Ada Hegerberg nagrodzona Złotą Piłką
Fot. East News
ZE ŚWIAT SPORTU

Ada Hegerberg, jako pierwsza kobieta w historii, odebrała nagrodę Złotej Piłki!

Seksistowski dowcip prowadzącego zepsuł tę podniosłą chwilę…

Monika Katarzyna Krupska 4 grudnia 2018 22:05
Ada Hegerberg nagrodzona Złotą Piłką
Fot. East News

Takiej gali dawno nie było! W poniedziałek po raz kolejny zostały wręczone nagrody dla najlepszych piłkarzy na świecie. W tym roku po raz pierwszy Złotą Piłkę otrzymała kobieta! Ada Hegerberg na scenie zamiast gratulacji usłyszała seksistowskie pytanie. 23-letnia Norweżka została zaatakowana przez prowadzącego... 

Skandal na Gali Złotej Piłki 

To była bardzo ważna chwila dla kobiecego footballu. Po raz pierwszy w historii jury Złotą Piłką uhonorowało kobietę. Nagroda trafiła do 23-letniej Norweżki. Adę Hegerberg wyróżniło czasopismo France Football. Narzeczona Thomasa Rogne'a, piłkarza Lecha Poznań, nagrodę odebrała w złotej sukni, dokładnie tak jak na zwyciężczynię przystało. Warto wspomnieć, że Ada już dwa lata wcześniej została uznana najlepszą piłkarką w plebiscycie UEFA! Złota Piłka była zatem tylko kwestią czasu. 

Jednak nim nagroda trafiła w ręce wspaniałej piłkarki, to Ada od prowadzącego galę usłyszała bardzo niesmaczny żart. DJ Martin Solveig zapytał zwyciężczynię, czy ta umie twerkować (twerk to rodzaj erotycznego tańca, w którym potrząsa się pośladkami)? Norweżka szybko ucięła krótkim: „Nie” i zeszła ze sceny. 

Zachowanie prowadzącego od razu zostało skrytykowane nie tylko przez internautów, ale i przez osoby ze świata sportu. „To kolejny przykład absurdalnego seksizmu, który wciąż istnieje w sporcie. Dlaczego kobiety wciąż muszą radzić sobie z tym g**em? Wszyscy, którzy twierdzą, że te reakcje są przesadzone, że to tylko żart... To nie był żart. Przez całe życie uprawiam sport i poziom seksizmu jest w nim niesamowity”, napisał Andy Murray, tenisista. 

Gdy tylko DJ zorientował się, co się stało od razu przeprosił wszystkich w mediach społecznościowych. „Przepraszam każdego, poczuł się urażony. To był żart, prawdopodobnie zły, i chcę ją przeprosić. Niestety, sprawił to mój poziom języka angielskiego. Nie chciałem nikogo urazić”, napisał Martin Solveig. Dodatkowo opublikował zdjęcie z piłkarką, która również skomentowała całą sprawę. Narzeczona piłkarza grającego na co dzień w Lechu Poznań wyznała, że była pod wpływem takich emocji, że w ogólnie nie zarejestrowała słów prowadzącego. Nie ma jednak do niego o to urazy. 

„Przyszedł do mnie później i był naprawdę smutny, że tak to się stało”, powiedziała Norweżka w BBC. 

DJ Martin Solveig zapytał dę Hegerberg, czy umie twerkować

skandal na gali Złotej Piłki: Martin Solveig i Ada Hegerberg
Fot. East News

Laureaci Złotej Piłki: Luka Modric, Ada Hegerberg, Kylian Mbappe

laureaci Złotej Piłki 2018: Luka Modric, Ada Hegerberg, Kylian Mbappe
Fot. East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!