Gwiazdy Złote Globy
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Meryl Streep, Natalie Portman i Jessica Chastain. Kto jeszcze znalazł się na liście nominowanych do Złotych Globów?

Weronika Bruździak-Gębura 13 grudnia 2016 17:15
Gwiazdy Złote Globy
Fot. Getty Images

W poniedziałek ogłoszono nominacje do Złotych Globów 2017. Szanse na najwięcej statuetek ma musical „La La Land”. Przyglądamy się aktorkom, które zostały nominowane do tegorocznych nagród w obydwu kategoriach: film komediowy lub musical i film dramatyczny. Czy jest wśród nich wasza faworytka?

 

Nominowane w kategorii aktorka w filmie komediowym lub musicalu

 

Emma Stone za „La La Land”

Do Złotych Globów była nominowana trzykrotnie: za „Łatwą dziewczynę” (2011), „Birdmana” (2015) i musical „La La Land”. W tym ostatnim wciela się w młodą aktorkę Mię, która pracuje w kawiarni w Los Angeles. Zakochuje się w bezrobotnym pianiście jazzowym. Czy gdy osiągną upragniony sukces, ich uczucie przetrwa? Polacy dowiedzą się tego dopiero 20 stycznia, bo wtedy film wchodzi do polskich kin.

 

Meryl Streep za „Boską Florence”

To jej dwudziesta druga nominacja. Na koncie ma już osiem statuetek. W filmie „Boska Florence” Meryl Streep wcieliła się w postać Florence Foster Jenkins. Bogata Amerykanka kochała muzykę ponad wszystko. Niestety, bez wzajemności. Dzięki fortunie ojca mogła jednak rozwijać karierę. I tak mimo kompletnego braku słuchu, występowała na Brodwayu i nagrywała płyty.

 

Annette Bening za „20th Century Women”

W tym roku nominowana po raz szósty. Na koncie ma dwie wygrane: za film „Wszystko w porządku” (2011) i „Julię” (2005). W filmie „20th Century Women” gra samotną matkę wychowującą dorastającego syna. Pomagają jej dwie inne kobiety: nastoletnia sąsiadka i znajoma punkowa artystka. Film miał światową premierę w październiku. Niestety, polska nie jest jeszcze wyznaczona.

 

Oprócz wyżej wymienionych, w tej kategorii nominowane są jeszcze Hailee Steinfeld za „The Edge od Seventeen” i Lilly Collins za „Rules don’t Apply”.

 

Nominowane w kategorii aktorka w filmie dramatycznym

 

Jessica Chastain za „Miss Solane”

Już raz wygrała w tej kategorii. W 2013 roku zdobyła statuetkę za film „Wróg numer jeden”. Była nominowana jeszcze za „Służące” (2012) i „Rok przemocy” (2015). W tym roku ma szansę na wygraną za występ w filmie „Miss Sloane”. Chastain wciela się w postać jednej z najlepszych lobbystek w Waszyngtonie. W końcu staje twarzą w twarz z wyjątkowo silnym przeciwnikiem: lobby strzeleckim.

 

Amy Adams za „Nowy początek”

Na koncie ma dwie statuetki: za „Wielkie oczy” Tima Burtona (2015) i „American Hustle” Davida O. Rusella (2014). Oprócz tego, była nominowana pięciokrotnie, między innymi za „Mistrza” czy „Zaczarowaną”. W tym roku powalczy dzięki roli w filmie „Nowy początek”. Amy Adams gra lingwistkę dr Louise Banks, która by zapobiec globalnej wojnie, ma pomóc przetłumaczyć słowa kosmitów. Nie uświadczymy jednak spektakularnych efektów specjalnych, tylko pełną metafor opowieść o sprawach, których ludzki umysł nie potrafi pojąć.

 

Natalie Portman za „Jackie”

To pierwsza nominacja dla Natalie Portman. Aktorka wciela się w postać Jackie Kennedy, której świat rozsypał się na kawałki wraz z zabójstwem męża, Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku w Dallas. To intymny i przejmujący portret kobiety.

 

Polecamy też: Ogłoszono nominacje do Złotych Globów. Dlaczego rozczarują Polaków?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?