Anna Dereszowska o depresji wśród dzieci i bezradności rodziców: „doświadczyłam braku rozwiązań systemowych”
„Chciałam państwu opowiedzieć o swojej niemocy jako rodzica, [...] o zderzeniu ze ścianą systemu”
Anna Dereszowska wzięła udział w konferencji „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”, w którym opowiedziała o przeszkodach, które napotkała jako matka próbująca pomóc swojemu dziecku w uzyskaniu pomocy specjalistycznej, gdy obawiała się o stan jego zdrowia psychicznego. Przyznała, że były momenty, w których czuła się zupełnie bezradna...
Konferencja „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”
3 września 2024 r. na sali plenarnej Senatu RP odbyła się wyjątkowa konferencja „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”. Jak czytamy na stronie gov.pl, „Konferencja została zorganizowana pod patronatem wicemarszałkini senatu Rzeczypospolitej Polskiej Magdaleny Biejat we współpracy z Akcją Uczniowską. Było to kolejne spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu młodych ludzi”.
„Cieszę się, że spotykamy się już po raz kolejny, bo temat, który będzie tu omawiany jest niezwykle istotny” przemówił minister nauki Dariusz Wieczorek. „Problemy związane ze zdrowiem psychicznym dotykają także studentów. Będziemy starali się je rozwiązywać we współpracy z samorządami studenckimi. Będziemy także namawiać uczelnie, aby z uwagą monitorowały sytuację i odpowiednio na nią reagowały” kontynuował.
Później głos zabrały inne osoby: eksperci, parlamentarzyści, a także przedstawiciele wielu młodych osób, ich rodzice i bliscy. Jedną z tych osób była Anna Dereszowska, która opowiedziała o własnych doświadczeniach jako matki dzieci, które potrzebowały pomocy specjalisty.
- Czytaj również: Dzięki mamie wydostała się z piekła. Róża Kozakowska stara się utrzymywać z nią dobre relacje
Anna Dereszowska o doświadczeniach z opieką psychologiczną dla dzieci
Artystka pojawiła się na sali w Senacie jako „mama szesnastolatki, która dwa lata temu mierzyła się z depresją”. Jak opowiedziała, w trudnych momentach życiowych, z którymi zmagała się jej córka, momentalnie czuła się zupełnie bezradna. Mimo szczerych chęci pomocy swojemu dziecku zupełnie nie wiedziała, jak może jej pomóc. „Chciałam państwu opowiedzieć o swojej niemocy jako rodzica, o swoim braku kompetencji jako rodzica, o zderzeniu ze ścianą systemu, braku dostępu do pomocy psychologa czy psychiatry dziecięcego, w dużym mieście, jakim jest Warszawa” rozpoczęła, po czym dodała smutne statystyki stanu opieki psychologicznej i psychiatrycznej w Polsce: „Na marzec 2024 r. w Polsce było 555 psychiatrów dziecięcych, ale są takie województwa — województwo opolskie, w którym jest tych psychiatrów — na województwo — sześciu” usłyszeliśmy.
Zobacz także
„Więc ja jako mama, szukając pomocy w systemie zdrowotnym, zderzyłam się z tą ścianą, nie mogliśmy tej pomocy otrzymać. Na szczęście w dużym mieście, w Warszawie, udało nam się znaleźć pomoc prywatną na czas. Zdążyliśmy. Ale moje dziecko, które chodzi do szkoły społecznej, również nie miało kompetencji do tego, by sobie pomóc. I jego znajomi, przyjaciele również nie wiedzieli, w jaki sposób komunikować, mówić, spróbować pomóc. Na szczęście chodzi do szkoły, w której nauczyciele mają te kompetencje. Ale mówię o tym dlatego, że doświadczyłam braku rozwiązań systemowych, takich, które pozwoliłyby wszystkim: rodzicom, nauczycielom, lekarzom, psychologom, działać wspólnie. Tego nam bardzo potrzeba” deklarowała artystka.
- Zobacz także: Zawdzięczała jej karierę. Gdy Whitney Houston odeszła, matka wzgardziła spadkiem po niej
Relacja z konferencji „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”, w której możemy usłyszeć także wypowiedzi Vito Bambino, Barbary Kurdej-Szatan czy Szymona Majewskiego dostępna na naszym profilu na Instagramie viva_magazyn lub w załączniku poniżej.