Fot. Marek Szymanski / Forum
z życia gwiazd

Córka Jerzego Stuhra w przeszłości przedstawiała się samym imieniem. Nie chciała być jak jej znany brat

Marianna Stuhr pozostała w artystycznym środowisku

Marcjanna Maryszewska 18 kwietnia 2024 17:05
Fot. Marek Szymanski / Forum

Marianna Stuhr to najbardziej tajemniczy członek artystycznego klanu. Jedyna córka wybitnego aktora i skrzypaczki wychowywała się w miłości do sztuki. Dziś skromna artystka unika kamer i życia na świeczniku. Kiedyś znane nazwisko bardzo jej ciążyło. "Mój brat dużo lepiej sobie z tym radził, w związku z czym poszedł w ślady taty" — powiedziała córka Jerzego Stuhra.

Córka Jerzego Stuhra dorastała wśród sztuki

Barbara i Jerzy Stuhrowie doczekali się dwójki dzieci: syna Macieja i córki Marianny. Dzieliło ich siedem lat, przez co nie było między nimi szczególnej zażyłości "Maciek grał na pianinie, a ja śpiewałam lub popisywałam się tanecznie. Poza tym przez długi czas dzieliliśmy z sobą pokój. Olbrzymi, więc rodzice przedzielili nas regałem z książkami" — wspominała Marianna Stuhr w wywiadzie dla Urody życia z 2015 r. W ich rodzinnym domu często bywali artyści, w tym również ci związani z malarstwem. Najmłodsza pociecha aktora i skrzypaczki także poczuła w sobie pasję do sztuk wizualnych.

Marianna jest absolwentką krakowskiej ASP. W 2001 r. rozpoczęła naukę na specjalności Grafika Warsztatowa, w roku szkolnym 2005/2006 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora na warszawskiej uczelni. Wszystkie sukcesy okupione były wieloma godzinami ciężkiej pracy i poświęceń. Musiała dawać z siebie dużo więcej, niż jej rówieśnicy.

Maciej Stuhr i Marianna Stuhr, "Viva!" październik 2015 r.

Maciej Stuhr i Marianna Stuhr,
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK/LAF AM

"Nie byłam jakoś wyjątkowo uzdolnioną plastycznie dziewczynką. W ogóle zgadzam się z twierdzeniem, że aby coś osiągnąć, potrzeba 10 procent talentu, a reszta to ciężka praca. Zbieranie doświadczeń, upór, zawierzenie swoim umiejętnościom. Gdy zaczynałam studia na ASP, były tam osoby o wiele bardziej rozmalowane, rozrysowane, z lepszym okiem, ukierunkowane na określone obszary estetyki. Ja byłam gdzieś na szarym końcu. Ale jestem bardzo pracowita. I mam duże ambicje" — tłumaczyła w rozmowie z Wiką Kwiatkowską.

CZYTAJ TAKŻE: Danuta Szaflarska była nieobecną mamą. Wysyłała córkę na wakacje, bo chciała być sama

Marianna Stuhr została w artystycznych kręgach. Nazwisko ojca jej ciążyło

Swoje umiejętności szlifowała, uczestnicząc w wielu warsztatach na całym świecie. Dziś jest cenioną artystką — jak podaje portal Świat Seriali, jej prace można było podziwiać m.in. w zbiorach Fondazione Italo-Svedese w Wenecji, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Quadriennale Drzeworytu Polskiego w Olsztynie, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, University of Connecticut w Connecticut, USA, Real Stories Gallery — Fundacja "Arts for Humanity" w Durbanie w RPA.

Marianna Stuhr aktywnie udziela się na Instagramie, gdzie chętnie dzieli się efektami swojej pracy z obserwującymi. Na co dzień pracuje jako projektantka i graficzka. Czasem na kadrach możemy dostrzec samą artystkę, dopieszczającą niesamowite dzieła we własnej pracowni.

Córka aktora rzadko udziela się poza własnymi mediami społecznościowymi. Nie przepada za życiem na świeczniku, a na dodatek znane nazwisko bardzo jej ciążyło. Długo przedstawiała się samym imieniem. "Rozumiem, że chcąc nie chcąc, ludzie patrzą na innych przez pryzmat nazwiska. I wiem, że to bardziej mój problem niż osoby, która próbuje mnie jakoś zaszufladkować. Domyślam się, że mój brat dużo lepiej sobie z tym radził, w związku z czym poszedł w ślady taty" — wyznała w rozmowie z portalem Nap.com.pl.

Jerzy stuhr, Marianna Stuhr, Warszawa, 17.10.2013

Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Życie prywatne Marianny Stuhr. Walczyła z nowotworem

Choć jej rodzina od zawsze była związana z Krakowem, Marianna wybrała życie w stolicy. Zamieszkała tam ze swoim wybrankiem — Polakiem wychowanym w Stanach Zjednoczonych. Para wychowuje razem dwójkę dzieci: 12-letniej córki oraz trzy lata młodszego od niej syna.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Choć żyje w cieniu syna, jest z niego ogromnie dumny. Marcin Tyszka ma niezwykłą relację z ojcem

Przed laty stanęła przed trudnym wyborem. Miała 22 lata, gdy lekarze podejrzewali u niej nowotwór. Wymagana była skomplikowana operacja w okolicach kręgosłupa, na którą córka artystów musiała wyrazić zgodę. Moment podpisania dokumentu umożliwiającego zabieg, mogący skutkować paraliżem, a nawet śmiercią, wspomina do dziś. "To była taka bardzo przyspieszona lekcja dorastania dla mnie. Teraz z perspektywy czasu wydaje mi się, że wcześniej wszystko było beztroskie i błogie. Zgoda na operację była taką pierwszą ważną decyzją w moim życiu", mówiła Marianna Stuhr w Dzień Dobry TVN 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.