O TYM SIĘ MÓWI

All I Want For Christmas is You jest absolutnie kultowym utworem świątecznym!

Przebój Mariah Carey pobił aż trzy rekordy Guinnessa!

Ksenia Krasko 29 listopada 2019 18:44

Już pierwsze sekundy tego legendarnego utworu wprowadzają nas w prawdziwie świąteczny nastrój! W grudniu cały świat nuci melodię All I Want for Christmas Is You, wielkiego hitu Mariah Carey. Ta piosenka właśnie skończyła 25 lat, ale wygląda na to, że będą jej słuchać także nasze wnuki (a być może i prawnuki?).

„All I Want For Christmas Is You” rekord Guinnessa

Mariah Carey postanowiła uczcić 25-lecie uwielbianej na całym świecie piosenki reedycją płyty Merry Christmas. Nie bez powodu – świąteczny przebój All I Want For Christmas Is You pobił aż trzy rekordy, które zapisane zostaną w Księdze Rekordów Guinnessa. W jakich kategoriach? Przede wszystkim, jest to najwyżej notowana świąteczna piosenka stworzona przez solową artystkę.

Fakt, że przez wiele tygodni utrzymywała się na liście UK Singles Top 10 zapewnia drugi rekord, a sensacyjne doniesienia sprzed roku, ustanawiające, że był to najczęściej odtwarzany utwór na Spotify (prawie 11 milionów odtworzeń w ciągu jednej doby w grudniu 2018) – to powód do pobicia trzeciego rekordu.

Mariah Carey świąteczna piosenka

„Zawsze chciałam, aby moje Boże Narodzenie było idealne, ale z wielu różnych powodów nie zawsze tak było”, mówiła Mariah Carey w jednym z wywiadów. „Myślę więc, że kiedy pisałam All I Want For Christmas Is You, wkładałam w to swoją tęsknotę za tym idealnym momentem.” Tak, Królowa Świąt napisała całość w około 15 minut.

Pomagał jej doświadczony kompozytor Walter Afanasieff. W wywiadzie dla Billboardu zdradził więcej: „Zacząłem od melodii, a potem dodaliśmy niektóre słowa [...]. Zagrałem rock’n’roll na pianinie i zacząłem tańczyć boogie moją lewą ręką, co zainspirowało Mariah do wymyślenia melodycznego wersetu I don’t want a lot for Christmas. Zaczęliśmy grać i śpiewać, i z tego powstał [utwór] All I Want for Christmas Is You”.

„To była łatwa piosenka do napisania, łatwiejsza niż inne. Chciałem jednak, aby była trochę bardziej wyjątkowa, więc dodałem specjalne akordy, których nie słychać od razu”, dodał Afanasieff. „[...] W sierpniu 1994 roku spotkaliśmy się w studiu w Nowym Jorku. Wtedy Mariah po raz pierwszy zaśpiewała ją przy mikrofonie, a reszta to już historia”.

Choć trudno w to dziś uwierzyć, Mariah Carey wcale nie chciała nagrywać tego utworu! W ogóle nie wierzyła, że świąteczna płyta może okazać się sukcesem. Na szczęście, przekonała się do pomysłu producentów i odniosła oszałamiający sukces komercyjny w wielu krajach. All I Want For Christmas Is You znalazło się na szczytach przebojów na całym świecie – od Australii po Japonię.

Singiel sprzedał się w ilości 14 milionów egzemplarzy i zajmuje 11. miejsce na liście najlepiej sprzedających się utworów wszechczasów. Według doniesień z 2013 roku, piosenka zarobiła aż 50 milionów dolarów na samych tantiemach. I z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna.

All I Want For Christmas Is You teledysk

Piosenka All I Want for Christmas Is You doczekała się nie tylko licznych przeróbek – swoje wersje nagrali m.in. Justin Bieber, Shania Twain, Michael Buble, czy Miley Cyrus – ale i czterech teledysków.

Ten oryginalny, doskonale nam wszystkim znany, wyreżyserowała i nakręciła sama Mariah Carey, podczas świąt Bożego Narodzenia w 1993 roku. Ciekawostką dla fanów będzie fakt, że Tommy Mottola, ówczesny mąż artystki, gra w nim Świętego Mikołaja!

Zdecydowanie mniej popularne są dwa inne teledyski: czarno-biały, inspirowany twórczością Nancy Sinatry i animowany, dopasowany do jednego z oficjalnych remiksów piosenki. A w listopadzie tego roku Carey opublikowała zupełnie nowy teledysk do uwielbianego utworu – znalazły się w nim nieznane dotąd ujęcia z pierwszego wideo.

Nie da się nie zgodzić z faktem, że All I Want For Christmas Is You jest absolutnie legendarną piosenką świąteczną. Uwielbiana przez miliony osób na całym świecie, pozostaje pewnego rodzaju hymnem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. I jesteśmy pewni, że utrzyma ten tytuł przez kolejne 25 lat! 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.