Aleksandra Niżyńska Ula z Klanu 2011
Fot. Rafal Guz / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Aleksandra Niżyńska - co się dzieje z serialową Ulą z Klanu? Zniknęła u szczytu sławy...

Dziś ma 37 lat

Marcjanna Maryszewska 20 maja 2022 16:59
Aleksandra Niżyńska Ula z Klanu 2011
Fot. Rafal Guz / Forum

Przez niemal dekadę wcielała się w Ulę w telenoweli „Klan”. Serialowa przyjaciółka Oli Lubicz zrezygnowała z gry w popularnej produkcji i obrała całkowicie inną drogę w życiu. Co słychać u niej po latach? Sprawdziliśmy.

Aleksandra Niżyńska grała w „Klanie” przez 11 lat

W obsadzie znalazła się dzięki swojemu ojcu, Wojciechowi Niżyńskiemu - producentowi, współtwórcy i scenarzyście polskiej telenoweli. Na planie spędziła wiele lat i zdawać by się mogło, że skorzysta z możliwości, jakie dała jej rola w popularnym serialu. Poza postacią Uli oraz występem w oscarowym filmie Romana Polańskiego „Pianista”, nie ujrzeliśmy już więcej na ekranie tej doskonale zapowiadającej się aktorki.

W przeciwieństwie do Kai Paschalskiej, która wcielała się w jej przyjaciółkę, Aleksandra Niżyńska postanowiła nie wiązać swojej przyszłości z show-biznesem. Po czasie odkryła, że nie jest to sposób, w jaki chciałaby się realizować. Z „Klanem” pożegnała się ostatecznie w 2008 roku, a następnie całkowicie porzuciła karierę aktorską.

Czytaj także: Tak wygląda życie Piotra Swenda: „Wiele osób myśli, że sobie nie poradzę, ale nie ja

Fot. Krzysztof Jarosz / FORUM
Kaja Paschalska i Aleksandra Niżyńska na planie „Klanu", 1999

Aleksandra Niżyńska postawiła na edukację. Najpierw studiowała nauki społeczne oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a także Uniwersytecie w Bremie - jednej z największych uczelni w północnych Niemczech. W 2011 roku wydała książkę Street Art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej.

Czytaj także: Kaja Paschalska wspomina Agnieszkę Kotulankę. „Straszna i bezsensowna strata”

Fot. AGNIESZKA K. JUREK/EastNews
Aleksandra Niżyńska na planie Dzień dobry TVN, 28.03.2012

„Ula z Klanu” - co robi i jak wygląda dzisiaj?

Po zdobyciu niezbędnego wykształcenia Aleksandra Niżyńska podjęła karierę zawodową. Pochwalić może się wieloma osiągnięciami - chociażby jako autorka kilku pozycji naukowych. Jest bardzo zaangażowana w kwestie równości między płciami :jako współorganizatorka kampanii społecznych na temat partnerstwa oraz aktywnego ojcostwa pojawia się na konferencjach mówiących o nierównym traktowaniu kobiet i mężczyzn. Natomiast jej kolejna praca badawcza stanowi o problematyce uczestnictwa kobiet w życiu publicznym i kwestiach związanych z dyskryminacją. 

Obecnie pracuje w EIT Food, który jest częścią Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii - wiodącej inicjatywy w zakresie innowacji w branży spożywczej, która ma na celu uczynienie systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. „Zajmuję się tam koordynacją projektów na rzecz praw kobiet, a we własnej firmie, w której prowadzę ze wspólniczkami badania dotyczące równości płci, zajmujemy się głównie tematyką kobiet na rynku pracy i w polityce”, opowiadała w Dzień Dobry TVN w marcu.

Prywatnie była gwiazda Klanu uwielbia artystyczną formę ruchu. „Tańczę w zespole JaGUzz. To zespół, który jest częścią Warszawskiego Studia Tańca", dodała w tym samym wywiadzie.

Minęło wiele lat, od kiedy Aleksandra Niżyńska po raz ostatni wcieliła się w postać Uli. Jednak mimo upływu czasu fani serialu bez trudu mogliby rozpoznać ją na ulicy - była aktorka nadal bardzo przypomina bohaterkę z „Klanu”.  

Czytaj także: Aktorem został przez przypadek. Jak wyglądało życie Zygmunta Kęstowicza?

Fot. Mariusz Grzelak/EastNews
Aleksandra Niżyńska na konferencji Małgorzaty Fuszary, 13.11.2014

Aleksandra Niżyńska
Fot. Jerzy Dudek/DDTVN/East News

Aleksandra Niżyńska, DD TVN, 2022 marzec

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.