Andrzej Mularczyk nie żyje, Andrzej Mularczyk na zdjęciu z  1980 roku
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski
Pożegnanie

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Scenarzysta Samych swoich i serialu Dom miał 94 lata

Kultowe teksty do filmów, które tworzył znają wszyscy

Olga Figaszewska 22 czerwca 2024 09:56
Andrzej Mularczyk nie żyje, Andrzej Mularczyk na zdjęciu z  1980 roku
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Dotarła do nas smutna wiadomość. W piątek, 21 czerwca odszedł wybitny scenarzysta, dziennikarz i pisarz. Andrzej Mularczyk współtworzył największe hity polskiego kina. Fani doskonale znają go za sprawą Samych swoich czy serialu Dom. Teksty, które stworzył stały się kultowe! Andrzej Mularczyk miał 94 lata.

Andrzej Mularczyk nie żyje. Scenarzysta polskich hitów odszedł w wieku 94 lata

Stworzył jedne z najpopularniejszych polskich produkcji. Andrzej Mularczyk ma na swoim koncie scenariusze do prawdziwych hitów, do których pisał również listę dialogową. Polacy pokochali Samych Swoich, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, Dom, Niespotykanie spokojnego człowieka czy Wyjście awaryjne.  

21 czerwca 2024 roku wspaniały scenarzysta i pisarz zmarł. Autor reportaży miał 94 lata.  Smutną informację o śmierci Andrzeja Mularczyka przekazał za pośrednictwem portalu X jego sąsiad. „W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk - pisarz, scenarzysta, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych. Na podstawie jego scenariuszy powstała chociażby trylogia Sami Swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, a także serial telewizyjny Dom. Współtworzył scenariusz do filmu Katyń. Był autorem Słuchowisk Polskiego Radia. Prywatnie przyjaciel rodziny mojego ś.p. Dziadka, sąsiad „działkowicz” znad Narwi, moich rodziców wiózł do ślubu. Świeć Panie nad jego duszą ✝”, cytuje jego pożegnalny wpis Super Express.

Andrzej Mularczyk, Złote Kaczki 2007
Fot. Grąbczewski/AKPA

Andrzej Mularczyk, Złote Kaczki 2007

Andrzej Mularczyk - kariera

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a pierwsze kroki w zawodzie zdobywał w studiu Polskiego Radia. Współpracował z tygodnikiem Świat, był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 70. pełnił rolę kierownika literackiego zespołu Iluzjon.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt scenariuszy filmowych. Najpopularniejsze z nich powstały m.in. do produkcji: Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, Niespotykanie spokojny, Cesarskie cięcie, Wyjście awaryjne, Rodzina Połanieckich, Wrota Europy czy Powidoki. Napisał także scenariusz do uwielbianego przez Polaków serialu Dom. Ostatnim filmem, przy którym pracował była produkcja Sami swoi. Początek w reżyserii Artura Żmijewskiego.

Andrzej Mularczyk był bratem pisarza, Romana Bratnego. 

Rodzinie i bliskim scenarzysty składamy głębokie wyrazy współczucia.  

Andrzej Mularczyk nie żyje, Andrzej Mularczyk na zdjęciu z  1980 roku
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Andrzej Mularczyk na zdjęciu z 1980 roku

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.