Adam Nawałka, co dziś robi
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ZE ŚWIATA SPORTU

Zaprowadził polskich piłkarzy do ćwierćfinału EURO 2016. Co dziś robi trener Adam Nawałka?

Jak wygląda jego życie? Właśnie świętuje urodziny!

Rafał Kowalski 23 października 2022 15:08
Adam Nawałka, co dziś robi
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W ostatnich latach nasza drużyna piłkarzy miała trzech trenerów: Jerzego Brzęczka, Paulo Sousę i Adama Nawałkę. Nie mieli łatwego zadania. Kadra wciąż nie odnosiła większych sukcesów, mimo to apetyty kibiców na nowe powody do świętowania wciąż rosną. Dziś 65-letni Adam Nawałka cieszył się chyba największą sympatią wśród kibiców polskiej drużyny. Co u niego słychać? Z okazji urodzin przypominamy jego historię.

Adam Nawałka – sukcesy z polską reprezentacją. Dlaczego dziś nie pracuje?

Po koniec  października 2013 Adam Nawałka został oficjalnie ogłoszony selekcjonerem reprezentacji Polski. Tym samym przestał być trenerem Górnika Zabrze. Zadaniem trenera było przygotowanie piłkarskich gwiazd tak, by zdobyli oni awans do Euro 2016. Udało się nie tylko to, ale i więcej. Polacy dotarli w mistrzostwach Europy do ćwierćfinału. Dopiero tam po karnych przegrali z Portugalią.

Taki obrót spraw zadecydował o tym, że na początku lipca 2016 PZPN zadecydował o przedłużeniu kontraktu z Adamem Nawałką. Drużyna pod okiem trenera wzięła udział w Mistrzostwach świata 2018, ale zaraz potem Zbigniew Boniek przekazał, że to koniec przygody selekcjonera z naszą reprezentacją.

Adam Nawałka zdecydował się w kolejnych miesiącach na zostanie szkoleniowcem Lecha Poznań, jednak po pięciu miesiącach pracy został zwolniony. Dziś trener nie pracuje z żadną z drużyn, choć pojawiały się informacje, że otrzymywał oferty współprac m.in. z Arabii Saudyjskiej czy Tunezji. Propozycje zostały jednak odrzucone, a on sam wolał ostatni czas poświęcić na regenerację i wakacje.

CZYTAJ TAKŻE: Kazimierz Deyna: jeden z największych polskich piłkarzy XX wieku poza piłką kochał także kobiety

W środowisku mówiło się, że Adam Nawałka może być dla wielu drużyn po prostu za drogi. Według wyliczeń redakcji sportowej Interii trener życzy sobie za miesiąc szkoleń około 130-150 tysięcy złotych i nie interesuje go praca z mało znaczącymi drużynami.

W 2021 roku dywagowano też, czy ulubieniec części kibiców nie powróci do pracy z polską reprezentacją. „Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być Adam Nawałka, który mógłby teraz wrócić i przejąć wyselekcjonowaną przez Brzęczka reprezentację. Dla mnie powrót Nawałki byłby sensacją, ale też nie byłbym zaskoczony”, mówił dziennikarz Polsatu Sport Marcin Feddek. Skończyło się jednak tylko na plotkach...

Adam Nawałka, Robert Lewandowski
Fot. Foto Olimpik/REPORTER

Paulo Sousa oczami Adama Nawałki

Jerzego Brzęczka zastąpił Portugalczyk Paulo Sousa. Co o nim sądzi Adam Nawałka? „To dobry trener. Znam go jeszcze z czasów, gdy prowadziłem reprezentację. W futbolu tak czasem jest, że wynik meczu nie jest dla nas korzystny. Cały czas wierzę jednak w kadrę, bo mamy najlepszego piłkarza na świecie i bardzo solidny zespół”, opowiadał Sportowym Faktom WP trener.

Po porażce ze Słowacją na EURO 2020 dodał też, że prosi o nie przekreślanie szans na awans Polski. „Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i wspomniane wsparcie jest wyjątkowo potrzebne. W futbolu ważnych jest wiele czynników, a jednym z nich jest wiara do samego końca”, podkreślał Adam Nawałka.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kim jest brat Olgi Frycz?  Z pozoru bardzo przypomina swojego ojca!

Żałujecie, że nasi piłkarze nie szkolą się już pod jego okiem? Tymczasem my życzymy mu wszystkiego dobrego z okazji urodzin!  

Adam Nawałka były trener Polski
Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?