Zespół Pudelsi, Dzień Dobry TVN, Andrzej Bieniasz, 09.05.2019 r.
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News
POŻEGNANIE

Gwiazdor Pudelsów nie żyje. Andrzej Bieniasz przegrał walkę z potworną chorobą

Miał 66 lat...

Konrad Szczęsny 20 stycznia 2021 14:44
Zespół Pudelsi, Dzień Dobry TVN, Andrzej Bieniasz, 09.05.2019 r.
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News

To wielki cios dla jego bliskich i świata muzyki... Andrzej Bieniasz, kompozytor, gitarzysta i twórca sukcesu zespołu Pudelsi nie żyje. Przegrał walkę z potworną chorobą. Miał 66 lat.

Andrzej Bieniasz nie żyje. Przyczyny śmierci

W środę 20. stycznia dotarła do nas smutna wiadomość. Andrzej Bieniasz, gitarzysta i kompozytor, zmarł po długiej walce z nowotworem. To wielki cios dla fanów polskiej muzyki. 66-latek był jednym z założycieli i twórcą formacji „Pudelsi”. Wśród ich największych hitów wymienić należy utwory „Wolność słowa”, „Dawna dziewczyno” czy „Tango libido”.

Informację potwierdzono w mediach społecznościowych zespołu oraz na oficjalnej stronie internetowej. Udostępniono jeden z portretów Andrzeja Bieniasza, który podpisano w bardzo wymowny sposób. „Niestety, żegnaj przyjacielu. R.I.P.”.

Niestety , żegnaj Przyjacielu R.I.P

Opublikowany przez Püdelsi Środa, 20 stycznia 2021

Fani nie ukrywają smutku i składają najbliższym artysty wyrazy współczucia w komentarzach.

„Do zobaczenia po tamtej stronie kochany wujaszku…”, „Smutek i żal ….. teraz jego muzyka będzie rozbrzmiewać w krainie wieczności….”, „Bardzo smutna wiadomość. Wczesna twórczość Pudli mocno ukształtowała moją wrażliwość muzyczną…”, „SZOK! Trudno nam w to uwierzyć. Łączymy się w bólu z Beatą i dziećmi Andrzeja”, czytamy.

Kim był Andrzej Bieniasz? Kariera: Dupą, Pudelsi

Pierwsze osiągnięcia muzyczne zanotował na początku lat 80. XX wieku. W 1981 roku wraz z Piotrem Markiem i Andrzejem Potoczkiem założył formację Düpą. Niestety, zaledwie cztery lata później lider zespołu, Piotr Marek, odebrał sobie życie. Pozostali członkowie formacji założyli więc Püdelsów. Ich debiutancki krążek nosił nazwę „Bela Pupa”. Nagrano na niej utwory stworzone w warstwie tekstowej przez nieżyjącego muzyka, śpiewali je natomiast Kora oraz Maciej Maleńczuk.

Formacja jednak przechodziła z biegiem lat różne perturbacje. Andrzej Bieniasz odszedł z niej krótko po wydaniu pierwszego krążka, przez co grupa rozpadła się. Reaktywowano ją dopiero w połowie lat 90. XX wieku. Nowy skład stanowili Maciej Maleńczuk, Andrzej Potoczek, Artut Hajdasz i Maciej Biedrzycki. Tym razem nowe otwarcie zaowocowało kolejnymi przebojami, wśród których największym była zdecydowanie „Wolność słowa”.

Andrzej Bieniasz walczył z chorobą. Opiekowała się nim żona

Pod koniec listopada głośno było o trudnej sytuacji Andrzeja Bieniasza. Okazało się, że od 2019 roku walczy z chorobą nowotworową. Po prostu pewnego dnia gorzej się poczuł. Zaniepokojony, postanowił poddać się badaniom. Niestety, diagnoza nie pozostawiała złudzeń. Wyniki gitarzysty Pudelsów były bardzo złe. Wykryto u niego chłoniaka. 

Podjęto heroiczną walkę, w której wspierała go rodzina oraz najbliżsi. W szpitalu skrupulatnie zaplanowano proces leczenia, na który składała się chemioterapia, immunoterapia oraz przeszczep szpiku. Andrzej Bieniasz w tym niewyobrażalnie trudnym czasie mógł liczyć przede wszystkim na żonę Beatę, z którą związek tworzył przez ponad 37 lat...

„Gdyby nie moja żona Beata, to moje życie nie miałoby sensu. Jest niesamowita. Bardzo się boję, jak odchodzi gdzieś. My się kochamy cały czas”, podkreślał wzruszony w „Dzień Dobry TVN”.

Mimo dobrych rokowań i początkowej pacyfikacji nowotworu, jego nawrót stwierdzono na przełomie lata i jesieni 2020 roku. Rozpoczął się wyścig z czasem i walka o życie Andrzeja Bieniasza. Poinformowano o tym fanów i media za pośrednictwem mediów społecznościowych formacji oraz na stronie serwisu Pomagam.pl. Poproszono równocześnie o wsparcie finansowe w związku z bardzo wysokimi kosztami terapii farmakologicznej (ponad 100 tys. złotych).

„Przy wznowie, czyli drugim rzucie chłoniaka z komórek płaszcza stosuje się lek IBRUTYNIB, który nie jest refundowany. Koszt tygodniowej terapii tym preparatem wynosi 4000 zł. Leczenie nawrotu choroby łączy się z wielomiesięczną kuracją i kosztowną rehabilitacją”, informowano.

Niestety, walki tej nie udało się muzykowi wygrać... Odszedł w środę 20. stycznia 2021 roku.

Bliskim Andrzeja Bieniasza składamy wyrazy głębokiego współczucia...  

Andrzej Bieniasz z żoną Beatą:

37lat na dobre i na złe Püdel &Betti. Szpital niestety i walka ze złym cd. Walka z chłoniakiem, który mnie dopadl ...

Opublikowany przez Andrzeja Pudla Bieniasza Niedziela, 29 listopada 2020

Andrzej Bieniasz, gitarzysta Pudelsów, nie żyje:

Andrzej Bieniasz
Fot. MAREK DYBAS/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.