Jan A. P. Kaczmarek, Bruksela, 30.05.2017 rok
Fot. FILIP DE SMET / Belga Press / Forum
Pożegnanie

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Kompozytor zmarł po długiej walce z ciężką chorobą

Smutną informację podała jego żona. "Czuwałam przy nim do końca"

Marcjanna Maryszewska 21 maja 2024 12:10
Jan A. P. Kaczmarek, Bruksela, 30.05.2017 rok
Fot. FILIP DE SMET / Belga Press / Forum

Nie żyje uznany kompozytor i laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Artysta zmarł po długiej walce z ciężką chorobą. Informację o śmierci artysty podała na Facebooku Polska Fundacja Muzyczna, powołując się na wiadomość od jego żony.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" — czytamy na oficjalnym profilu. 

Już od dawna mówiło się o poważnych problemach zdrowotnych Jana A.P. Kaczmarka. Pierwsze informacje pojawiły się w styczniu 2023 r. Kompozytor zmagał się z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym — schorzeniem neurologicznym, często mylonym z chorobą Parkinsona. Rodzina założyła zbiórkę pieniędzy na specjalistyczną opiekę dla schorowanego artysty.

"Mój tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Wymaga dużo pomocy innych osób, a także sprzętu, np. wózka inwalidzkiego. Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi" — pisała jego córka Anastasja Davis w opisie zrzutki.

Całej rodzinie składamy najszczersze kondolencje.  

Jan A. P. Kaczmarek, Kraków, 26.09.2013 r.

Jan A. P. Kaczmarek,  Kraków, 26.09.2013 rok
Fot. Grzegorz Kozakiewicz / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.