Konrad Szczęsny 25 października 2016 08:30
1/7
Dąbrowska, Flinta, Brodka, Makowiecki
Copyright @Viva! / Materiały prasowe / Sony Music Entertainment Poland
1/7

Idol wylansował takie gwiazdy, jak Ania Dąbrowska, Monika Brodka czy Tomasz Makowiecki. Jednak nie tylko: to w nim karierę zaczynał m.in. Maciej Rock oraz Kuba Wojewódzki. Po ponad dekadzie format wraca na ekrany telewizorów. Co robią dzisiaj ci, którzy dzięki niemu zaistnieli?

 

Był to pierwszy tego typu talent-show w historii polskiej telewizji. Co prawda w latach 90. powstała "Szansa na sukces", dzięki której widzowie poznali takie talenty, jak Justyna Steczkowska, Kasia Stankiewicz, Ewa Farna, Ania Wyszkoni czy Dominika Gawęda. Jednak "Idol" był znacznie bardziej rozbudowany, a rywalizacja odgrywała w nim główną rolę.

 

Po 10 latach telewizja Polsat ogłosiła, że format powróci na szklany ekran. Wszystko z powodu zdjęcia z anteny "Must be the music: Tylko Muzyka". W jury odświeżonego "Idola" z pewnością znajdzie się miejsce dla Elżbiety Zapendowskiej. Jeśli chodzi o innych jurorów, na giełdzie nazwisk pojawiają się Kayah, Doda, Ewelina Lisowska, Dawid Kwiatkowski czy Ewa Farna.

 

Co stało się z uczestnikami pierwszych edycji show? Kto z nich może pochwalić się ogólnopolską karierą, a kto przepadł bez wieści? Sprawdźcie!

 

Polecamy też: "Pani Czarny Humor" mówi... Jak Elżbieta Zapendowska rozśmieszała ekipę na sesji dla "Vivy!"

 

 

2/7
Ania Dąbrowska
Copyright @Zuza Krajewska/LAF AM
2/7

Kariera Ani Dąbrowskiej jest dowodem na to, że nie trzeba było zająć w programie wysokiego miejsca, aby odnieść sukces. Wokalistka w pierwszej edycji "Idola" uplasowała się na ósmym miejscu na 10 możliwych. Jednak 2 lata po programie wspięła się na szczyty listy przebojów piosenką "Tego chciałam". Krążek "Samotność po zmierzchu", z którego pochodził utwór, pokrył się złotem i był to początek serii sukcesów, które wokalistka firmowała swoim imieniem i nazwiskiem.

 

Do tej pory wydała 6 albumów, z których niemal każdy pokrył się platyną. Bardzo intensywnie koncertuje, poza tym pisze teksty i komponuje także dla innych artystów, m.in. dla Edyty Górniak, Natalii Kukulskiej czy Dody.

 

Jest matką dwójki dzieci: 6-letniego Stasia oraz trzyletniej Meli. Na przełomie 2013 i 2014 r. głośno było o jej rozstaniu z wieloletnim partnerem Pawłem Jóźwickim.

 

W wywiadzie dla "Vivy!" tak skomentowała zawirowania w życiu osobistym.

- Nie było nam łatwo się rozstać, ale byliśmy zgodni, że chcemy podjąć taką decyzję, więc wszystko przebiegło dość sprawnie. Dogadujemy się, jesteśmy rodzicami. Myślę, że to była słuszna decyzja. Wszystko się uspokoiło. Dzieci znoszą wszystko dużo lepiej, kiedy widzą, że mama i tata, choć nie mieszkają razem, szanują się i potrafią ze sobą spokojnie rozmawiać. Dzieci wszystko czują - wyznała.

Polecamy też: „Mam taki etap w życiu, że znowu chciałabym uwierzyć w miłość”. Ania Dąbrowska o rozwodzie, związkach i miłości

3/7
Monika Brodka, "Viva!" listopad 2006
Copyright @Robert Wolański
3/7

Monika Brodka to z kolei najbardziej rozpoznawalna zwyciężczyni formatu. W styczniu 2004 r. w finale trzeciej edycji "Idola" zdobyła niemal 70% głosów i wygrała.

 

Później przyszedł czas na podbój rozgłośni radiowych hitami "Ten", "Miałeś być", "Miał być ślub" i "Znam Cię na Pamięć". Następnie na jakiś czas zniknęła, by w 2010 r. powrócić z pompą do show-biznesu albumem "Granda". Krążek pokrył się podwójną platyną. Pochodzą z niego takie hity, jak "W pięciu smakach", "Granda" czy "Krzyżówka dnia". Został nie tylko świetnie przyjęty przez publiczność, lecz także przez krytykę (trzy Fryderyki w 2011 r. i jeden w 2012).

 

W tym roku premierę miał czwarty studyjny album Brodki "Clashes", którego zapowiedzią był singiel "Horses".

 

Zwyciężczyni trzeciej edycji "Idola" jest uważana za jedną z tych wokalistek, które przeszły dużą metamorfozę, także muzyczną: od gwiazdy pop po jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek sceny alternatywnej. Darek Maciborek, prowadzący od lat POP Listę RMF FM powiedział kiedyś o niej: "Najbardziej europejska w Polsce, najbardziej Polska w Europie". I trudno się z tymi słowami nie zgodzić!

 

Polecamy też: Monika Brodka w VIVIE! mówiła: „Będę kiedyś kurą domową”. Teraz bierze ślub! Pamiętacie te zdjęcia?

4/7
Tomasz Makowiecki
Copyright @Materiały prasowe / Sony Music Entertainment Poland
4/7

Tomasz Makowiecki został w pierwszej edycji "Idola" okrzyknięty jednym z najprzystojniejszych uczestników show. Z miejsca stał się również jednym z faworytów do zwycięstwa, jednak ostatecznie zajął 5. miejsce. W tym samym roku (2002 r.) podpisał kontrakt z dużą wytwórnią płytową i wspólnie z zespołem wydał płytę "Makowiecki Band", z której pochodziła dosyć popularna piosenka "Spełni się".

 

Do tej pory na rynku ukazały się cztery albumy, na których można było go usłyszeć. Ostatni, "Moizm", pochodzi z 2013 r.

 

Współpracował także z innymi artystami, jak Ania Dąbrowska, Karolina Kozak czy Reni Jusis. Z tą ostatnią wziął ślub w 2008 r. Mają dwójkę dzieci: syna Teofila (urodzonego 1 stycznia 2010 r.) oraz córkę Gaję (urodzoną 5 lutego 2012 r.).

 

Polecamy też: Reni Jusis kończy 42 lata i wraca z nową płytą. A my wracamy do jej początków. Sesja sprzed lat!

5/7
Krzysztof Zalewski, Zalef
Copyright @Facebook @Krzysztof Zalewski
5/7

Pochodzący z Lublina Krzysztof Zalewski zwyciężył w drugiej edycji "Idola". Zasłynął rockowym wokalem, dzięki któremu wyróżniał się spośród innych uczestników show.

 

Po zwycięstwie, w 2004 r., wydał dobrze przyjętą przez krytykę płytę "Pistolet", z której pochodził hit "Znikam". Teksty do kilku piosenek napisała na krążek sama Katarzyna Nosowska. Zresztą z zespołem Hey wokalista współpracował m.in. na ich trasie promującej płytę "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" w 2009 r.

 

Mało kto podejrzewał, że na kolejną płytę Zalefa (bo takim pseudonimem również się posługuje) przyjdzie czekać aż 9 lat. W 2013 r. na rynku ukazała się krążek "Zelig", którym zachwycała się m.in. Natalia Kukulska.

 

Co działo się z Krzysztofem Zalewskim przez ten czas? Zaliczył m.in. debiut na dużym ekranie w filmie "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", w którym zagrał tytułową rolę Mieczysława „Roja” Dziemieszkiewicza.

 

Współpracował także z Moniką Brodką i Grubsonem. W zeszłym tygodniu premierę miała piosenka "Miłość Miłość", która zwiastuje trzeci solowy album Zalefa "Złoto" (na rynku ukaże się on 18 listopada).

 

Polecamy też: "Nie o taką aborcję walczyliśmy". Rekordowa liczba komentarzy po wywiadzie Natalii Przybysz

 

 

 

 

6/7
Ewelina Flinta, Nie znasz mnie
Copyright @Materiały prasowe / Sony Music Entertainment Poland
6/7

Ewelina Flinta była objawieniem pierwszej edycji programu. Wokal z charakterystyczną chrypką był jej znakiem rozpoznawczym. Z miejsca urosła do rangi faworytki, jednak w finale musiała ustąpić Alicji Janosz. Jednak, jak pokazała przyszłość, to ona odniosła (zaraz po Ani Dąbrowskiej) największy sukces spośród wszystkich uczestników pierwszej edycji show. Wylansowała m.in. hity "Żałuję", "Goniąc za cieniem", "Przeznaczenia" czy "Nie znasz mnie", które nie schodziły ze szczytów list przebojów. Później, wraz z Łukaszem Zagrobelnym, nagrała piosenkę "Nie kłam, że kochasz mnie", która odniosła bardzo duży sukces komercyjny. 

 

Niestety, od tego czasu (a był to rok 2008) o wokalistce jest dosyć cicho. Co prawda prowadzi swój profil na Facebooku, jednak nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie na rynku ukazała się jej kolejna płyta. Jednak w pamięci fanów "Idola" zapisała się jako piosenkarka z rockowym pazurem w głosie.

 

Polecamy też: "Nie sądzę, by to było legalne w Polsce". Kasia Kowalska o leczeniu ciała i duszy szamańskimi metodami

7/7
Sławomir Uniatowski, Sławek Uniatowski
Copyright @Arcadius Mauritz Photographer
7/7

Sławek Uniatowski to gwiazda ostatniej edycji wyemitowanej przez telewizję Polsat. W finale zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Maciejowi Silskiemu. W 2006 r. wziął udział w Piosence dla Europy, która była eliminacjami przed Konkursem Piosenki Eurowizji. Zajął 5. miejsce.

 

Choć do tej pory nie wydał jeszcze debiutanckiej płyty, zapowiadana jest ona na ten rok. Promować ma ją singiel "Każdemu wolno kochać". Album jest ponoć nagrywany z udziałem niezwykle licznej orkiestry celem stworzenia klimatu baśniowo-filmowego.

 

Sławek Uniatowski szerszej publiczności przypomniał o sobie jesienią zeszłego roku, gdy wziął udział w czwartej edycji programu "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami" emitowanego w telewizji Polsat. Odpadł w pierwszym odcinku, zajmując 11. miejsce. Jego partnerką taneczną była Magdalena Soszyńska-Michno.

 

Polecamy też: Pierwszy piątek bez "Tańca z Gwiazdami"! Na pocieszenie piękne sesje gwiazd show z archiwum VIVY!

 

 

 

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.