Michał Szpak, VIVA! 14/2023
Fot. Zuza Krajewska
o tym się mówi

Michał Szpak pozostaje wierny samemu sobie.  Na scenie działa od wielu lat, lecz wciąż nie doczekał jednej rzeczy

Wprost mówi, czy ma do kogoś żal

Marcjanna Maryszewska 17 grudnia 2023 11:05
Michał Szpak, VIVA! 14/2023
Fot. Zuza Krajewska

Michał Szpak regularnie zachwyca, szokuje i zadziwia. Na tle kolegów i koleżanek z branży, w której działa od lat, wyróżnia się wizerunkiem i osobowością. Woli nazywać się performerem, aniżeli piosenkarzem — teraz z kolei, po dłuższej przerwie, wypuścił swój najnowszy album. W jednym z wywiadów promujących krążek tłumaczy, dlaczego wciąż nie ma na koncie radiowego hitu, oraz obiecuje słuchaczom jedną rzecz.

Michał Szpak jest wierny samemu sobie. Tłumaczy, dlaczego nie słychać go w radiu

Gwiazdor zagościł ostatnio w studio Wirtualnej Polski, aby porozmawiać na temat swojej najnowszej płyty "Nadwiślański mrok". Prowadzący rozmowę Filip Borowiak zapytał Michała Szpaka o to, czy ten ma żal, iż na przestrzeni wieloletniej kariery nie doczekał się radiowego hitu, który pokochałaby cała Polska. Artysta za swój najpopularniejszy utwór wskazuje "Color of your life" — jednak zupełnie nie czuje się rozczarowany brakiem efektów w kwestii przebycia do mainstreamu swoją muzyką. Pragnie za to promować nią wartości zgodne z jego osobą i podejściem do życia.

Michał Szpak, VIVA! 14/2023

Michał Szpak, VIVA! 14/2023
Fot. Zuza Krajewska

"W ogóle mnie to nie boli. Często ludzie mnie o to pytają i sugerują, że przecież nie miałem żadnego hita. Ale nie po to jestem w tej przestrzeni publicznej. Nie po to, żeby mieć hitowe utwory. Ja mam taką wewnętrzną misję walki o wolność, tolerancję, i bardziej jestem performerem, niż człowiekiem, który ma przynieść kolejny viral na TikToku" — tłumaczy Michał Szpak.

Jego podejście pozostaje niezmienne od wielu lat: "W ogóle w takich kategoriach nie myślę, nie myślałem nawet kiedy startowałem w X Factorze. Nigdy nie było to moim motywem przewodnim. [...] Nigdy nie miałem parcia na to, aby to były hity radiowe. Jeśli przyjdzie czas, i przyjdą kompozycje, które okażą się takim wyborem — spoko".

CZYTAJ TAKŻE: Anna Maria Jopek chciała „być dobra ze wszystkiego, żeby go nie zawieść”. Jakie relacje łączyły ją z ojcem?

Na koniec dodał, że taki stan rzeczy ma najprawdopodobniej związek z wykreowanym przez siebie wizerunkiem. Jak podkreśla, nie zamierza niczego zmieniać. "Mam też świadomość tego, że prawdopodobnie to, jaki mam wizerunek, jest bardzo niewygodne dla wielu instytucji. Jednak z siebie nie zrezygnuję nigdy" — podsumowuje.

Michał Szpak walczy o wolność artystyczną

Kilka miesięcy temu Michał Szpak udzielił okładkowego wywiadu dla magazynu VIVA!. W szczerej rozmowie poruszył m.in. temat swojej odmienności oraz artystycznej swobodzie, której doświadcza w ostatnim czasie. Artysta wyraził wówczas głęboką nadzieję na to, że jego osobiste doświadczenia mogą stanowić inspirację dla innych ludzi.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Natalia Kukulska mocno przeżyła rozłąkę z nastoletnią córką. Czy Anną Dąbrówka wróci do domu na święta?

"Wolność artystyczna wyraża się tym, że VIVA! chce na okładce faceta, który nie jest uosobieniem męskości, tylko przełamuje w Polsce tabu, walczy o wolność i ma tupet, żeby to robić. To jest to. Odkąd pojawiłem się na scenie, obrywam za to, kim jestem, to jest ta gorzka czekolada. Ale dzięki temu, że dzisiaj z panią rozmawiam, że przez kilka tygodni moja twarz będzie na okładce, może zainspiruję ludzi, którzy nie mają takiej siły. Może pomyślą: Skoro Michał potrafi znieść to wiadro pomyj na swój temat, to dlaczego ty miała/miało/miałbyś sobie z tym nie poradzić?" — mówił Beacie Nowickiej.  

Michał Szpak, VIVA! 14/2023

Michał Szpak, VIVA! 14/2023
Fot. Zuza Krajewska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.