Wygrała dla Izraela z piosenką „Toy”

Konrad Szczęsny 22 lutego 2020 10:03

Utwór Toy tryumfował w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Jest szybki, przebojowy i niesie ze sobą ważne przesłanie, dotyczące akcji #metoo, przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i molestowaniu seksualnemu. Tym samym po 20 latach od ostatniego zwycięstwa Izraela w widowisku 25-letnia Neta Barzilaj sięgnęła po czwarte dla tego kraju zwycięstwo w historii.

Kim jest Neta Barzilaj, zwyciężczyni Eurowizji 2018 dla Izraela?

Przyszła na świat w centralnym dystrykcie Izraela, Hod ha-Szaron, jednak przez cztery lata wraz z rodziną przebywała w Nigerii. Zgodnie z prawem kraju nad Jordanem, odbyła również obowiązkową służbę wojskową w  Izraelskim Korpusie Morskim, zaś pierwsze wokalne szlify zdobywała na... Wydziale Elektroniki w Rimon School of Music.

W wywiadach podkreśla, że karierę zaczynała, grając w klubach oraz na weselach. Od zawsze interesowała ją jednak inżyniera dźwięku, dlatego w krótkim czasie na scenie zaczęła używać modulatora głosu, który słychać również w konkursowym utworze Toy.

Jej przygoda z Eurowizją rozpoczęła się jesienią 2017 roku, gdy wzięła udział w przesłuchaniach do piątej edycji programu Ha-Kochaw ha-Ba le-Erowizjon, mającego za zadanie wyłonić reprezentanta Izraela na majowy konkurs. Pięła się przez kolejne etapy, by ostatecznie zwyciężyć w wielkim finale widowiska zarówno w głosowaniu jurorów, jak i widzów.

Jej piosenka, opublikowana 11 marca 2018 roku, z miejsca podbiła serca fanów i sprawiła, że Izrael znalazł się na pierwszym miejscu zakładów bukmacherskich, jeśli chodzi o wygraną w całym wydarzeniu. Potwierdziły to również kolejne głosowania klubów Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE, w których 25-latka nie miała sobie równych!

12 maja wygrała wydarzenie, zajmując trzecie miejsce w głosowaniu profesjonalnego jury oraz pierwsze w głosowaniu publiczności. Łącznie uzyskała 529 punktów. Druga w klasyfikacja reprezentantka Cypru, Eleni Foureira, uzyskała ich o 93 mniej, zaś Austriak Cesar Sampson jedynie 342.

Eurowizja 2018: Toy Netty: przesłanie, akcja #metoo

Jak przyznają twórcy, tekst utworu był inspirowany głośną akcją #metoo, dotyczącą przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i przemocy. Imitowanie odgłosów kurczaka ma natomiast związek z kulturą anglosaską, w której określenie „chicken” oznacza tchórza. W tekście pojawia się również słowo „baka”, oznaczające w języku japońskim idiotę. W utworze chodzi oczywiście o mężczyzn, którzy decydują się używać siły wobec kobiet, ale nie tylko!

Neta podkreśla w wywiadach, że utwór to protest przeciwko wykorzystywaniu ludzi w ogóle, toksycznym relacjom i tym, którzy decydują się krzywdzić w jakikolwiek sposób drugą osobę. 

Poniżej możecie posłuchać konkursowego utworu Izraela i zobaczyć jego występ!

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.