TVN. 

Dodał też, że tego typu praca – choć Zuzanna została już przeniesiona na inny oddział – generowała duże obciążenie w głowie. „Teraz pracuje na oddziale chorób wewnętrznych, ale ciężko było psychicznie to wytrzymać. Te codzienne zgony bez rodzin, były dla niej niezwykle traumatyczne. Ona żegnała tych ludzi", mówił ze smutkiem aktor.

ZOBACZ TEŻ: Beata Tyszkiewicz przestała wychodzić z mieszkania. Córka ujawnia, jaki jest jej stan zdrowia

Dorota Wellman i Marcin Prokop w programie śniadaniowym zapytali, czy rodzice byli dla córki wsparciem, gdy ta wracała zmęczona i podminowana po dyżurze. Okazuje się, że to bardziej skomplikowana sprawa. „Może nie przychodziła, ale dzwoniła czasami. Nie za często. Ona jest taką osobą, która sobie sama radzi i chce sobie sama radzić w życiu. Wiem, że to ją kosztowało”, wyznał ulubieniec publiczności.

Jeszcze więcej na ten sam temat zdradził w późniejszym wywiadzie. „Historie, które opowiadała, były nieprawdopodobne. Ona żegnała ludzi umierających na szpitalnych łóżkach, zamiast ich rodzin. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Zuzia potwornie to przeżywała. Czas jej dyżurów na oddziałach covidowych był traumatyczny. Ale to też dla niej cenne doświadczenie. Przeżyła coś takiego w pierwszym roku uprawiania swojego zawodu. Uważam, że poukładało jej to system zawodowych wartości na całe życie”, opowiadał gwiazdor Michałowi Misiorkowi.

Cezary Żak i Katarzyna Żak z córkami; Aleksandrą i Zuzanną, Pytanie na śniadanie, 2009 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Cezary Żak i Katarzyna Żak z córkami, Pytanie na śniadanie, 2009 rok

Artysta dodał też, że niewiele brakowało, a i on zostałby lekarzem. „Byłem zbyt leniwy i nie chciało mi się uczyć. To były czasy, kiedy trzeba było zdać egzamin wstępny na medycynę – m.in. z fizyki, z której byłem nogą. Stwierdziłem więc, że to bez sensu. Potem poznałem moją przyszła żonę Kasię, której mama była lekarką. A Zuzia od zawsze wiedziała, że chce leczyć ludzi. Nigdy nie miała co do tego wątpliwości. Już w liceum wybrała klasę przygotowującą do studiowana na wyższej uczelni medycznej”, mówił w Plejadzie.

Jesteśmy pod wrażeniem zawodowej drogi, którą obrała Zuzanna.

CZYTAJ TEŻ: Piotr Szwedes zniknął z ekranów, ale wciąż robi to, co kocha. Czym teraz zajmuje się aktor?Dzisiaj artysta kończy 54 lata

Czym zajmuje się Aleksandra Żak - druga córka aktorów?

Starsza z córek małżeństwa ma na imię Aleksandra i na co dzień produkuje programy dla dzieci. Taki obrót spraw zadowalał jej mamę, która nie chciała, by któraś z jej pociech grała w filmach i serialach. „Ręce do Boga złożyłam, żeby tak się nie stało. To wymodlone. Uważam, że to jest bardzo trudny zawód dla kobiety. Poza tym będąc córkami bardzo popularnego taty, miałyby bardzo trudno. Żeby je ochronić, zawsze mówiłam: zawód B", mówiła w jednym z wywiadów dla Dzień Dobry TVN Katarzyna Żak. 

Zapał Aleksandry, która przez chwilę myślała o tym, by powtórzyć zawodowy sukces rodziców, gasił też Cezary Żak. „Jeżeli chodzi o bycie aktorką, to chyba bardziej chciałam niż Zuzia. Chociaż bardziej niż mama, to tata mówił ostrą ręką: Nie. Po moim trupie”, opowiadała jakiś czas temu w programie TVN.

SPRAWDŹ TEŻ: Dziecko było spełnieniem ich marzeń. Poznajcie historię miłości Joanny Krupy i Douglasa Nunesa 

Z kolei niedawno Cezary Żak został zapytany o to, czy żałuje, że ma dzieci. „Moje córki są wspaniałymi osobami i absolutnie nie żałuję. Do głowy by mi to nie przyszło... Jedyne, czego żałuje to to, że nie mam trzeciego dziecka”, przyznał niespodziewanie.

Czy córki pani Katarzyny i pana Cezarego są podobne do każdego z nich po równo? Sprawdźcie. 

Katarzyna Żak z córkami: Aleksandrą i Zuzanną w studio Dzień Dobry TVN, 2019 rok

Zuzanna Żak, Katarzyna Żak, Aleksandra Żak
Fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News

Katarzyna i Cezary Żakowie
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.