Oblig: Ewa Mierzejewska, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI

Domowa kolekcja sztuki. Od czego zacząć? 

I ty możesz zostać kolekcjonerem!

Konrad Szczęsny 30 maja 2023 09:21
Oblig: Ewa Mierzejewska, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc
Fot. Materiały prasowe

Hobby, inwestycja a może element dekoracyjny wnętrza domu lub mieszkania? Kolekcjonowanie dzieł sztuki może mieć różne cele. Na co zwrócić uwagę, planując ich zakup? Jakie kryteria są najistotniejsze? Czy cena gra zawsze główną rolę? Oto kilka najważniejszych porad. Już w najbliższym czasie odbędzie się w Warszawie szczególne wydarzenie, które przybliży tę kwestię! Szczegóły poniżej.

1. Jeśli to tylko możliwe, starajmy się planować obecność dzieł sztuki w swoim domu już na etapie jego projektu. Dobre dzieło sztuki ma ogromną moc. Jak mówią styliści, potrafi „ustawić” całe wnętrze. Dlatego ważne, aby było dobrze zaprezentowane. O wiele łatwiej osiągnąć taki efekt, kiedy projektujemy wnętrze, wiedząc, jakie dzieło sztuki będzie w nim obecne. Jeśli jednak wprowadzasz dzieło sztuki do już zaaranżowanej przestrzeni, przeznacz mu jak najlepsze miejsce. Przestrzeni musi być wystarczająco dużo, a obiekt nie może być zasłonięty żadnymi elementami wyposażenia, takimi jak okazała lampa czy skrzydło drzwi. Jeśli wstawiasz do wnętrza rzeźbę, pamiętaj, aby była możliwość obejrzenia jej z kilku stron.

Oblig: Robert Listwan
Fot. Materiały prasowe

2. Ustalmy budżet. Nie musi być bardzo wysoki. Nawet właściciele największych światowych kolekcji sztuki opowiadają, że ich przygoda zaczęła się od zakupu małej, niedrogiej akwareli. Na wielkie obrazy olejne przyszedł czas później.

Oblig: Marek Okrassa, Rajd, olej płótno
Fot. Materiały prasowe

3. Zdecydujmy, jak dużo prac w ogóle jesteśmy w stanie mieć w domu. Kilka czy kilkadziesiąt? To dosyć istotne, ponieważ im mniej mamy miejsca, tym staranniej musimy przemyśleć każdy wybór. Z drugiej strony pamiętajmy, że nie ma zakupów „nieodwołalnych” i jeżeli po pewnym czasie zakupiony obiekt nam się znudzi, możemy go sprzedać (np. na aukcji) i kupić inny.

Oblig: Łukasz Olek, Enjoy The Silence LQ, akryl na płótnie
Fot. Materiały prasowe

4. Zastanówmy się, czy nasza domowa kolekcja ma mieć jakiś temat, myśl przewodnią. A może kluczem do kolekcji będzie właśnie… brak klucza? Tu nie ma zasad, wszystko zależy od naszego wyboru. Wiele osób decyduje się na twórczość jednego artysty lub jakiegoś środowiska. Ale spoiwem może być też określony czas powstawania prac (np. okres międzywojenny), technika (np. rysunki) albo nurt artystyczny (np. street art).

Oblig: Aleksandr Yasin
Fot. Materiały prasowe

5. Najważniejsze, aby nabywając każde dzieła sztuki, podążać za głosem serca. Tu czasem pojawia się problem, bo na początku przygody ze sztuką zwykle nie wiemy, co tak naprawdę nam się podoba. Ulegamy nagłym zauroczeniom, szybko zmieniamy zdanie… To etap przejściowy. Przejdziemy go tym szybciej, im więcej „naoglądamy się sztuki”. Warto oglądać ją wszędzie: w mediach społecznościowych, na portalach galerii i instytucji kultury, w książkach, czasopismach i albumach. Ale przede wszystkim – w rzeczywistości.

Warto odwiedzić Artshow (www.artshowevents.pl), wydarzenie, które odbędzie się w warszawskiej Fabryce Norblina w dniach 3-4 czerwca 2023 r. Będzie można tam zobaczyć i kupić prace kilkudziesięciu artystów, poznać ich osobiście, zaprzyjaźnić się ze sztuką współczesną w niezobowiązującej atmosferze.  

Oblig: Olga Prokop-Miśniakiewicz
Fot. Materiały prasowe

TAGI #sztuka

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.