Anna Wintour MT
Fot. East News
O NIEJ SIĘ MÓWI

Anna Wintour uhonorowana tytułem damy przez królową Elżbietę II

Weronika Kostyra 6 maja 2017 18:30
Anna Wintour MT
Fot. East News

Anna Wintour, legendarna redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a, została doceniona za swoje zasługi dla świata mody i dziennikarstwa. Kieruje „biblią stylu” od niemal 30 lat i to ona decyduje co będzie modne, a co nie – jest jedną z bardziej wpływowych osób w świecie mody.

 

Podczas ceremonii w pałacu Buckingham, królowa nadała jej tytuł Dame, czyli "dama", żeński odpowiednik tytułu Sir. Przy przypinaniu tego ważnego odznaczenia, królowa nie mogła podobno znaleźć odpowiedniego wolnego miejsca na piersi Wintour. Ta na ceremonię wybrała elegancką różową kreację od Chanel. W krótkiej rozmowie 67-letnia redaktorka pogratulowała królowej Elżbiecie II i podziękowała jej za służbę jej męża, księcia Filipa, ponieważ w tym tygodniu ogłoszono, że ze względu na wiek i stan zdrowia nie będzie on już pełnić funkcji publicznych.

 

Kim jest Anna Wintour?

 

Anna Wintour dorastała w Londynie. Wychowywali ją ojciec – Brytyjczyk i matka – Amerykanka. Karierę w dziennikarstwie modowym rozpoczęła bardzo wcześnie, a zanim wzięła pod swoje skrzydła amerykańskiego Vogue’a i zrobiła z niego najważniejsze czasopismo w świecie mody, była redaktor naczelną edycji brytyjskiej. Fryzura na boba i duże okulary przeciwsłoneczne to znaki rozpoznawcze jej stylu.

 

Jest uważana za pierwowzór Mirandy, bohaterki książki „Diabeł ubiera się u Prady”, którą napisała jej była asystentka, Lauren Weisberger. W przebojowej filmowej ekranizacji w rolę tę wcieliła się Meryl Streep.

 

Anna Wintour
Fot. FOTOLINK

 

W tym tygodniu odbyła się także Gala MET, którą Wintour organizuje co roku, by zebrać fundusze dla Metropolitan Museum of Art's Costume Institute w Nowym Jorku. Jak zawsze było to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich sezonu, choć tym razem zaproszeni goście sprawili organizatorce niemały kłopot...

 

Zobacz także: Victoria Beckham uhonorowana orderem przez królową Elżbietę II. I to wcale nie za muzykę…

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.