5 sierpnia 2016 10:20
1/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
1/7

Już dziś zaczynają się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Artysta JR postanowił uczcić to wydarzenie umieszczając w przestrzeni miasta zaskakujące instalacje. Francuz, któremu niedawno udało się „uczynić niewidzialną” piramidę pod Luwrem, stworzył olbrzymie podobizny sportowców. Pierwsza z nich przedstawia skoczka wzwyż - 27-letniego mieszkającego w Niemczech Sudańczyka, Mohameda Younesa Idrisa i jest umieszczona na dachu bloku mieszkalnego. Co ciekawe, sportowca, którego wybrał JR nie zobaczymy na Olimpiadzie. „Nie mógł wziąć udziału w kwalifikacjach do Igrzysk, ale teraz w pewien sposób tu jest ;)” - skomentował artysta na swoim profilu na Instagramie. Druga instalacja to monumentalny skaczący do wody nurek.

 

Figury zawodników autorstwa JR to prawdziwi wyczynowcy wśród dzieł sztuki miasta. Wyglądają bardzo lekko, jakby przeczyły grawitacji, co zaskakuje, zważając na ich skalę. Sama głowa skoczka jest wielkości trzech pięter budynku. Do wykonania olimpijskich instalacji JR użył eksperymentalnej techniki, wykorzystującej rusztowania na budynkach. Stworzenie podobizny skoczka zajęło artyście około roku. Zdjęciami efektów końcowych i dokumentacją procesu instalacji prac Francuz pochwalił się na swoim profilu na Instagramie, a my prezentujemy je w naszej galerii.

 

Kim jest JR?

Fotograf skrywający się za pseudonimem JR twierdzi, że „ulica to największa galeria sztuki na świecie”. Pierwsze instalacje umieszczał na ulicach Paryża, teraz rozszerzył działalność na cały świat. W 2010 roku artysta został uhonorowany nagrodą TED, zostając najmłodszym laureatem w historii, i do tego pierwszym artystą wśród wyróżnionych. 100 000 dolarów, które otrzymał przeznaczył na projekt „Inside out” (czyli „na drugą stronę”), w ramach którego umożliwił mieszkańcom różnych miejsc na Ziemi wydrukowanie swoich portretów w dużym formacie i umieszczenie ich w przestrzeni publicznej, w celu wypowiedzenia się na ważne dla nich tematy. Projekt zawitał już do różnych miejsc - od Ekwadoru, po Nepal, przez Meksyk i Palestynę. Specjalna fotograficzna budka stanęła też w faweli w Rio. Nowe instalacje w Brazylii różnią się znacznie od prac, które powstały w ramach „Inside Out”, ale zapewne spotykają się z nie mniejszym zaciekawieniem przechodniów.

 

Jedna z prac JR w Rio. Powstała w proteście przeciwko rozbiórce budynków mieszkalnych.

 

Inauguracja Igrzysk odbędzie się dzisiaj o godzinie 20:00 lokalnego czasu - czyli w Polsce o godzinie 1:00 w nocy 6 sierpnia. Uroczystość będzie miała miejsce na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro, gdzie do tej odbyło się już wiele głośnych imprez, jak na przykład finał mistrzostw świata w piłce nożnej Niemcy - Argentyna w 2014 roku.

 

Polecamy też: Gdzie będą odpoczywać sportowcy na olimpiadzie? Nie tylko na Copacabanie! Kultowe plaże w Rio

 

2/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
2/7

Praca artysty JR w Rio przedstawiająca gigantycznego nurka.

3/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
3/7
4/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
4/7
5/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
5/7
6/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
6/7

Prace JR w Rio zostały wykonane za pomocą nowatorskiej techniki - wydruki zostały umieszczone na rusztowaniach.

 

Polecamy: A może wakacje… na drzewie? Niezwykły hotel we włoskim Tyrolu Południowym!

7/7
praca JR w Rio
Copyright @Instagram/JR
7/7

Praca JR w Rio podczas instalacji.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.