Grzegorz Ciechowski, dzieci, żona, jamnik otw
Fot. Tomek Pisinski / Studio69 / Forum
DZIECI GWIAZD

Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego i Anny Wędrowskiej została naukowczynią! Co dziś robi Helena Ciechowska?

Początkowo myślała, że pójdzie śladami taty. Dziś jest doktorantką geofizyki!

Maria Elas 22 grudnia 2023 17:50
Grzegorz Ciechowski, dzieci, żona, jamnik otw
Fot. Tomek Pisinski / Studio69 / Forum

Grzegorz Ciechowski na zawsze zapisał się na kartach polskiej sceny muzycznej. Znany był przede wszystkim jako Obywatel G.C. oraz jako lider zespołu Republika. Sukcesów w życiu zawodowym zdecydowanie nie można mu odmówić. W jego życiu prywatnym było jednak wiele wzlotów i upadków. Jego pierwsze małżeństwo rozpadło się, gdy muzyk nawiązał romans z aktorką Małgorzatą Potocką. Rodzinę założył dopiero z Anną Wędrowską (obecnie Skrobiszewską) , z którą doczekali się trójki dzieci. Niestety legendarny Grzegorz z Ciechowa zmarł nagle po operacji serca. Żadne z jego dzieci nie poszło jego śladami, chociaż jedna z jego córek, Helena, próbowała swoich sił w muzyce. Zdecydowała się jednak na zupełnie inną karierę... 

Grzegorz Ciechowski miał czwórkę dzieci. Najmłodszej córki nigdy nie zobaczył

Grzegorz Ciechowski ze związku Małgorzatą Potocką, doczekał się jednej córki, Weroniki. Niestety para nie przetrwała próby czasu: rozstali się, gdy muzyk przyznał się do romansu z ich ówczesną nianią, Anną Wędrowską. Lider Republiki wyznał partnerce, że jego kochanka jest w ciąży i że to z nią chce założyć rodzinę. W 1994 r. para się pobrała. W sumie przywitali na świecie aż trójkę dzieci: Helenę, Bruna i Józefinę, chociaż ich najstarsza córka, Helena Ciechowska, mogła nigdy się nie narodzić. Jak po latach mówiła sama Anna Wędrowska, poprzednia partnerka Grzegorza Ciechowskiego miała namawiać ją do aborcji. Na szczęście nie udało się jej przekonać i para wkrótce później założyła rodzinę. Niestety 22 grudnia 2001 r. lider Republiki zmarł niespodziewanie po przeprowadzonej w trybie nagłym operacji tętniaka serca. Osierocił trójkę dzieci, a czwartego, najmłodszej córki Józefiny, nigdy nie poznał, bowiem dziewczynka narodziła się zaledwie kilka miesięcy później... 

Helena miała zaledwie 6 lat, gdy jej tato odszedł. Podobnie jak jej rok młodszy brat, Bruno, ledwie go pamiętają. Jedną z niewielu rzeczy, która utkwiła im w pamięci, było to, jak ich tato codziennie rano chodził do sklepu i kupował najnowszą gazetę. Na spacer chodził z ich psem, a dzieci miały się kłócić o to, które będzie mu towarzyszyć. Miał mieć swoje ulubione ścieżki, którymi chętnie się przechadzał. 

Zobacz także: Córka Ewy Gawryluk ma 23 lata i nietypowe plany na życie. Maria Błaszczyk zachwyciła urodą u boku sławnej mamy!

Anna Wędrowska wychowała dzieci bez męża

Jak mówiła żona muzyka w wywiadzie dla „Gali” jej mąż bardzo spełniał się w roli ojca i cieszył się każdą z pociech. „Grzegorz zawsze marzył, żeby mieć dużą rodzinę, mówiliśmy o tym, że będziemy mieć pięcioro dzieci”. Niestety śmierć Grzegorza Ciechowskiego przerwała ich sielankę. 

„To był naprawdę ciężki czas. Wydarzyło się to naprawdę w ciągu kilku dni. Grzegorz odszedł dwa dni przed świętami. Niewiele pamiętam z wigilii. Nie pamiętam, czy były prezenty, co było na stole. Chyba nic. Była wtedy z nami mama Grzegorza, bo co roku przyjeżdżała do nas na święta. Spędziliśmy ją w małym gronie, w bólu i we łzach” wspominała Anna Wędrowska. Po tym smutnym wydarzeniu usiała sama zająć się wychowaniem dzieci. Szczególnie ciężko musiało jej być z Józefiną, która przyszła na świat, gdy Grzegorza Ciechowskiego nie było już z nami. 

Z pomocą przyszła jej najbliższa rodzina. Na szczęście dała sobie radę. Cała trójka ich wspólnych dzieci dziś jest już dorosła i rozwija swoje pasje. Po dawnym smutku na co dzień nie ma już śladu, jednak czasami pojawiają się melancholijne momenty refleksji i wspomnień. „W każdym [z dzieci — przyp.red.] znajduję jego cechy. Choć żadne nie zajmuje się zawodowo muzyką, są bardzo podobne w działaniu – stanowcze, konkretne, zdyscyplinowane, bardzo wrażliwe i utalentowane. Wybrały jednak własną drogę, z dala od sceny, bo lubią pozostawać w cieniu” mówiła ich mama w rozmowie z PAP. 

Czytaj też: Ich więź jest wyjątkowa. Patrycja Markowska wiele zawdzięcza ukochanej mamie

Anna Ciechowska, Helena Ciechowska, 11 lipca 2005
Fot. Zawada/AKPA

Anna Ciechowska, Helena Ciechowska, 11 lipca 2005 r. 

Córka Grzegorza Ciechowskiego i Anny Wędrowskiej została geofizykiem

Helena, najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego i Anny Wędrowskiej, ma obecnie 28 lat. Na co dzień unika mediów, jednakże zrobiła kilka wyjątków. W 2016 r. pojawiła się ze swoim młodszym bratem w programie „Dzień Dobry TVN”. Zaproszone dzieci artysty wspomniały wtedy ojca i opowiedziały, jak wygląda ich życie jako potomków legendy polskiego rocka. Wtedy Helena wyznała, że próbowała pójść śladami ojca i próbowała swoich sił w muzyce. „Grałam kiedyś na basie i trochę śpiewam w chórkach Fonetyki” mówiła. Jej brat dodał, że ma również talent artystyczny, co w rozmowie z „Galą” potwierdziła także jej mama, Anna Wędrowska. „Hela to artystyczna dusza, żyjąca trochę w chmurach. Po Grzegorzu często zamyślona, skupiona na tym, co dzieje się w jej głowie. Bardzo twórcza i uzdolniona. Ma talent pisarski, muzyczny, plastyczny. Bardzo przypomina ojca, kiedy z zapałem rozpracowuje interesujące ją zagadnienia. Pisze piosenki, na razie do szuflady” możemy przeczytać.

Z czasem Helena zrozumiała, że jej powołanie nie ma w ogólne nic wspólnego ze sztuką. „Hela ma 28 lat, jest naukowcem, robi właśnie doktorat z geofizyki” mówiła jej mama w wywiadzie dla PAPu. W opisie jej profilu na Instagramie możemy dowiedzieć się więcej: Helena jest fizykiem w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz doktorantką w Instytucie Geofizyki PAN.  

Czytaj również: Córka Marka Czyża poszła w jego ślady. Zuzanna Czyż od lat związana jest z Telewizją Polską

Grzegorz Ciechowski w sesji VIVY!, grudzień 2001, 25/2001
Fot. Beata Wielgosz

Grzegorz Ciechowski w sesji VIVY!, grudzień 2001, 25/2001

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.