OSCARY 2019

Oto konkurenci Zimnej wojny w walce o Oscara!

Jakie filmy nominowano w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny?

Weronika Kostyra 23 stycznia 2019 15:05

Po ogłoszeniu wczorajszych nominacji do najważniejszych nagród filmowych, wiemy już, z jakimi filmami przyjdzie się zmierzyć Zimnej wojnie Pawła Pawlikowskiego w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Polska produkcja została nominowana łącznie w trzech kategoriach – powalczy także o statuetkę dla najlepszego reżysera i za najlepsze zdjęcia. Z którymi zagranicznymi filmami będzie więc rywalizować? Kto ostatecznie wygra walkę o Oscara w tej kategorii okaże się już niedługo, 24 lutego.

„Roma” reż. Alfonso Cuarón (Meksyk)

Mówi się, że to meksykańska Roma jest największym zagrożeniem dla Zimnej wojny w wyścigu po Oscary. Film Alfonso Cuarón wygrał już jeżeli chodzi o samą liczbę nominacji. Nagrodzona Złotym Globem i Złotym Lwem w Wenecji Roma otrzymała nominacje do Oscara w aż dziesięciu kategoriach – najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszą scenografię, najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa dla Yalitzy Apariao i dla Mariny de Tavira za drugoplanową. Wyróżniono też oryginalny scenariusz, scenografię, dźwięk i montaż dźwięku.

Colonia Roma to dzielnica Mexico City, w której pracuje Cleo (Yalitza Aparicio). Cleo jest pokojówką w domu rodzinnym pani Sofii (Marina de Tavira). Sofia mieszka w nim razem z mężem Antoniem (Diego Cortina Autrey), czwórką dzieci i swoją matką Teresą (Veronica Garcia). Drugą pokojówką w domu pani Sofii jest Adela (Nancy Garcia Garcia). W małżeństwie Sofii i Antonia nie dzieje się najlepiej. Życiu mieszkańców towarzyszą niepokoje społeczne i kataklizmy.

„Shoplifters/Złodziejaszki” reż. Hirokazu Koreeda (Japonia)

Japońska produkcja była wcześniej nominowana do Złotego Globu i została nagrodzona Złotą Palmą dla najlepszego filmu podczas festiwalu filmowego w Cannes. Jest to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, która żyje pod jednym dachem, utrzymując się w emerytury babci i drobnych kradzieży. Łączy ich mroczna tajemnica z przeszłości i wola przetrwania. Pewnego dnia w ich domu pojawia się bezdomna dziewczynka…

„Werk Ohne Autor/Never Look Away” reż. Florian Henckel von Donnersmarck (Niemcy)

Film inspirowany życiem Gerharda Richtera zdobył nagrodę Arca Cinemagiovani na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest to historia artysty specjalizującego się w sztuce abstrakcyjnej. Młody mężczyzna zakochuje się w koleżance ze szkoły Ellie Seeband. Jej ojciec, profesor Carl Seeband, sprzeciwia się ich związkowi. To nie koniec problemów pary.

„Kafarnaum” reż. Nadine Labaki (Liban)

Film Kafarnaum zdobył duże międzynarodowe uznanie. Nominowano go do wielu ważnych nagród filmowych, a wyróżniono Nagrodą Jury w Cannes. Zain dorasta na ulicach bejruckich slumsów. Prawdopodobnie ma 12 lat, ale nie ma co do tego pewności, ponieważ jego rodzice nie zgłosili do urzędu jego narodzin. Ci sami rodzice wydają jego młodszą siostrę za dużo starszego mężczyznę. Tego typu sprawy nie dziwią nawet nikogo w ich otoczeniu. Zain chce uratować siostrę – buntuje się i ucieka z domu. Czy krzywdy, jakie wyrządzili mu rodzice naznaczą go na całe życie? Czy uda mu się odnaleźć prawdziwy dom?

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.