Tina Turner
Fot. Rob Verhorst/Redferns
Ostatnie chwile

Do ostatniego dnia walczyła z nieuleczalną chorobą. Tina Turner była gotowa na śmierć

Odeszła w domu. Był przy niej ukochany mąż

Aleksandra Frankowska 25 maja 2023 07:27
Tina Turner
Fot. Rob Verhorst/Redferns

Jej głos jest rozpoznawalny na całym świecie. „Babcia Tina”, bo tak pieszczotliwie mówili o niej fani, odeszła 24 maja po długiej i ciężkiej chorobie w swoim domu w Szwajcarii. Do końca był przy niej ukochany mąż, Erwin Bach. Życie jej nie oszczędzało, a ostatnie chwile były wyjątkowo trudne, zwłaszcza pod względem zdrowotnym.

ZOBACZ TEŻ: Tina Turner była bita, kopana, przypalana papierosami. Małżeństwo z Ike Turnerem było dla niej prawdziwą torturą...

Życie na granicy śmierci

W życiu przeszła bardzo wiele, jednak problemy zdrowotne najbardziej odbiły się na niej w ostatniej dekadzie życia. W 2013 roku przeszła udar mózgu, zaledwie trzy tygodnie po ślubie z ukochanym, wieloletnim partnerem Erwinem Bachem. Był to tragiczny moment dla wokalistki, ponieważ musiała uczyć się wszystkich podstawowych czynności zupełnie od nowa. Wielomiesięczna rehabilitacja pozwoliła jej ponownie stanąć na nogi i wróciła do pełnej sprawności. To był jednak dopiero początek…

Erwin Bach, Tina Turner 2005
Fot. EAST NEWS/SIPA

W 2016 roku potwierdziły się obawy lekarzy, którzy monitorowali stan zdrowia Turner. U wokalistki zdiagnozowano raka jelita grubego. Rozpoczęła chemioterapię, której skutki uboczne były dla niej nie do zniesienia. Cierpiała jeszcze bardziej. Ratowała się homeopatią, którą bardzo szybko odstawiła, bo jeszcze bardziej odbiło się to na jej zdrowiu. Przyszedł krytyczny moment, w którym chciała umrzeć…

Ostatnie chwile Tiny Turner

Tina Turner wciąż walczyła z chorobą, która doszczętnie wyniszczała jej organizm. Nadciśnienie w połączeniu z rakiem, doprowadziły do ostrej niewydolności nerek. Potrzebny był jej przeszczep. Wszystko zaczęło ją bardzo przytłaczać, a myśli o śmierci przychodziły coraz częściej. Rozważała eutanazję, nie chciała już cierpieć. Była gotowa, aby odejść. Bardzo długo trzymała się tej decyzji i nie chciała zmienić zdania. Jej nerki pracowały prawidłowo jedynie w 20%. Nie chciała być dla nikogo ciężarem. Zapisała się nawet do organizacji pomagającej w przeprowadzeniu eutanazji. Wtedy jej mąż Erwin Bach podarował jej nerkę. Wszystkie badania potwierdziły zgodność. I chociaż Tina początkowo kategorycznie odmawiała, w końcu doszło do operacji w 2017 roku.

Tina Turner, Lunt-Fontanne Theatre w Nowym Jorku, 07.11.2019 rok
Fot. PBG/Press Association/East News

ZOBACZ TEŻ: On oddał jej nerkę, ona zostawiła dla niego Stany. Oto historia miłości Tiny Turner i Erwina Bacha

Jego oferta oddania mi nerki była darem miłości, a on pozostał niewzruszony i zrelaksowany – mówiła Turner o mężu w jednym z wywiadów.

W trakcie rekonwalescencji, dotknęła ją osobista tragedia. Jej starszy syn Craig popełnił samobójstwo. Cztery lata później na raka jelita grubego zmarł jej drugi syn, Ronnie.

Jej stan zdrowia w ostatnich miesiącach bardzo się pogorszył. Tina wraz z mężem przebywała w ich domu pod Zurychem, nie podróżowali. Dużo odpoczywała, ale z dnia na dzień gasła. Odeszła w domu, obok ukochanego. 

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.