Reklama

Szacuje się, że już 4 miliony Polaków (zarówno dorosłych, jak i dzieci) choruje na depresję. Za gwałtowny wzrost zachorowań w ostatnim czasie odpowiedzialna jest przede wszystkim pandemia, która drastycznie pogorszyła stan psychiczny i poziom życia wielu ludzi. Depresja najczęściej jest diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20-50 lat i dwa razy częściej dotyka kobiet. Dlaczego aż 16 osób dziennie odbiera sobie życie na skutek depresji? Przede wszystkim z powodu stygmatyzacji i poczucia wstydu. Być może nie wiedzą też, że spośród wszystkich chorób psychicznych depresję leczy się najskuteczniej i że pomóc mogłaby im wizyta u specjalisty.

Reklama

Przede wszystkim doraźne działania

ECS

Od lewej: Emmanuel CANDY, Martyna Guba, Magdalena Jankowska, Arkadiusz Pączka, Wioletta Żurek, Michał Kossma Kowalski-Skalski i Agnieszka Rądlewska

Na szczęście są ludzie, którzy od lat starają się edukować i uświadamiać, że depresja nie jest po prostu chwilowym gorszym samopoczuciem, ale chorobą, którą trzeba leczyć i o której należy głośno mówić. Głównym celem zainaugurowanej w 2018 roku kampanii społecznej „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® jest udzielenie pomocy i wsparcia jak największej liczbie osób zmagających się z depresją. Ma także pomóc przełamać ich opór i niechęć przed zgłaszaniem się do lekarzy i terapeutów. Działania prowadzone w ramach kampanii skierowane są także do rodzin chorych osób, aby wiedziały one, jak na co dzień powinny wspierać swoich bliskich, a także do osób zdrowych, które po prostu interesują się tym zagadnieniem.

ECS

Magdalena Jankowska

Pomysłodawcy i Ambasadorki akcji „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® spotkali się ostatnio w Warszawie, aby porozmawiać o tym, dlaczego w ogóle zaangażowali się w ten projekt, dlaczego ich zdaniem depresja wciąż wiąże się z poczuciem wstydu i jak pomóc sobie lub bliskim zmagającym się z tą chorobą. Przede wszystkim dyskutowali jednak o doraźnych działaniach. Nagranie z tego spotkania możecie obejrzeć na górze artykułu.

Klucz to profesjonalna pomoc

ECS

Martyna Guba

A projekt „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® ma bardzo konkretne i namacalne cele. Najważniejszym z nich jest stworzenie poradni online „Przeciw Depresji”, w której 36 psychiatrów i 36 psychologów udzielać będzie bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych kobietom, mężczyznom, dzieciom i młodzieży. Poradnia będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00–22.00. Niezbędnym uzupełnieniem konsultacji będzie uruchomienie moderowanego forum na stronie internetowej przychodni i organizacja dni otwartych z bezpłatnymi wykładami edukacyjnymi na temat depresji z udziałem ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii oraz czaty z lekarzami psychiatrami.

ECS

Agnieszka Rądlewska

Dla projektu budowany jest internetowy serwis oparty na oprogramowaniu Medfile, który wprowadzi system działający 24 godziny na dobę, a pacjenci, dokonując szybkiej rezerwacji wizyty u wybranego specjalisty, otrzymają pomoc bez wychodzenia z domu. - Dzięki centrum badawczemu BIOSTAT pomoc w walce z depresją będzie prostsza – mówi Michał Kossma Kowalski-Skalski, prezes zarządu spółki EnGOLD i pomysłodawca projektu.

Bez nich by się nie udało

ECS

Wioletta Żurek

A teraz słów kilka o ludziach, dzięki którym projekt „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® w ogóle miał szanse się udać. Twórcami kampanii są spółka EnGOLD oraz fundacja „One są bosskie”. Jej Ambasadorkami zostały silne, kreatywne i przedsiębiorcze kobiety, których depresja również nie oszczędziła. Bogate w wiedzę i doświadczenie, postanowiły zaangażować się w pomoc ludziom zmagającym się z tą chorobą.

ECS

Michał Kossma Kowalski-Skalski

Magdalena Jankowska jest wiceprezeską firmy WIGAL, Martyna Guba - właścicielką firmy ForChange i marki Fabryka Szkła, Wioletta Żurek - prezeską Podbeskidzkiego Centrum Dystrybucyjnego APIS, Agnieszka Rądlewska - właścicielką biura "Rądlewska Nieruchomości" oraz członkinią Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Projekt wspiera również projektant designu i mody oraz dekorator wnętrz Emmanuel CANDY oraz Arkadiusz Pączka – wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prawnik od 10 lat związany z organizacjami przedsiębiorców w Polsce, wcześniej wieloletni pracownik administracji rządowej (m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Pracy, Ministerstwie Gospodarki), sekretarz Rady Dialogu Społecznego oraz członek Zespołu ds. deregulacji gospodarki przy Ministrze Rozwoju.

ECS

Emmanuel CANDY

Kampania „Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji”® i spółka EnGOLD zostały dostrzeżone również w branży. Dołączyły do elitarnego grona laureatów w plebiscycie "Złoty Laur w Branży Medycznej"® oraz otrzymały certyfikat "Firma Godna Zaufania 2022"®.

ECS

Arkadiusz Pączka

Twórcy akcji zapewniają, że to dopiero początek drogi projektu "Polki Wolności Mają Głos Przeciw Depresji'®. Bo przecież "marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia"! Tak samo jest z depresją – sama nie zniknie, trzeba jej w tym pomóc. Najważniejsze, aby nigdy nie walczyć z tą chorobą w pojedynkę, aby był przy nas ktoś bliski, kto pomoże nam zwrócić o pomoc do specjalisty. Razem zawsze łatwiej przeciwstawić się depresji.

Reklama

Materiał powstał z udziałem EnGOLD sp. z o.o.

Reklama
Reklama
Reklama