zona romana polanskiego
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images
WSPOMNIENIE

Barbara Kwiatkowska-Lass była pierwszą żoną Romana Polańskiego. Nazywano ją polską Brigitte Bardot

Mąż zabronił jej grania w filmach

Aleksandra Andrzejak 6 marca 2021 11:57
zona romana polanskiego
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Barbara Kwiatkowska-Lass byłą pierwszą żoną Romana Polańskiego. Publiczność pokochała ją za rolę w filmie Ewa chce spać. Zrezygnowała z kariery aktorskiej dla miłości... która i tak nie przyniosła jej szczęścia.

Barbara Kwiatkowska-Lass: kariera

Barbara Kwiatkowska-Lass urodziła się 1 czerwca 1940 roku w Patrowie niedaleko Gostynina. Rodzice zapisali ją do Zespołu Pieśni i Tańca Skolimów. Następnie trafiła do warszawskiej szkoły baletowej. W 1957 roku podczas jednej z tanecznych prób dostrzegł ją reżyser Tadeusz Chmielewski. Zdecydował o obsadzeniu Barbary w filmie Ewa chce spać. Aktorka miała wtedy 17 lat, mimo to zagrała bardzo dojrzale. „Basia była niebywale piękna i w naturalny sposób niewinna, co od razu budowało ciekawy kontrast z bandziorami. Miała przy tym talent aktorski” - wspominał po latach Chmielewski.

To właśnie wtedy Barbara Kwiatkowska-Lass poznała Romana Polańskiego. Reżyser dostrzegł ją w recepcji łódzkiego Grand Hotelu. Zauroczył się nastolatką. Ich szczęście nie trwało długo. Barbara wyjechała do Wiednia na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży, gdzie poznała grafika Lecha Zachorskiego, dla którego zostawiła Polańskiego.

barbara kwiatkowska lass pierwsza zona polanskiego
Fot. Wladyslaw Slawny / Forum

Barbara Kwiatkowska-Lass i Roman Polański

Roman Polański postanowił zawalczyć o Barbarę Kwiatkowską-Lass. Oświadczył się. Wzięli ślub 9 września 1959 roku. Polański widział w Barbarze wyjątkowy talent i chciał zrobić z niej gwiazdę. Obsadził ją w swoich filmach Dwóch ludzi z szafą oraz Gdy spadają anioły. Po roli w filmie Andrzeja Munka Zezowate szczęście zaczęto ją nazywać „polską Brigitte Bardot”. 

„Na początku nigdy się z Romanem nie nudziłam. Bardzo o mnie zabiegał. Wszedł w moje życie i był w nim wszechobecny. Nie do usunięcia. Potrafił mnie przekonać, że jest mi po prostu jak powietrze niezbędny do dalszego życia” - mówiła Kwiatkowska o Polańskim.

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Barbara Kwiatkowska-Lass i Karlheinz Böhm

Barbara Kwiatkowska-Lass w trakcie zdjęć do filmu Rififi w Tokio poznała austriackiego aktora Karlheinza Böhma. Postanowiła napisać do Polańskiego list, że to koniec ich małżeństwa ponieważ poznała miłość swojego życia. Barbara Kwiatkowska-Lass i Karlheinz Böhm pobrali się w 1963 roku. Po ślubie przeprowadzili się do Bawarii. Urodziła córkę Katharinę.

Kwiatkowska bezwzględnie podporządkowała się mężowi. Karlheinz zakazał jej grania w filmach.  Ostatecznie ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1980 roku. Barbara zagrała później w kilku mniej znaczących filmach i zajęła się szyciem szmacianych lalek.

Barbara Kwiatkowska-Lass i Leszek Żądły

Barbara Kwiatkowska-Lass znalazła szczęście dopiero u boku trzeciego męża - muzyka jazzowego Leszka Żądły. Z Monachium przeprowadzili się do Krakowa. Aktorka cierpiała na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Lekarze dawali jej 10 lat życia. Zmarła nagle 6 marca 1995 roku na wylew krwi do mózgu podczas koncertu jazzowego. Spoczęła na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?