Czy Królowa Elżbieta II abdykuje
Fot. Sean Gallup/Getty Images)
królewskie życie

Barbados zdetronizował Elżbietę II. Królowa przerwała milczenie

To wielkie zmiany dla tego kraju 

Dorota Falkowska 1 grudnia 2021 10:05
Czy Królowa Elżbieta II abdykuje
Fot. Sean Gallup/Getty Images)

Barbados stał się najmłodszą republiką świata i od teraz na czele państwa będzie stała prezydent Sandra Mason. "Barbados wypłynął w swój dziewiczy rejs", powiedziała po zaprzysiężeniu. Elżbieta II od wtorku oficjalnie przestała być królową karaibskiej wyspy. 

Elżbieta II nie jest już głową Barbadosu 

30 listopada miała miejsce 55. rocznica niepodległości Barbadosu, podczas której zdetronizowano Elżbietę II. Wyspa nie podlega pod terytorium Wielkiej Brytanii już od 1966 roku, ale głową państwa do wczoraj pozostawała Elżbieta II. W uroczystościach, które symbolicznie zatwierdziły przekształcenie Barbadosu w republikę, w imieniu monarchini wziął udział książę Karol. 

Monarchini na oficjalnym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej na Instagramie skierowała wiadomość do mieszkańców Barbadosu. Pod archiwalną fotografią z 1966 roku, na którym uwieczniona jest wizyta królowej oraz pod aktualnym zdjęciem z uroczystości, Elżbieta II pogratulowała serdecznie społeczności Barbadosu. Wspomniała swoją pierwszą wizytę w kraju w latach 60. i dodała, że jest bardzo szczęśliwa, że Karol może być na wyspie w jej imieniu. 

Zobacz także: Elżbieta II: czy jej odejście będzie oznaczało zmierzch świata Windsorów? 

królowa Elżbieta II zdetronizowana na Barbadosie
Fot. Jonathan Brady - Pool/Getty Image

"Od tego czasu mieszkańcy Barbadosu zajmują szczególne miejsce w moim sercu" – dodała w oświadczeniu. Monarchini przekazała również, że Barbados wciąż pozostaje aktywnym uczestnikiem Wspólnoty. "Nie mogę się doczekać kontynuacji przyjaźni między naszymi dwoma krajami i narodami", czytamy na oficjalnym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Rihanna bohaterką narodową

Ceremonia zaprzysiężenia nowej głowy państwa okazała się również bardzo ważnym świętem dla wokalistki Rihanny, która została uznana za bohaterkę narodową. Mia Mottley, premier Barbadosu, pokierowała w stronę gwiazdy wzruszające słowa:

"Obyś nadal lśniła niczym diament i przynosiła zaszczyt swojemu narodowi poprzez swoje słowa oraz czyny. Zasługujesz na uznanie, gdziekolwiek się znajdziesz. Niech Bóg cię błogosławi, moja droga".  

Czytaj też: Królowa Elżbieta nie posłuchała lekarzy? Pojawiła się na ważnej uroczystości. Jedno martwi

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.