Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI

200 skarbów z nowojorskiego Museum of Modern Art na wystawie w Paryżu! Jak się przewozi taką bezcenną kolekcję?

Marcin Brzeziński 18 listopada 2017 13:00
Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

W paryskiej Fondation Louis Vuitton pokazywanych jest 200 prac z jednego z najbardziej prestiżowych muzeów świata, nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Na wystawie „Being Modern: MoMA in Paris” można podziwiać m.in. „Nadzieję II” Gustava Klimt, „Koło rowerowe” Marcela Duchampa czy słynne płótno Marka Rothko „No 10”. Po raz pierwszy w Europie pojawiły się rzeźba Constantina Brâncușiego „Ptak w przestrzeni” czy kultowe „Puszki zupy Campbella” Andy’ego Warhola. Nowe miejsce pozwoliło w odmienny zestawić ze sobą znane prace dzięki mamy możliwość przekonać się po raz kolejny, jak unikalną kolekcją dysponuje MoMa.

 

Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

„Podwójny Elvis” Andy Warhol, 1963; rzeźba Constantina Brâncușiego „Ptak w przestrzeni”, 1928; „Kąpiący się” Paul Cezanne, 1885.

 

Polecamy też: Frida Kahlo wciąż fascynuje! Ruszyła wystawa w Poznaniu poświęcona jej twórczości! Co na niej zobaczymy?
 

 

Arcydzieła podróżują osobno

Wypożyczenie tak dużej liczby arcydzieł na tak długi czas raczej się nie zdarza. A mówiąc szczerze… nie zdarza się nigdy. Tym razem było możliwe jedynie dlatego, że liczące 90 lat Museum of Modern Art przechodzi właśnie poważną modernizację pod okiem renomowanej firmy Diller Scofidio + Renfro. Osobnym problemem było przetransportowanie takiej masy często bezcennych dzieł do Europy. Szczegóły tego procesu skrywa ścisła tajemnica. Wiadomo jedynie, że kolekcja podróżowała na pokładach dziesiątków samolotów, a wartość jednej przesyłki nie mogła przekroczyć ściśle określonej kwoty. Suma, na którą ubezpieczona jest wyjątkowa na skałę światową kolekcja również nie jest znana. A zatem jeśli będziecie w Paryżu odwiedźcie koniecznie zaprojektowany przez Franka Gehry’ego budynek Fondation Louis Vuitton. To zdecydowanie bliżej niż do Nowego Jorku!

 

Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Cindy Sherman, 1978.

„Being Modern: MoMA in Paris”, Fondation Louis Vuitton, Paryż. Wystawa czynna do 5 marca 2018.

 

Polecamy też: Kostiumy Lady Gagi, Beyonce i Davida Bowie na niezwykłej wystawie! Ich autorem jest… Thierry Mugler! Gdzie i kiedy będzie można ją zobaczyć?

 

 Fundacji Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materały prasowe

Zaprojektowany przez słynnego architekta Franka Gehry paryski budynek Fundacji Louis Vuitton.

 

Polecamy też:  Niesamowita przemiana budynku Fundacji Louis Vuitton! Jej autorem jest artysta, który już pracował z tym domem mody!

 

 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.