VIVA! VIDEO

Depresja to choroba, a nie chwilowe złe samopoczucie. Mówmy o tym głośno!

Celem kampanii „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji” jest zachęcenie chorych i ich bliskich do sięgnięcia po pomoc

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 12 czerwca 2022 14:23

Szacuje się, że już 4 miliony Polaków (zarówno dorosłych, jak i dzieci) choruje na depresję. Za gwałtowny wzrost zachorowań w ostatnim czasie odpowiedzialna jest przede wszystkim pandemia, która drastycznie pogorszyła stan psychiczny i poziom życia wielu ludzi. Depresja najczęściej jest diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20-50 lat i dwa razy częściej dotyka kobiet. Dlaczego aż 16 osób dziennie odbiera sobie życie na skutek depresji? Przede wszystkim z powodu stygmatyzacji i poczucia wstydu. Być może nie wiedzą też, że spośród wszystkich chorób psychicznych depresję leczy się najskuteczniej i że pomóc mogłaby im wizyta u specjalisty.

Przede wszystkim doraźne działania

uczestnicy-projektu-polki-wolności-mają-głos-przeciw-depresji
Fot. ECS
Od lewej: Emmanuel CANDY, Martyna Guba, Magdalena Jankowska, Arkadiusz Pączka, Wioletta Żurek, Michał Kossma Kowalski-Skalski i Agnieszka Rądlewska

Na szczęście są ludzie, którzy od lat starają się edukować i uświadamiać, że depresja nie jest po prostu chwilowym gorszym samopoczuciem, ale chorobą, którą trzeba leczyć i o której należy głośno mówić. Głównym celem zainaugurowanej w 2018 roku kampanii społecznej „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® jest udzielenie pomocy i wsparcia jak największej liczbie osób zmagających się z depresją. Ma także pomóc przełamać ich opór i niechęć przed zgłaszaniem się do lekarzy i terapeutów. Działania prowadzone w ramach kampanii skierowane są także do rodzin chorych osób, aby wiedziały one, jak na co dzień powinny wspierać swoich bliskich, a także do osób zdrowych, które po prostu interesują się tym zagadnieniem.

magdalena-jankowska
Fot. ECS
Magdalena Jankowska

Pomysłodawcy i Ambasadorki akcji „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® spotkali się ostatnio w Warszawie, aby porozmawiać o tym, dlaczego w ogóle zaangażowali się w ten projekt, dlaczego ich zdaniem depresja wciąż wiąże się z poczuciem wstydu i jak pomóc sobie lub bliskim zmagającym się z tą chorobą. Przede wszystkim dyskutowali jednak o doraźnych działaniach. Nagranie z tego spotkania możecie obejrzeć na górze artykułu.

Klucz to profesjonalna pomoc

martyna-guba
Fot. ECS
Martyna Guba

A projekt „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® ma bardzo konkretne i namacalne cele. Najważniejszym z nich jest stworzenie poradni online „Przeciw Depresji”, w której 36 psychiatrów i 36 psychologów udzielać będzie bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych kobietom, mężczyznom, dzieciom i młodzieży. Poradnia będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00–22.00. Niezbędnym uzupełnieniem konsultacji będzie uruchomienie moderowanego forum na stronie internetowej przychodni i organizacja dni otwartych z bezpłatnymi wykładami edukacyjnymi na temat depresji z udziałem ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii oraz czaty z lekarzami psychiatrami.

agnieszka-rądlewska
Fot. ECS
Agnieszka Rądlewska

Dla projektu budowany jest internetowy serwis oparty na oprogramowaniu Medfile, który wprowadzi system działający 24 godziny na dobę, a pacjenci, dokonując szybkiej rezerwacji wizyty u wybranego specjalisty, otrzymają pomoc bez wychodzenia z domu. - Dzięki centrum badawczemu BIOSTAT pomoc w walce z depresją będzie prostsza – mówi Michał Kossma Kowalski-Skalski, prezes zarządu spółki EnGOLD i pomysłodawca projektu.

Bez nich by się nie udało

wioletta-żurek
Fot. ECS
Wioletta Żurek

A teraz słów kilka o ludziach, dzięki którym projekt „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® w ogóle miał szanse się udać. Twórcami kampanii są spółka EnGOLD oraz fundacja „One są bosskie”. Jej Ambasadorkami zostały silne, kreatywne i przedsiębiorcze kobiety, których depresja również nie oszczędziła. Bogate w wiedzę i doświadczenie, postanowiły zaangażować się w pomoc ludziom zmagającym się z tą chorobą.

michał-kossma-kowalski-skalski
Fot. ECS
Michał Kossma Kowalski-Skalski

Magdalena Jankowska jest wiceprezeską firmy WIGAL, Martyna Guba - właścicielką firmy ForChange i marki Fabryka Szkła, Wioletta Żurek - prezeską Podbeskidzkiego Centrum Dystrybucyjnego APIS, Agnieszka Rądlewska  - właścicielką biura "Rądlewska Nieruchomości" oraz członkinią Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Projekt wspiera również projektant designu i mody oraz dekorator wnętrz Emmanuel CANDY oraz Arkadiusz Pączka – wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prawnik od 10 lat związany z organizacjami przedsiębiorców w Polsce, wcześniej wieloletni pracownik administracji rządowej (m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Pracy, Ministerstwie Gospodarki), sekretarz Rady Dialogu Społecznego oraz członek Zespołu ds. deregulacji gospodarki przy Ministrze Rozwoju.

emmanuel-candy
Fot. ECS
Emmanuel CANDY

Kampania „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® i spółka EnGOLD zostały dostrzeżone również w branży. Dołączyły do elitarnego grona laureatów w plebiscycie "Złoty Laur w Branży Medycznej"® oraz otrzymały certyfikat "Firma Godna Zaufania 2022"®.

arkadiusz-pączka
Fot. ECS
Arkadiusz Pączka

Twórcy akcji zapewniają, że to dopiero początek drogi projektu "Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji'®. Bo przecież "marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia"! Tak samo jest z depresją – sama nie zniknie, trzeba jej w tym pomóc. Najważniejsze, aby nigdy nie walczyć z tą chorobą w pojedynkę, aby był przy nas ktoś bliski, kto pomoże nam zwrócić o pomoc do specjalisty. Razem zawsze łatwiej przeciwstawić się depresji.

Materiał powstał z udziałem EnGOLD sp. z o.o.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.