Anmer Hall posiadłośc Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Tu chowają się przed światem. Tak wygląda rezydencja księcia Williama i księżnej Kate w Norfolk

Co wiadomo o królewskiej rezydencji Anmer Hall?

Gabriela Czernecka 7 grudnia 2021 19:47
Anmer Hall posiadłośc Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images

Książęca para Cambridge na co dzień mieszka w czteropiętrowym apartamentowcu w części A1 Pałacu Kensington. To jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w Londynie. Książę William i książę Kate mają więc tam zapewnioną prywatność, ale gdy chcą na chwilę wyrwać się z centrum Londynu, do dyspozycji mają wiejską posiadłość w Norfolk. Co wiemy o Anmer Hall? 

Gdzie mieszkają Kate i William?

Książę William i księżna Kate do swojej dyspozycji mają aż trzy posiadłości. Na co dzień książęca para Cambridge mieszka w Pałacu Kensington. To cztery piętra pałacu, na które składając się przestronny salon, pokoje gościnne, sypialnie, garderoba oraz kilka łazienek. Nie brakuje także pomieszczenia, które służy za nocny i dzienny żłobek, składziku na najpotrzebniejsze rzeczy, pomieszczeń dla służby oraz pokoi, w którym urzędują pracownicy książęcej pary. Wcześniej te same apartamenty Pałacu Kensington zamieszkiwała siostra królowej Elżbiety II, księżniczka Małgorzata. 

Zobacz: Gdzie mieszkają księżna Kate i książę William? Oto tajemnice pałacu Kensington

Dziś na co dzień mieszkają tam Kate i William wraz z dziećmi, ale gdy para chce choć na chwilę wyrwać się z londyńskiej rezydencji udają się do wiejskiej posiadłości. Mowa o Anmer Hall. To rezydencja położona w wiosce Anmer w Norfolk, położona jest ponad trzy kilometry od posiadłości królowej w Sandringham. Rezydencja ma wyjątkowe znaczenie, bowiem jest prezentem ślubnym dla księcia i księżnej Cambridge od samej królowej Elżbiety II.

Anmer Hall, wiejska posiadłość Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images

Wcześniej posiadłość należała do rodziny Coldham. W 1862 roku została zakupiona przez królową Wiktorię w prezencie ślubnym dla ówczesnego księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII. Z kolei w latach 1972 do 1990 posiadłość wynajmowana była księciu i księżnej Kentu, którzy chętnie spędzali w niej wakacje. Po kilku latach posiadłość zmieniała właścicieli, a w styczniu 2013 roku monarchini podarowała ją księciu Williamowi i księżnej Kate. To właśnie tam para głównie spędzała czas. To miejsce stało się dla nich domem szczególnie w latach 2015-2017. 

Zobacz również: Oto rezydencja Sandringham. Tu Windsorowie spędzająŚwięta Bożego Narodzenia

Zaledwie kilka miesięcy przed wprowadzeniem się w rezydencji odbył się remont, który pokrył fundusz brytyjskiej rodziny królewskiej. Wówczas w posiadłości dokonano takie zmiany, by zapewnić rodzinie Cambridge prywatność - dobudowano oranżerię i wzbogacono ogród o nowe krzewy i drzewa. Według medialnych doniesień wnętrza utrzymano w nowoczesnym stylu, ale mają w sobie nutkę przeszłości. Zdaniem brytyjskich tabloidów, cała posiadłość jest przytulna i nawet kuchnia została dostosowana do tego, by księżna Kate mogła korzystać z mebli kuchennych wraz z dziećmi. 

Anmer Hall, wiejska posiadłość Kate i Williama
Fot. Indigo/Getty Images

Anmer Hall - posiadłość Kate i Williama w Norfolk

To właśnie w Anmer Hall najczęściej powstają oficjalne fotografie księcia George’a, księżniczki Charlotte i księcia Louise’a, dzięki temu mamy okazję podejrzeć, jak mieszkają Kate i William w Anmer Hall. Ze zdjęć lub nagrań umieszczanych w sieci z udziałem książęcej pary widać, że w rezydencji wbudowano ogromne okna, które mają rozświetlać pomieszczenie.

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Kensington Royal/Ferrari Press/East News

Wszystkie pokoje utrzymane są w ciepłych lub pastelowych kolorach. W jednym z pokoi widać seledynową kanapę, kremowe ściany i sporo kwiatów oraz rodzinnych fotografii. Na oficjalnych zdjęciach z okazji urodzin księżniczki Charlotte mamy okazję podejrzeć beżową kanapę w szerokie pasy oraz poduszki w delikatne wzory. Według oficjalnych informacji książęca para Cambridge ma do dyspozycji dziesięć sypialni. 

Zobacz również: Tutaj na co dzień mieszka brytyjska królowa. Zobacz wnętrza zamku Windsor

Styl wnętrz to mieszanka współczesności z antycznymi elementami - od złoconych ramek po obrazy czy rośliny doniczkowe. Brytyjska prasa podaje, że choć w większości pomieszczeń ściany pomalowane są na kremowe kolory, o tyle jadalnię zdominowała ciemna zieleń. Na terenie posiadłości ma znajdować się basen i prywatny kort tenisowy. 

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Kensington Palace/Ferrari Press/East News

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Time to Change/Ferrari Press/East News

Książęca para w Anmer Hall spędzała także większość czasu w pandemii. Na terenie posiadłości książęca para Cambridge ma do dyspozycji ogromny park, ale i plac zabaw, na którym dzieci często się bawią. Nie brakuje miejsca na ognisko, sporej ławki, na której można usiąść i obserwować bawiące się pociechy. 

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. BBC/Ferrari Press/East News

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER

Książęcej parze Cambridge bez wątpienia udało się stworzyć przytulne miejsce, które spokojnie mogą nazwać drugim domem!  

Anmer Hall, wiejska posiadłość Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.