Eurowizja 2018: Kim jest Netta, reprezentantka Izraela z piosenką Toy?
Fot. Materiały prasowe/Eurovision.tv
O TYM SIĘ MÓWI

Izrael wygrał tegoroczną Eurowizję! Emocje w trakcie głosowania sięgnęły zenitu

Co wiemy o zwyciężczyni widowiska?

Konrad Szczęsny 13 maja 2018 00:41
Eurowizja 2018: Kim jest Netta, reprezentantka Izraela z piosenką Toy?
Fot. Materiały prasowe/Eurovision.tv

We właśnie zakończonym finale 63. Konkursu Piosenki Eurowizji wygrała reprezentująca Izrael Netta. Wokalistka porwała publiczność taneczną kompozycją Toy i tym samym zapewniła swojemu krajowi czwarte zwycięstwo w historii. Jak poradzili sobie reprezentanci innych krajów?

Eurowizja 2018: Netta z Izraela wygrała konkurs

Po emocjonującym głosowaniu okazało się, że to urodzona w Izraelu Netta wygrała tegoroczną edycję Eurowizji. Choć w głosowaniu jurorów zajęła dopiero trzecie miejsce, w głosowaniu publiczności była zdecydowaną liderką, dzięki czemu suma punktów (529: 212 od jury i 317 od telewidzów) dała jej zwycięstwo. Przypomnijmy, że była ona również faworytką bukmacherów oraz fanów Eurowizji. Drugie miejsce zajęła reprezentująca Cypr Eleni Foureira (436 punktów), zaś trzecie Cesar Sampson z Austrii (342 punktów).

Gdy Netta odebrała eurowizyjne trofeum podziękowała za wszystkie głosy, które w jej odczuciu są wspieraniem przesłania utworu, opowiadającego o akceptowaniu inności i różnic między ludźmi. Warto zaznaczyć, że już w trakcie konferencji prasowych i wywiadów przed finałem Eurowizji Netta głośno mówiła o tym, że piosenka Toy to przede wszystkim protest przeciwko narzuconym kanonom piękna i temu, że każdy ma ulegać presji perfekcyjnego wyglądu i starać się sprostać społecznym oczekiwaniom. 

„Dedykuję tę piosenkę wszystkim tym, którzy walczą o bycie sobą – z szefami, z rządem, z tymi, którzy chcą ich stłamsić”, przekonywała z mocą w przemowie tuż po wygranej. 

„Wiele razy słyszałam, że nie jestem wystarczająco szczupła, żeby robić to, co chcę. Jesteśmy tu tylko na chwilę, dlaczego więc mamy robić wszystko, by być nieszczęśliwymi?”, pytała retorycznie w trakcie konferencji prasowej po sobotnim finale.

Mówi się jednocześnie, że przyszłoroczna Eurowizja zorganizowana zostanie w stolicy Izraela, Jerozolimie, co niejako potwierdził premier kraju, Benjamin Netanjahu. Pewność odnośnie do tej kwestii uzyskamy jednak dopiero za kilka tygodni.

Eurowizja 2018: uczestnicy, przebieg finału, wyniki

W tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji udział wzięły 43 reprezentacje. W finale widowiska usłyszeliśmy natomiast 26 piosenek: 20, które wcześniej pomyślnie przeszły półfinałowe przebiegi oraz kraje tzw. Wielkiej Piątki (płacą one najwyższe składki na rzecz uczestnictwa w wydarzeniu) oraz gospodarz, Portugalia. Zaprezentowali się na scenie w następującej kolejności:

1. Ukraina: Melovin – Under The Ladder
2. Hiszpania: Amaia Romero i Alfred Garcia – Tu Cancion
3. Słowenia: Lea Sirk – Hvala, Ne!
4. Litwa: Ieva Zasimauskaite – When We’re Old
5. Austria: Cesar Sampson – Nobody But You
6. Estonia: Elina Nechayeva – La Forza
7. Norwegia: Alexander Rybak – That’s How You Write A Song
8. Portugalia: Claudia Pascoal – O Jardim
9. Wielka Brytania: SuRie – Storm
10. Serbia: Sanja Ilic & Balkanika – Nova Deca
11. Niemcy: Michael Schulte – You Let Me Walk Alone
12. Albania: Eugent Bushpepa – „Mall”
13. Francja: Madame Monsieur – „Mercy”
14. Czechy: Mikolas Josef – „Lie To Me”
15. Dania: Rasmussen – „Higher Ground”
16. Australia: Jessica Mauboy – „We Got Love”
17. Finlandia: Saara Aalto – „Monsters”
18. Bułgaria: Equinox – „Bones”
19. Mołdawia: DoReDoS – „My Lucky Day”
20. Szwecja: Benjamin Ingrosso – „Dance You Off”
21. Węgry: AWS – „Viszlat Nyar”
22. Izrael: Netta – „Toy”
23. Holandia: Waylon – „Outlaw In ‘Em”
24. Irlandia: Ryan O’Shaughnessy – „Together”
25. Cypr: Eleni Foureira – „Fuego”
26. Włochy: Ermal Meta i Fabrizio Moro – „Non Mi Avete Fatto Niente”

Eurowizja 2018: Polska poza finałem. Gromee i Lukas Meijer odpadli w półfinale widowiska

W tym roku Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentował DJ i producent Andrzej „Gromee” Gromala oraz szwedzki wokalista Lukas Meijer z utworem Light me up. Niestety, nie przeszli oni pomyślnie półfinału widowiska. Zgodnie z opublikowanymi wynikami, zajęliśmy w półfinale 14 miejsce, uzyskując w głosowaniu 81 punktów (10. miejsce u widzów i 60 punktów i dopiero 14 u jurorów - 21 punktów).  

Eurowizja 2018: Kim jest Netta, reprezentantka Izraela z piosenką Toy?
Fot. Materiały prasowe/Eurovision.tv

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…