Anmer Hall posiadłośc Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Tu chowają się przed światem. Tak wygląda rezydencja księcia Williama i księżnej Kate w Norfolk

Co wiadomo o królewskiej rezydencji Anmer Hall?

Gabriela Czernecka 9 marca 2022 15:47
Anmer Hall posiadłośc Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images

Na co dzień księżna Kate i książę William mieszkają w Pałacu Kensington. To jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w Londynie i małżonkowie cieszą się tam sporą prywatnością. Gdy jednak chcą na chwilę wyrwać się z centrum miasta, do swojej dyspozycji mają Anmer Hall, posiadłość wiejską w Norfolk. Co o niej wiadomo?

Gdzie mieszkają Kate i William?

Książę William i księżna Kate do swojej dyspozycji mają aż trzy posiadłości. Na co dzień książęca para Cambridge mieszka w Pałacu Kensington. To cztery piętra pałacu, na które składając się przestronny salon, pokoje gościnne, sypialnie, garderoba oraz kilka łazienek. Nie brakuje także pomieszczenia, które służy za nocny i dzienny żłobek, składziku na najpotrzebniejsze rzeczy, pomieszczeń dla służby oraz pokoi, w którym urzędują pracownicy książęcej pary. Wcześniej te same apartamenty Pałacu Kensington zamieszkiwała siostra królowej Elżbiety II, księżniczka Małgorzata. 

Zobacz: Gdzie mieszkają księżna Kate i książę William? Oto tajemnice pałacu Kensington

Dziś na co dzień mieszkają tam Kate i William wraz z dziećmi, ale gdy para chce choć na chwilę wyrwać się z londyńskiej rezydencji udają się do wiejskiej posiadłości. Mowa o Anmer Hall. To rezydencja położona w wiosce Anmer w Norfolk, położona jest ponad trzy kilometry od posiadłości królowej w Sandringham. Rezydencja ma wyjątkowe znaczenie, bowiem jest prezentem ślubnym dla księcia i księżnej Cambridge od samej królowej Elżbiety II.

Anmer Hall, wiejska posiadłość Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images

Wcześniej posiadłość należała do rodziny Coldham. W 1862 roku została zakupiona przez królową Wiktorię w prezencie ślubnym dla ówczesnego księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII. Z kolei w latach 1972 do 1990 posiadłość wynajmowana była księciu i księżnej Kentu, którzy chętnie spędzali w niej wakacje. Po kilku latach posiadłość zmieniała właścicieli, a w styczniu 2013 roku monarchini podarowała ją księciu Williamowi i księżnej Kate. To właśnie tam para głównie spędzała czas. To miejsce stało się dla nich domem szczególnie w latach 2015-2017. 

Zobacz również: Książę William towarzyszył córce na urodzinach koleżanki. Jego zachowanie zaskakuje

Zaledwie kilka miesięcy przed wprowadzeniem się w rezydencji odbył się remont, który pokrył fundusz brytyjskiej rodziny królewskiej. Wówczas w posiadłości dokonano takie zmiany, by zapewnić rodzinie Cambridge prywatność - dobudowano oranżerię i wzbogacono ogród o nowe krzewy i drzewa. Według medialnych doniesień wnętrza utrzymano w nowoczesnym stylu, ale mają w sobie nutkę przeszłości. Zdaniem brytyjskich tabloidów, cała posiadłość jest przytulna i nawet kuchnia została dostosowana do tego, by księżna Kate mogła korzystać z mebli kuchennych wraz z dziećmi. 

Anmer Hall, wiejska posiadłość Kate i Williama
Fot. Indigo/Getty Images

Anmer Hall - posiadłość Kate i Williama w Norfolk

To właśnie w Anmer Hall najczęściej powstają oficjalne fotografie księcia George’a, księżniczki Charlotte i księcia Louise’a, dzięki temu mamy okazję podejrzeć, jak mieszkają Kate i William w Anmer Hall. Ze zdjęć lub nagrań umieszczanych w sieci z udziałem książęcej pary widać, że w rezydencji wbudowano ogromne okna, które mają rozświetlać pomieszczenie.

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Kensington Royal/Ferrari Press/East News

Wszystkie pokoje utrzymane są w ciepłych lub pastelowych kolorach. W jednym z pokoi widać seledynową kanapę, kremowe ściany i sporo kwiatów oraz rodzinnych fotografii. Na oficjalnych zdjęciach z okazji urodzin księżniczki Charlotte mamy okazję podejrzeć beżową kanapę w szerokie pasy oraz poduszki w delikatne wzory. Według oficjalnych informacji książęca para Cambridge ma do dyspozycji dziesięć sypialni. 

Zobacz również: Tutaj na co dzień mieszka brytyjska królowa. Zobacz wnętrza zamku Windsor

Styl wnętrz to mieszanka współczesności z antycznymi elementami - od złoconych ramek po obrazy czy rośliny doniczkowe. Brytyjska prasa podaje, że choć w większości pomieszczeń ściany pomalowane są na kremowe kolory, o tyle jadalnię zdominowała ciemna zieleń. Na terenie posiadłości ma znajdować się basen i prywatny kort tenisowy. 

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Kensington Palace/Ferrari Press/East News

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Time to Change/Ferrari Press/East News

Książęca para w Anmer Hall spędzała także większość czasu w pandemii. Na terenie posiadłości książęca para Cambridge ma do dyspozycji ogromny park, ale i plac zabaw, na którym dzieci często się bawią. Nie brakuje miejsca na ognisko, sporej ławki, na której można usiąść i obserwować bawiące się pociechy. 

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. BBC/Ferrari Press/East News

Anmer Hall wnętrza posiadłości
Fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER

Książęcej parze Cambridge bez wątpienia udało się stworzyć przytulne miejsce, które spokojnie mogą nazwać drugim domem!  

Zobacz także: Tu urodziła się i wychowała księżna Diana. Tajemnice Park House

Anmer Hall, wiejska posiadłość Kate i Williama
Fot. Chris Radburn/PA Images via Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.