zona romana polanskiego
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images
WSPOMNIENIE

Barbara Kwiatkowska-Lass była pierwszą żoną Romana Polańskiego. Nazywano ją polską Brigitte Bardot

Mąż zabronił jej grania w filmach

Aleksandra Andrzejak 21 maja 2021 15:21
zona romana polanskiego
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Barbara Kwiatkowska-Lass byłą pierwszą żoną Romana Polańskiego. Publiczność pokochała ją za rolę w filmie Ewa chce spać. Zrezygnowała z kariery aktorskiej dla miłości... która i tak nie przyniosła jej szczęścia.

Barbara Kwiatkowska-Lass: kariera

Barbara Kwiatkowska-Lass urodziła się 1 czerwca 1940 roku w Patrowie niedaleko Gostynina. Rodzice zapisali ją do Zespołu Pieśni i Tańca Skolimów. Następnie trafiła do warszawskiej szkoły baletowej. W 1957 roku podczas jednej z tanecznych prób dostrzegł ją reżyser Tadeusz Chmielewski. Zdecydował o obsadzeniu Barbary w filmie Ewa chce spać. Aktorka miała wtedy 17 lat, mimo to zagrała bardzo dojrzale. „Basia była niebywale piękna i w naturalny sposób niewinna, co od razu budowało ciekawy kontrast z bandziorami. Miała przy tym talent aktorski” - wspominał po latach Chmielewski.

To właśnie wtedy Barbara Kwiatkowska-Lass poznała Romana Polańskiego. Reżyser dostrzegł ją w recepcji łódzkiego Grand Hotelu. Zauroczył się nastolatką. Ich szczęście nie trwało długo. Barbara wyjechała do Wiednia na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży, gdzie poznała grafika Lecha Zachorskiego, dla którego zostawiła Polańskiego.

Czytaj też: Przeżył Holokaust dzięki pomocy polskiej rodziny! Historia Romana Polańskiego

barbara kwiatkowska lass pierwsza zona polanskiego
Fot. Wladyslaw Slawny / Forum

Barbara Kwiatkowska-Lass i Roman Polański

Roman Polański postanowił zawalczyć o Barbarę Kwiatkowską-Lass. Oświadczył się. Wzięli ślub 9 września 1959 roku. Polański widział w Barbarze wyjątkowy talent i chciał zrobić z niej gwiazdę. Obsadził ją w swoich filmach Dwóch ludzi z szafą oraz Gdy spadają anioły. Po roli w filmie Andrzeja Munka Zezowate szczęście zaczęto ją nazywać „polską Brigitte Bardot”. 

„Na początku nigdy się z Romanem nie nudziłam. Bardzo o mnie zabiegał. Wszedł w moje życie i był w nim wszechobecny. Nie do usunięcia. Potrafił mnie przekonać, że jest mi po prostu jak powietrze niezbędny do dalszego życia” - mówiła Kwiatkowska o Polańskim.

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Barbara Kwiatkowska-Lass i Karlheinz Böhm

Barbara Kwiatkowska-Lass w trakcie zdjęć do filmu Rififi w Tokio poznała austriackiego aktora Karlheinza Böhma. Postanowiła napisać do Polańskiego list, że to koniec ich małżeństwa ponieważ poznała miłość swojego życia. Barbara Kwiatkowska-Lass i Karlheinz Böhm pobrali się w 1963 roku. Po ślubie przeprowadzili się do Bawarii. Urodziła córkę Katharinę.

Kwiatkowska bezwzględnie podporządkowała się mężowi. Karlheinz zakazał jej grania w filmach.  Ostatecznie ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1980 roku. Barbara zagrała później w kilku mniej znaczących filmach i zajęła się szyciem szmacianych lalek.

Czytaj także: Mąż akceptował jej kochanków, straciła dziecko tuż po porodzie. Smutne życie Kaliny Jędrusik

Barbara Kwiatkowska-Lass i Leszek Żądły

Barbara Kwiatkowska-Lass znalazła szczęście dopiero u boku trzeciego męża - muzyka jazzowego Leszka Żądły. Z Monachium przeprowadzili się do Krakowa. Aktorka cierpiała na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Lekarze dawali jej 10 lat życia. Zmarła nagle 6 marca 1995 roku na wylew krwi do mózgu podczas koncertu jazzowego. Spoczęła na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…