Bajm istnieje już 40 lat!

Konrad Szczęsny 4 lutego 2020 20:45

Ubiegłe lata były przełomowe dla Beaty Kozidrak. Wokalistka Bajmu po niemal 40 latach małżeństwa rozstała się z Andrzejem Pietrasem. Wbrew temu, czego oczekiwali wszyscy, zrobiła to w zgodzie, bez publicznego prania brudów. Wydała również trzeci solowy album, zatytułowany B3. Koncertowała w ramach "Bingo Tour" - oczywiście z sukcesem. Jej kolejne single podbijały listy przebojów, a ona sama deklarowała w wywiadach, że ma mnóstwo energii i jeszcze wiele razy zaskoczy fanów i media. W czym tkwi fenomen wokalistki z Lublina?

Za co kochamy Beatę Kozidrak?

1. Beata Kozidrak zawsze miała swój styl. Mimo że wielokrotnie była piętnowana, że hołduje tandecie i tanim gustom, nic sobie z tego nie robiła. Skóry, futra, lateks, panterka, kozaki na szpilce, głęboko wycięte dekolty, mini czy wreszcie... ubrania, które - jak przyznała - kupowała od prostytutek w czasach PRL, stały się jej znakiem rozpoznawczym. Z czasem dla wszystkich stało się jasne, że to jedna z tych artystek, które nie obawiają się wywoływania kontrowersji za sprawą wizerunku scenicznego.

W latach 80. graliśmy dużo koncertów. Po hotelach, w których nocowaliśmy, roiło się od prostytutek. Zawsze kupowałam od nich ciuchy. One jako pierwsze w Polsce miały skórzane kurtki - zwierzyła się wywiadzie w 2011 r.

1/8
Beata Kozidrak przegląda się w lustrze
Copyright @Michał Pańszczyk
1/8

2. Beata Kozidrak to wulkan energii

Mimo tego, że przekroczyła pięćdziesiątkę, charyzmy i osobowości może jej pozazdrościć 90% koleżanek z branży. Na koncercie daje z siebie wszystko: skacze, gestykuluje, tańczy, macha głową, rozmawia z publicznością. Występy Bajmu i Beaty to jedyne w swoim rodzaju widowisko, w którym świetna muzyka i doskonale znane przeboje splatają się z wybuchami śmiechu i chwilami wzruszeń, ale przede wszystkim są idealnym zastrzykiem pozytywnej energii! 

2/8
Beata Kozidrak w białej koszuli na krześle
Copyright @Michał Pańszczyk
2/8

3. Napisała bodaj najwięcej przebojów, które znają wszystkie pokolenia Polaków

Jej płyta "B3" dowodzi, że zachwyca nie tylko pokolenia 40+, ale i młodych ludzi, którzy z chęcią nucą takie utwory, jak "Bingo" czy "Upiłam się Tobą". Jak zapewnia w wywiadach, ma jeszcze mnóstwo pomysłów i muzycznych inspiracji, by zaskoczyć wszystkich swoich sympatyków. Poza klasyką polskiej muzyki, taką jak np. "Biała Armia", cały czas tworzy nowe utwory, które w krótkim czasie zdobywają nowe rzesze fanów. Ta ponadczasowość jest fenomenem, gdyż o wielu artystach mówi się, że jedynie odcinają kupony od tego, co osiągnęli na początku kariery. Jej to nie dotyczy!

3/8
Beata Kozidrak w czarnej bluzce i mini podpisuje się na plakacie
Copyright @Michał Pańszczyk
3/8

4. Jest bezpośrednia i nie ma dla niej tematów tabu

O tym, dlaczego uprawianie seksu daje jej siłę, dlaczego mogłaby dla swojego partnera zrobić striptiz, o suto zakrapianych imprezach, innych używkach i wspomnianym już kupowaniu ubrań od prostytutek - Beata nigdy nie martwi się, co powiedzą o niej inni. Kontrowersja na siłę? Walka o uwagę mediów? Tania prowokacja? Nic podobnego! Każdy, kto poznał wokalistkę Bajmu doskonale wie, że ona po prostu taka jest: bezpretensjonalna, bezpośrednia, prostolinijna i... jedyna w swoim rodzaju.

4/8
Beata Kozidrak w czarnej mini i futrze z mikrofonem
Copyright @Michał Pańszczyk
4/8

5. Wieczna optymistka

Jej energia i siła wynikają z pozytywnego nastawienia do życia. Jak podkreślała w wywiadzie udzielonym VIVIE! w lutym 2016, optymizm ma we krwi i stara się w nim w miarę możliwości zarażać wszystkich dookoła.

- Oczywiście, będąc osobą znaną, jestem obserwowana i oceniana przez innych. To miłe, jak ludzie angażują się w moją twórczość i przede wszystkim w moich piosenkach znajdują ukojenie, odnajdują siebie. Prywatnie jestem normalną kobietą, która ma swoje gorsze i lepsze momenty. Jestem optymistką i do tego namawiam moich odbiorców, do radości życia. Jak nie pokonam trudności, idę dalej, nie zatrzymuję  się.

5/8
Beata Kozidrak w białej koszuli w świetle reflektoru
Copyright @Michał Pańszczyk
5/8

6. Ikona gejów

Choć nie od dziś wiadomo, że geje kochają diwy, mniejszość homoseksualna ceni Beatę Kozidrak za o wiele więcej niż tylko niekwestionowane zasługi w dziedzinie wokalistyki (posługuje się głosem o rozpiętości czterech oktaw i jako jedyna polska wokalistka może osiągnąć rejestr gwizdkowy, czyli najwyższe dźwięki skali dźwiękowej). Przełamywanie społecznego tabu, podążanie własną drogą i nie oglądanie się na opinie innych to wartości, które wzbudzają zachwyt i przyciągają do wokalistki Bajmu tłumy gejów. Ameryka ma Madonnę, Polska ma Beatę Kozidrak. I wydaje się, że nasza diwa doskonale zdaje sobie sprawę, że osoby homoseksualne ją uwielbiają.

6/8
Beata Kozidrak siedzi na fotelu obok gitary
Copyright @Michał Pańszczyk
6/8

7. Teksty piosenek, które bawią i wzruszają

Czy istnieje w Polsce inna wokalistka, która potrafiłaby napisać: "Mówił że to wielki grzech, gdy zarabiam ciałem na chleb" lub "Nie masz czasu na sen, nie masz czasu na seks, wciąż od życia chcąc więcej", o "Zróbmy to jeszcze raz, jeszcze raz..." nie wspominając? Wydaje się, że jest tylko jedna taka diwa: to właśnie Beata Kozidrak.

7/8
Beata Kozidrak, Viva! okładka
Copyright @Michał Pańszczyk
7/8

8. Szczerość aż do bólu i to, że zna swoją wartość

Jakiś czas temu w wywiadzie dla "Faktu" wyznała, że nie ma w Polsce konkurencji, bo "Beata jest tylko jedna". Choć wypowiedź ta wywołała mnóstwo kontrowersji, trudno się z nią nie zgodzić. Przypomnijmy ją w całości:

"A konkurencja w show-biznesie? Odczuwasz wojny artystów?

– Jestem ponad tym. Znam swoją wartość i dla mnie nie ma konkurencji. Doceniam innych artystów, ale jest tylko jedna Beata. Każdy ma prawo do sukcesów, więc jeśli się komuś uda to super. Pierwsza podchodzę i gratuluję. Wylansowałam najwięcej hitów w tym kraju, wszystkie napisałam, więc nie mam czego zazdrościć innym.

Twoja płyta była porównywana do najnowszego krążka Beyonce. Denerwuje Cię to?

– Przywykłam do porównań, bo jesteśmy narodem, który lubi to robić. Kiedy nagrałam swoją pierwszą płytę solową, akurat Madonna wypuściła album "Ray of Light" ze słynnym "Frozen". Nie znamy się, ani się nie podglądamy, więc trudno mówić, że z siebie zgapiamy, a nas porównywali. Nagrywałam ją w Danii w jednym z najlepszych studiów świata i udało mi się przypadkiem stworzyć coś klimatycznie podobnego. Mam na myśli tę warstwę elektroniczno popową, która do dzisiaj jest aktualna. Madonna czy Beyonce to wielkie gwiazdy, więc uznaję takie mówienie, że czasem jesteśmy gdzieś podobne za komplementy. Jeśli jednak miałabym jak Beyonce nagrać płytę rozliczeniową z tym, co się stało w moim życiu prywatnym, to byłyby na niej same smutne piosenki. A wiesz, że tak nie jest, bo śpiewam kilka bardzo radosnych numerów". 

8/8
Beata Kozidrak w koszuli i szortach czerń i biel
Copyright @Michał Pańszczyk
8/8

9. Nadal nie darowała Józkowi tamtej nocy

Tym humorystycznym akcentem wypada zakończyć ten artykuł, który jest zapewne bardziej felietonem. Bo przecież, jak wywnioskować można z wielu dokonań Beaty Kozidrak, życia nie należy brać do końca serio. Polska kocha wokalistkę Bajmu za to, że jest jedyna w swoim rodzaju i ma styl, którego nie da się skopiować. A poza tym odnosi sukcesy od prawie 40 lat i jest po prostu ponadczasowa. Jedyna taka gwiazda w naszym rodzimym show-biznesie! 

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.