Andrzej Duda
Fot. Jakub Kaminski/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Kto zastąpi Andrzeja Dudę? Oto potencjalni kandydaci na urząd Prezydenta RP

Jedno z nazwisk zaskakuje!

Redakcja VIVA! 25 listopada 2020 18:00
Andrzej Duda
Fot. Jakub Kaminski/East News

Chociaż Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją drugą kadencję niespełna cztery miesiące temu, już od jakiegoś czasu spekuluje się na temat potencjalnych kandydatów PiS w następnych wyborach prezydenckich. Jednym z najczęściej pojawiających się w dyskursie publicznym nazwisk jest Beata Szydło. Podobno ambicje objęcia urzędu Prezydenta RP ma także premier Mateusz Morawiecki. Jak podaje Super Express, na liście potencjalnych kandydatów partii rządzącej znalazła się także... obecna pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Potencjalni kandydaci na urząd Prezydenta RP. Podobno PiS rozważa kandydaturę pierwszej damy

Wielu czołowym politykom PiS zarzuca się przemilczenie jednej ze wzbudzających aktualnie największe emocje kwestii społecznej. Do grupy tej zaliczana jest przede wszystkim była premier Beata Szydło.  Jak podaje portal gazeta.pl: "Motywacja Szydło jest prosta. Ona chce być prezydentem po Andrzeju Dudzie. Ma taki plan i do tego dąży. Wypowiadanie się teraz w sprawie aborcji do niczego jej nie jest potrzebne i może jej tylko zaszkodzić. Marząc o prezydenturze musi mieć potencjał na 51 proc. poparcia", powiedział znany polityk PiS. O potencjalnej kandydaturze Beaty Szydło w wyborach prezydenckich w 2025 roku wspominał publicznie także Marek Suski. 

Beata Szydło
Fot. Michal Dubiel/REPORTER

Ambicje objęcia urzędu Prezydenta RP za pięć lat ma mieć także obecny Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Tak twierdzi m.in. autor książki o premierze, były rzecznik prasowy banku, w którym polityk jeszcze pięć lat temu był prezesem zarządu. "Myślisz, że mnie interesuje zwiększanie lub zmniejszanie oprocentowania kredytów czy depozytów o 1 lub o 2 procent? Moim prawdziwym celem jest polityka, obszar, w którym decyduje się o daleko ważniejszych kwestiach - powiedział mi wtedy. Kilka lat później, w 2009  lub na początku następnego roku, uściśli, że jego życiowym celem jest zostanie prezydentem Polski. Powtórzy to przynajmniej jeszcze jednej osobie pracującej w banku", można przeczytać w publikacji. 

Mateusz Morawiecki
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Jednak najbardziej zaskakującym nazwiskiem na liście potencjalnych kandydatów w następnych wyborach prezydenckich jest obecna pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda. Jest kandydatura jest możliwa m.in. według Ryszarda Czarneckiego. Jak podaje Super Express: "Jego zdaniem pierwsza dama udowodniła podczas wieczoru wyborczego, że posiada zdolności polityczne. Czarnecki uważa, że pojawienie się Agaty Kornhauser-Dudy w gronie potencjalnych kandydatów może zdynamizować trwającą już w PiS dyskusję na temat następcy Andrzeja Dudy". Według tabloidu, zdanie Ryszarda Czarneckiego ma podzielać także inny "wysoko postawiony" polityk PiS.  

Agata Duda
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…