Maiden, Żeglarki, film
Fot. Materiały promocyjne
VIVA! Tylko u nas

Maiden. Pasjonujący dokument o walce z żywiołem i uprzedzeniami

Przeczytaj naszą recenzję!

Łukasz Kaliński 9 sierpnia 2019 11:11
Maiden, Żeglarki, film
Fot. Materiały promocyjne

Trwa świetna passa kina dokumentalnego w polskich kinach. Aktualnie wciąż można zobaczyć tam Pavarottiego oraz Diego, a już w najbliższy piątek 9 sierpnia do kin trafi dokumentalny film Maiden. To pasjonująca opowieść o walce z żywiołem i uprzedzeniami. Warto!

„Maiden”. Opis fabuły

Punktem zwrotnym w życiu młodej Tracy Edwards była śmierć jej ojca. Od tego momentu szczęśliwe dzieciństwo dziewczyny posypało się jak domek z kart, a związek matki z nowym mężczyzną tylko dolał oliwy do ognia. Tracy uciekła z domu i wylądowała w Grecji, gdzie zaczęła zarabiać jako kelnerka. Kolejny niespodziewany zwrot akcji w jej życiu wydarzył się niebawem. Kiedy w ramach zastępstwa trafiła jako stewardessa na jacht wycieczkowy, poczuła bakcyla żeglarstwa. Spędzając kolejne miesiące na podpatrywaniu żeglarskiego rzemiosła, Tracy Edwards zafascynowała się regatami Whitbread Round the World Race. Zawodami, w których najbardziej doświadczone załogi z całego świata ruszały w wielomiesięczny wyścig morski dookoła świata. Dziewczyna stanęła na głowie, by otrzymać posadę kucharza na jednym z takich jachtów. To jednak jej nie wystarczyło. Wkrótce w głowie Tracy zrodziło się marzenie, by wystartować w tych zawodach jako skipperka pierwszej w historii załogi złożonej w całości z kobiet.

Recenzja filmu „Maiden”

Kiedy reżyser Alex Holmes poznał historię Tracy Edwards, nie mógł uwierzyć, że do tej pory nikt nie nakręcił żadnego filmu opowiadającego o wyczynie kierowanej przez nią załogi. W 1989 roku Edwards wraz z koleżankami przeszła do historii światowego żeglarstwa przystępując do najbardziej wymagających żeglarskich zawodów na świecie. Nikt nie wierzył w to, że załoga jachtu Maiden zdoła ukończyć choćby jeden ich etap. Co wydarzyło się później? O tym opowiada pasjonujący dokument Holmesa.

W zdominowanym przez mężczyzn świecie wilków morskich, nie było zbyt wiele miejsca dla kobiet. Dla Tracy Edwards zawody z 1989 roku nie były pierwszą przygodą z Whitbread Round the World Race. Wcześniej wypłynęła na morze jako kucharka jednej z takiej ekip i jako jedna z zaledwie czterech kobiet biorących udział w całych zawodach. Doświadczenie to nauczyło ją, że bez determinacji i woli walki o swoje nie uda się niczego zmienić. Postanowiła podjąć rzuconą rękawice, a swoje marzenie realizowała właściwie od zera. Nie jako feministka. Edwards w wywiadach odrzucała feminizm jako główne źródło swoich motywacji. Po prostu chciała się sprawdzić i coś udowodnić. Przebieg legendarnych zawodów dużo zmienił w jej opinii o feminizmie.

Zwiastun filmu „Maiden”

Maiden to pełnokrwiste kino sportowe, jak również opowieść o dążeniu do celu i spełnianiu marzeń. To fascynujący obraz epoki, w której słowo „seksizm” nie istniało w słownikach. Mordercze regaty dookoła świata stały się zmaganiem nie tylko z naturą, ale i docinkami męskiego świata sportu i dziennikarstwa. Podczas gdy przeciwnicy Tracy Edwards i jej załogi pytani byli o strategie na kolejne etapy wyścigu, dziennikarzy interesowało jedynie czy dziewczyny z Maiden dużo się kłócą i jak radzą z makijażem. I w którym momencie zawodów odpadną. Już na początku czy dopiero później.

Dokument Aleksa Holmesa niemal w całości zrealizowany został z archiwalnych nagrań, na których zarejestrowane zostały fragmenty zawodów. Duża w tym zasługa przyjaciółki Tracy Edwards, Jo Gooding, która zajmowała się filmowaniem zmagań dziewczyn z naturą. Dzięki nim widz otrzymuje niepowtarzalną okazję znalezienia się na jachcie Maiden i obserwowania codzienności jego załogi. Walki ze sztormami, przeciekami kadłuba, ale również długimi okresami bezwietrznej pogody. Archiwalia poprzetykane zostały wywiadami ze wszystkimi najważniejszymi postaciami tej trzymającej w napięciu historii.

Maiden ogląda się z równym napięciem co transmisje z najbardziej emocjonujących zawodów sportowych. Film odróżnia od nich jednak to, że dobrze zarysowane zostało tu tło żeglarskich zawodów. Dzięki Maiden poznajemy bliżej nie tylko Tracy Edwards, ale przede wszystkim wszystko to, co musiała przejść, zanim w ogóle pozwolono jej i ekipie jachtu Maiden na wzięcie udziału w regatach. 8/10.

Maiden w kinach od 9 sierpnia. 

Plakat filmu Maiden:

plakat filmu Maiden
Fot. Gutek Film/materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.