„Tulia” powinna wejść do finału?!

Konrad Szczęsny 23 maja 2019 11:57

W nocy z soboty na niedzielę zakończył się 64. Konkurs Piosenki Eurowizji. Zwycięzcą okazał się Duncan Laurence z Holandii, który wykonał w Tel Awiwie klimatyczną balladę Arcade. W połączonym głosowaniu widzów oraz jurorów 25-latek zdobył 492 punkty i wyprzedził tym samym reprezentanta Włoch Mahmooda (465 punktów) oraz Rosji, Siergieja Łazariewa (369 punktów). Jednak z powodu fatalnej pomyłki Europejskiej Unii Nadawców Publicznych wyniki zostały zmienione, o czym poinformowano w specjalnym komunikacie!

Wyniki Eurowizji 2019 zmienione przez błąd w punktacji jury Białorusi

Widzowie, którzy śledzili finałowe głosowanie w nocy z soboty na niedzielę zapewne zdziwili się, gdy punktacja jury naszych wschodnich sąsiadów wyświetliła się na tablicy. Okazało się, że noty przyznano krajom, które... w głosowaniach innych państw zajmowały najniższe pozycje w tabeli. To wzbudziło podejrzenia fanów Eurowizji, którzy bardzo szybko zaczęli spekulować, że musiało dojść do fatalnej pomyłki. Teraz przyznała to sama Europejska Unia Nadawców Publicznych w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że po tym, jak członkowie białoruskiego jury ujawnili w wywiadzie po półfinale, komu przyznali trzy najwyższe noty, zgodnie z regulaminem Konkursu Piosenki Eurowizji zawieszono ich w pełnieniu obowiązków, przez co nie mogli oddać głosów w finale widowiska. Punktację tego kraju, stanowiącą 50% głosów, wyliczono w oparciu o uśrednione głosowanie grup ekspertów z krajów sąsiednich/powiązanych kulturowo: Gruzji, Rosji, Azerbejdżanu oraz Armenii. 

„Dwunastka przypadła gospodarzom, czyli Izraelowi, który po połączeniu z 18 sekretarzami przyznającymi punkty nie otrzymał ich wcale. Wyróżnione zostały także inne kraje pozostające wówczas na dnie tabeli, w tym Estonia (10 punktów), Niemcy (8 punktów), Hiszpania (6 punktów), Wielka Brytania(5 punktów) czy San Marino (4 punkty). Wśród piosenek znajdujących się w czołówce zestawienia, tylko australijska propozycja zdobyła uznanie jurorów z Białorusi – przypadł jej 1 punkt”, przypomina portal eurowizja.org.

Jednak okazało się, że system, który zliczał wyniki, zrobił to w sposób nieprawidłowy i w ten sposób punkty przyznano dziesięciu krajom, które w rankingu zajęły... najgorsze, nie zaś najlepsze miejsca! W komunikacie prasowym, wystosowanym przez organizatora Eurowizji, Europejską Unię Nadawców, potwierdzono błąd.

„Mając na uwadze szacunek do artystów oraz nadawców biorących udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, zdecydowaliśmy się poprawić końcowe wyniki głosowania, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Nowe rezultaty zostały przekazane członkom EBU oraz udostępnione na stronie internetowej eurovision.tv”, czytamy w komunikacie prasowym.

Jednocześnie wyrażono ubolewanie, że pomyłka została wykryta stosunkowo późno i podkreślono, że nie zmieniła ostatecznych wyników, biorąc pod uwagę ścisłą czwórkę najwyżej ocenionych finalistów. 

Da się jednak zauważyć, że w tabeli punktacyjnej zaszły pewne zmiany. I tak za sprawą korekty zwycięzcą głosowania jury została Macedonia Północna, detronizując z pierwszej pozycji Szwecję i w końcowym rankingu awansując z ósmego na siódme miejsce (305 punktów). Awans w rankingu końcowym zanotowały również: Cypr (z 15. na 13. pozycję), San Marino (jedna pozycja, z 20. na 19. miejsce), Malta (z 16. na 14. pozycję) oraz Szwecja (z 6. na 5. miejsce), zaś spadek zaliczyły m.in. takie państwa jak Norwegia (z 5. na 6. pozycję), Słowenia (z 13. na 15. miejsca) oraz Francja (z 14. na 16. pozycję).

Oto poprawne wyniki głosowania białoruskiego jury, już po dokonaniu korekty:

12 – Malta
10 – Macedonia Północna
8 – Cypr
7 – Włochy
6 – Holandia
5 – Azerbejdżan
4 – Szwajcaria
3 – Grecja
2 – Szwecja
1 – Rosja

Tak natomiast przedstawiają się końcowe wyniki finału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji (w nawiasie z poprawną liczbą punktów): 

1. Holandia (498)

2. Włochy (472)

3. Rosja (370)

4. Szwajcaria (364)

5. Szwecja (334)

6. Norwegia (331)

7. Macedonia Północna (305)

8. Azerbejdżan (302)

9. Australia (284)

10. Islandia (232)

11. Czechy (157)

12. Dania (120)

13. Cypr (109)

14. Malta (107)

15. Słowenia (105)

16. Francja (105)

17. Albania (90)

18. Serbia (89)

19. San Marino (77)

20. Estonia (76)

21. Grecja (74)

22. Hiszpania (54)

23. Izrael (35)

24. Białoruś (31)

25. Niemcy (24)

26. Wielka Brytania (11)

Tulia nie awansowała do finału Eurowizji przez błąd czeskiej jurorki?

Portal eurowizja.org przypomina również o podejrzeniach dotyczących popełnienia błędów przez przynajmniej dwóch jurorów, w tym przewodniczącą czeskiego grona eksperckiego. Gdyby nie jej pomyłka, zespół Tulia zakwalifikowałby się do finału widowiska!

„Gdyby przedstawiła swoje głosy prawidłowo, w zbiorczym rankingu wszystkich jurorów naszych południowych sąsiadów Polska zdobyłaby 10 punktów (zamiast 7) i tym samym wyprzedziłaby o 1 punkt Białoruś, awansując do finału. Na ten moment EBU nie odniosła się do tej kwestii”, czytamy.

1/7
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Andres Putting (EBU)
1/7

Duncan Laurence, reprezentant Holandii, zwycięzca Eurowizji 2019 w trakcie jednej z prób przed konkursem.

2/7
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
2/7

Duncan Laurence, reprezentant Holandii, zwycięzca Eurowizji 2019 z trofeum po ogłoszeniu wyników.

3/7
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
3/7

Duncan Laurence, reprezentant Holandii, zwycięzca Eurowizji 2019 w trakcie jednej z prób przed konkursem.

4/7
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
4/7

Duncan Laurence, reprezentant Holandii, zwycięzca Eurowizji 2019 po ogłoszeniu wyników konkursu.

5/7
Eurowizja 2019, Tulia,  próba
Copyright @Andres Putting
5/7

Do finału brakowało „Tulii” 2 punktów…

6/7
Eurowizja 2019, Tulia, próba
Copyright @Andres Putting
6/7

Czy gdyby nie błąd organizatorów, zespół z Polski znalazłby się w finale?

7/7
Tulia: Joanna, Dominika, Tulia i Patrycja
Copyright @Materiały prasowe/Universal Music Polska
7/7

Czekamy na oficjalne stanowisko w tej sprawie

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.