Grzegorz Ciechowski w sesji VIVY!, grudzień 2001, 25/2001
Fot. Beata Wielgosz
O NICH JEST GŁOŚNO

Oto czwórka dzieci Grzegorza Ciechowskiego. Jak dziś wygląda ich życie?

Nie poszły w ślady zmarłego ojca...

Redakcja VIVA! 24 grudnia 2020 06:50
Grzegorz Ciechowski w sesji VIVY!, grudzień 2001, 25/2001
Fot. Beata Wielgosz

Grzegorz Ciechowski był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków. Na zawsze pozostanie w pamięci rodaków jako znakomity pianista, kompozytor, poeta, tekściarz, a także legendarny lider i wokalista zespołu Republika. Niestety, Obywatel G.C. opuścił nas 22 grudnia 2001 roku. Zmarł nagle po przebytej operacji serca. Dziedzictwo, jakie po sobie pozostawił, to nie tylko kultowy już dorobek artystyczny, lecz przede wszystkim czwórka dzieci. Bez ojca dalej wychowywać się zmuszeni byli Weronika, Helena oraz Brunon, natomiast 18-letnia dzisiaj Józefina nie miała nawet okazji go poznać. Jak dziś wygląda ich życie?

Weronika Ciechowska: kim jest najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego?

Aktorka Małgorzata Potocka i Grzegorz Ciechowski w 1987 roku doczekali się córki, Weroniki. Dziewczynka momentalnie stała się oczkiem w głowie swojego ojca. Poświęcał się jej, jak tylko mógł. „Robił dla córki kaszkę, kąpał w wanience, przewijał. Wszystko sam”, wspominała niania dziewczynki. Była nią 19-letnia wówczas Anna Wędrowska. Ze względu na specyfikę swoich zawodów, rodzice potrzebowali pomocy w opiece nad Weroniką i prowadzeniu domu. Nieoczekiwanie, między młodą dziewczyną a Grzegorzem Ciechowskim pojawiło się uczucie.

Aby uciec od tego uczucia, uniknąć komplikacji oraz negatywnego wpływu na córeczkę muzyka, Anna w końcu wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Jednak po czterech miesiącach koncertować w Nowym Jorku przyjechał Grzegorz Ciechowski. Oświadczył się swojej ukochanej przy pierwszej okazji, jeszcze na lotnisku. Pobrali się w 1994 roku. Rozstanie rodziców było dla Weroniki bolesnym ciosem. Dziewczynka nie potrafiła poradzić sobie z nową sytuacją. Dopiero po latach na chłodno spojrzała na nowy związek swojego ojca z perspektywy. 

„Czas, który tata spędził z mamą, był dla niego ważny, bardzo rozwinął się wtedy artystycznie, ale przyszedł moment, gdy zapragnął spokoju i prywatności. Kochał nas - mnie, mamę, moją przyrodnią siostrę Matyldę - ale w pewnym momencie zapragnął zmiany. I potrzebował zmiany. Pokochał inną kobietę”, wyznała w 2018 roku w wywiadzie dla Wysokich Obcasów

Kolejny cios nadszedł pod koniec 2001 roku. 14-letnia wówczas Weronika straciła swojego ukochanego ojca. Jej świat legł w gruzach. „Po jego śmierci przez kilka lat nie byłam w stanie słuchać jego piosenek. Dopiero gdy skończyłam 18 lat, ostrożnie zaczęłam puszczać je sobie na nowo. Dorastałam do tekstów taty. Tych o wolności i polityce, ale też tych o uczuciach. (…) Na początku w ogóle nie dopuściłam do siebie myśli, że odszedł. Wbiłam sobie do głowy, że wyjechał i zaraz wróci. To, że już go nie ma, dotarło do mnie znacznie później”, powiedziała w wywiadzie dla Gali

W wieku 20 lat Weronika Ciechowska wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zbudowała sobie życie. Ukończyła tam studia z ochrony środowiska oraz ekonomię. Usamodzielniła się, wzmocniła, stała się bogatsza o nowe doświadczenia. Nigdy nie ciągnęło ją do show-biznesu. Jak samo to określiła, pragnęła normalności. W 2018 roku w wywiadzie dla Wysokich Obcasów zdradziła, że zajmuje się konsultingiem budowlanym - pracuje przy projektach związanych z energią słoneczną. 

„Czuję się szczęśliwa, ale długo do tego dochodziłam. Przechodziłam przez problemy finansowe, kłopoty małżeńskie, niedawno rozwód. Gdy teraz patrzę na swoje życie, myślę, że zabrakło mi właśnie tej siły, którą miał tata. (…) Nie planowałam tego wyjazdu. Wyjechałam na chwilę, poznałam chłopaka, zakochałam się. Postanowiłam ukończyć studia z ochrony środowiska w Nowym Jorku. Mama była zachwycona tym pomysłem i wspierała go, sama kocha Nowy Jork. Po studiach udało mi się zdobyć wizę pracowniczą, zaczęłam pracować. (...) Bywały momenty, gdy miałam cztery prace. Bywało ciężko. Nabrałam ogromnego szacunku dla pieniędzy”, wyznała. 

Po raz drugi na ślubnym kobiercu stanęła w 2019 roku. Jej wybrankiem jest Victor Alexander Polanco. Małżonkowie spodziewają się pierwszego dziecka. Jak zdradziła Weronika na swoim profilu instagramowym, urodzi syna w marcu 2021 roku.

Weronika Ciechowska, Dzień dobry TVN, 2013 rok:

Weronika Ciechowska, córka Grzegorza Ciechowskiego
Fot. TOMASZ URBANEK/ Dzien Dobry TVN/EAST NEWS

Helena Ciechowska: kim jest druga córka Grzegorza Ciechowskiego?

Anna Wędrowska (obecnie Skrobiszewska) i Grzegorz Ciechowski wspólnie doczekali się dwójki dzieci. Niestety, ich trzecia potomkini poznała tylko swoją mamę. Helena Ciechowska urodziła się w 1995 roku. Starsza córka muzyka i jego drugiej żony stroni od mediów. W 2016 roku zrobiła jednak wyjątek i pojawiła się ze swoim bratem w programie Dzień dobry TVN. Wspominali wspólnie swojego zmarłego ojca. W przeciwieństwie do swojej starszej, przyrodniej siostry, miłość Heleny do muzyki jest nie tylko bierna, ale i czynna. „Grałam kiedyś na basie i trochę śpiewam w chórkach Fonetyki”, przyznała w porannym programie TVN-u. Więcej na temat swojej córki zdradziła Anna Skrobiszewska w wywiadzie dla Gali

„Hela to artystyczna dusza, żyjąca trochę w chmurach. Po Grzegorzu często zamyślona, skupiona na tym, co dzieje się w jej głowie. Bardzo twórcza i uzdolniona. Ma talent pisarski, muzyczny, plastyczny. Bardzo przypomina ojca, kiedy z zapałem rozpracowuje interesujące ją zagadnienia. Pisze piosenki, na razie do szuflady”, powiedziała matka 25-latki. Jej brat natomiast przyznał, że ponadto jest utalentowaną graficzką. 

Brunon Ciechowski: kim jest syn Grzegorza Ciechowskiego?

Rok po swojej starszej siostrze na świat przyszedł Brunon Ciechowski. Wielu widzi w nim uderzające podobieństwo do sławnego ojca. 24-latek ukończył studia na wydziale zarządzania. Zajmuje się marketingiem dla korporacji finansowych. „Jest bardzo podobny do ojca. Już kiedy był w przedszkolu, ustawiał wszystkich w szeregu, patrzył, czy równo stoją. Jest konkretny i lubi mieć wszystko poukładane. Jest rozsądny i odpowiedzialny, choć nieśmiały”, przyznała jego matka w wywiadzie dla Gali

Jak sam przyznaje, po Grzegorzu Ciechowskim nie odziedziczył jednak miłości do muzyki. „Nie śpiewam, nie gram, nie piszę. Nie ciągnie mnie do muzyki”, powiedział w programie Dzień dobry TVN. Ma jednak swój wkład w sztukę. Brunon Ciechowski aktywnie kultywuje pamięć po swoim ojcu. W 2016 roku koordynował wydanie albumu fotograficznego z portretami Obywatela G.C. i Republiki. Ostatnio zorganizował natomiast zbiórkę pieniędzy na dokument o historii miłości swoich rodziców, który pragnie wydać na DVD. 

„Moja Mama Ania zdecydowała się opowiedzieć historię trudnej i pięknej miłości z Grzegorzem Ciechowskim, moim Tatą. Kamerę trzymał jej obecny mąż – Wojtek. Opowieść ta odkrywa nieznaną część życia Taty i to nie jako muzyka, ale jako człowieka poszukującego zwykłego domowego ciepła. Człowieka, który nie zawahał się zapłacić za nie dużą cenę. Ale podobną, a może wyższą cenę, zapłaciła Mama”, napisał na stronie internetowej zbiórki. Film Obywatel Miłość do tej pory obejrzeli jedynie najwierniejsi fani Obywatela G.C. i Republiki na specjalnie organizowanych pokazach. Brunon pragnie, żeby mógł go zobaczyć każdy zainteresowany. 

Brunon Ciechowski i Helena Ciechowska, Dzień dobry TVN, 2016 rok:

Dzieci Grzegorza Ciechowskiego: Brunon Ciechowski i Helena Ciechowska, Dzień Dobry TVN, 17.10.2016 rok
Fot. TOMASZ URBANEK/DZIEŃ DOBRY TVN/EAST NEWS

Józefina Ciechowska: kim jest najmłodsza córka Grzegorza Ciechowskiego?

Młodsza córka Anny Skrobiszewskiej i Grzegorza Ciechowskiego nie miała nawet okazji poznać swojego ojca. Przyszła na świat ponad miesiąc po nagłej śmierci muzyka. „Kiedy zobaczyłam Józię, nie wiedziałam, czy zwariowałam, czy tak jest, ale ona miała twarz Grzegorza. Ona jest w ogóle bardzo do niego podobna. (...) Józia jest bardzo ambitna i pracowita. Uwielbia czytać, uczyć się, jest systematyczna”, powiedziała jej matka w wywiadzie dla Gali. Podobnie, jak jej siostra, Józefina unika mediów. Wiadomo jednak, że 18-latka uczyła się gry na gitarze oraz tańca jazzowego.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.