Nie tylko Czarna Wdowa. 10 najlepszych filmów ze Scarlett Johansson

Polub stronę

1. Prestiż 2006

The Prestige

  • Ocena:
Prestiż

Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale) byli kiedyś przyjaciółmi, którzy współpracowali z jednym z wybitnych londyńskich magików końca XIX wieku. Tragiczny wypadek, w którym przez Bordena zginęła żona Angiera sprawił, że zostali śmiertelnymi wrogami. Po latach obaj próbują swoich sił jako iluzjoniści. Więcej

Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale) byli kiedyś przyjaciółmi, którzy współpracowali z jednym z wybitnych londyńskich magików końca XIX wieku. Tragiczny wypadek, w którym przez Bordena zginęła żona Angiera sprawił, że zostali śmiertelnymi wrogami. Po latach obaj próbują swoich sił jako iluzjoniści. Borden przygotowuje rewolucyjny numer, który ma zapewnić mu sławę i uznanie. Angierowi udaje się ukraść pomysł Bordena, jednak wciąż nie jest w stanie odkryć tajemnicy, jaka za nim stoi. Aby tego dokonać, w charakterze szpiega wysyła do dawnego przyjaciela swoją asystentkę Olivię (Scarlett Johansson). Dziewczyna niespodziewanie zakochuje się w Bordenie.

„Ładna asystentka doskonale rozprasza widownię” tłumaczy w jednej ze scen filmu Prestiż bohater grany przez Michaela Caine'a Robertowi Angierowi. Chwilę później posadę asystentki dostaje piękna Olivia, a w jej roli Scarlett Johansson. Ale rola Scarlett nie ogranicza się tutaj jedynie do asystowania dwóm magikom. Scenariusz autorstwa Christopera i Jonathana Nolanów przewidział dla niej kluczową rolę w fabule tego filmu uważanego za jeden z najlepszych w reżyserskiej karierze Nolana. Ekscytujący pojedynek dwóch magików, którzy rywalizują o miano najlepszego na świecie, nieustannie trzyma w napięciu i zapewnia pełną zwrotów akcji rozrywkę najwyższych lotów. W filmie Prestiż w roli Nikoli Tesli wystąpił również David Bowie.

2. Ona 2013

Her

  • Ocena:
Ona

Los Angeles, niedaleka przyszłość. Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) pracuje w firmie zajmującej się pisaniem osobistych listów na zlecenie. Spokojny introwertyk wciąż rozpamiętuje rozstanie ze swoją ukochaną z liceum (Rooney Mara). Nie zauważając podkochującej się w niej przyjaciółki Amy (Amy Adams), Thoedore instaluje świeżo zakupiony Więcej

Los Angeles, niedaleka przyszłość. Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) pracuje w firmie zajmującej się pisaniem osobistych listów na zlecenie. Spokojny introwertyk wciąż rozpamiętuje rozstanie ze swoją ukochaną z liceum (Rooney Mara). Nie zauważając podkochującej się w niej przyjaciółki Amy (Amy Adams), Thoedore instaluje świeżo zakupiony system operacyjny, którego sztuczna inteligencja umożliwia dopasowanie względem oczekiwań klienta. Komunikujący się z Theodore'em przy pomocy zmysłowego głosu Samanthy (Scarlett Johansson) szybko staje się obsesją mężczyzny. Theo świetnie dogaduje się z Sam, z którą zgadzają się w wielu kwestiach. Uzależnienie Theodore'a od systemu operacyjnego niepokoi Amy.

Choć w wyreżyserowanym przez Spike'a Jonze'a filmie Ona, Scarlett Johansson nie pojawia się nawet na chwilę, to wciąż rola głosu systemu operacyjnego pozostaje jedną z najciekawszych w karierze aktorki. Stanęło przed nią trudne zadanie uwiedzenia głównego bohatera filmu samym tylko głosem i z zadania wywiązała się znakomicie. Trudno sobie wyobrazić, aby filmowa Samantha mówiła innym głosem niż ten należący do Scarlett. Sam film był jednym z najciekawszych, jakie pojawiły się w kinach w 2013 roku. Przewrotny, dowcipny i dający dużo do myślenia został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. W sumie był nominowany w pięciu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu roku.

3. Między słowami 2003

Lost in Translation

  • Ocena:
Między słowami

Starzejący się amerykański gwiazdor filmowy Bob Harris (Bill Murray) przyjeżdża do Tokio, by wystąpić tam w reklamie. Przechodzący kryzys wieku średniego spotyka w Japonii młodą Charlotte (Scarlett Johansson), która nie jest pewna swojej przyszłości u boku fotografa Johna (Giovanni Ribisi). Nie akceptuje jego stylu życia i ma coraz więcej wątpliwości Więcej

Starzejący się amerykański gwiazdor filmowy Bob Harris (Bill Murray) przyjeżdża do Tokio, by wystąpić tam w reklamie. Przechodzący kryzys wieku średniego spotyka w Japonii młodą Charlotte (Scarlett Johansson), która nie jest pewna swojej przyszłości u boku fotografa Johna (Giovanni Ribisi). Nie akceptuje jego stylu życia i ma coraz więcej wątpliwości dotyczących ich związku. Dziewczyna proponuje Harrisowi, by razem z nią udał się na imprezę do jej przyjaciół. Przez kilka następnych dni cierpiący na bezsenność Bob i Charlotte korzystają z nocnych atrakcji, jakie oferuje skrzące neonami i brzmiące nieustanną kakofonią dźwięków zupełnie egzotyczne dla nich miasto.

W filmie wyreżyserowanym przez Sofię Coppolę, Tokio jest miastem, które nigdy nie zasypia. Podobnie jak cierpiący na bezsenność bohaterowie próbujący odnaleźć się w tej nieustannej feerii świateł i dźwięków. Nie jest to może najlepsza sceneria do zakochania, ale nawet tutaj dwaj życiowi rozbitkowie stopniowo odkrywają łączącą ich więź. Pomimo różnicy wieku i krzykliwego miejsca, w jakim się znaleźli, znajomość Boba i Charlotte stopniowo przeradza się w subtelny romans rozgrywający się na poziomie niedopowiedzeń, spojrzeń i szeptów. Między słowami zdobyło uznanie widzów i krytyków. Film Coppoli został nominowany do czterech Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Statuetkę otrzymała Sofia Coppola za najlepszy scenariusz oryginalny.

4. Dziewczyna z perłą 2003

Girl With a Pearl Earring

  • Ocena:
Dziewczyna z perłą

Połowa XVII wieku, Republika Zjednoczonych Prowincji. Ojciec Griet (Scarlett Johansson) traci wzrok w związku z czym jego rodzina staje przed widmem finansowych kłopotów. Aby temu zaradzić, nieśmiała dziewczyna rozpoczyna pracę pokojówki w domu słynnego niderlandzkiego malarza, Jana Vermeera (Colin Firth). Wkrótce Griet staje się obiektem Więcej

Połowa XVII wieku, Republika Zjednoczonych Prowincji. Ojciec Griet (Scarlett Johansson) traci wzrok w związku z czym jego rodzina staje przed widmem finansowych kłopotów. Aby temu zaradzić, nieśmiała dziewczyna rozpoczyna pracę pokojówki w domu słynnego niderlandzkiego malarza, Jana Vermeera (Colin Firth). Wkrótce Griet staje się obiektem zainteresowania ze strony syna rzeźnika, Pietera (Cillian Murphy), który się w niej zakochuje. W tajemnicy przed żoną Cathariną (Essie Davis), Vermeer uczy Griet podstaw malarstwa. Niedługo potem na zamówienie bogatego patrona Van Ruijvena (Tom Wilkinson), malarz zabiera się za malowanie portretu dziewczyny. Tymczasem Catharine jest coraz bardziej zazdrosna o Griet.

Holenderska Mona Lisa, czyli Dziewczyna z perłą pędzla Jana Vermeera to jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Nie jest znany dokładnie rok jego powstania, okoliczności, nie wiadomo także, kto został na nim sportretowany. W filmie wyreżyserowanym przez Petera Webbera przedstawiona została jedna z hipotez dotyczących genezy dzieła Vermeera. Podstawą do scenariusza była książka pod tym samym tytułem autorstwa Tracy Chevalier. Scarlett Johansson przypadła rola tytułowej dziewczyny, która została uwieczniona na ponadczasowym płótnie. Wcześniej jedną z kandydatek do tej roli była Kate Hudson. Aby jak najbardziej upodobnić się do filmowej Griet, 17-letnia wówczas Scarlett Johansson zdecydowała się m.in. na wybielenie brwi. Film Webbera został nominowany do trzech Oscarów: najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia).

5. Vicky Cristina Barcelona 2008

Vicky Cristina Barcelona

  • Ocena:
Vicky Cristina Barcelona

Dwie przyjaciółki: Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) zatrzymują się w Barcelonie na lato. Obie dziewczyny różni właściwie wszystko. Zaręczona z Dougiem (Chris Messina) Vicky wyznaje tradycyjne wartości, natomiast Cristina jest spontaniczna i wciąż nie wie, czego oczekuje po swojej przyszłości. Na jednej z wystaw poznają artystę Więcej

Dwie przyjaciółki: Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) zatrzymują się w Barcelonie na lato. Obie dziewczyny różni właściwie wszystko. Zaręczona z Dougiem (Chris Messina) Vicky wyznaje tradycyjne wartości, natomiast Cristina jest spontaniczna i wciąż nie wie, czego oczekuje po swojej przyszłości. Na jednej z wystaw poznają artystę Juana Antonia (Javier Bardem). Oczarowana nim Cristina zgadza się dołączyć do niego na weekend, podczas którego mają zwiedzić Oviedo i dobrze się przy tym bawić. Vicky również zostaje zaproszona, ale jedzie z nimi tylko po to, by pilnować przyjaciółkę przed zrobieniem jakiegoś głupstwa. Znajomość z artystą rozbija przyjaźń Amerykanek, a sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy w życiu Juana Antonia ponownie pojawia się jego była żona, Maria Elena (Penelope Cruz).

Na planie filmu Woody'ego Allena Vicky Cristina Barcelona po raz drugi spotkały się Scarlett Johansson i Rebecca Hall. Wcześniej wystąpiły razem w filmie Christophera Nolana Prestiż. Podobnie jak i w Prestiżu, gdzie ich bohaterki zakochały się w jednym mężczyźnie (no prawie :) ), także i tutaj główną osią fabularną jest ich zauroczenie przystojnym artystą. Scarlett przypadła rola tej bardziej otwartej na nieznane Cristiny, ale główne zaszczyty aktorskie przypadły występującej w roli drugoplanowej Penelope Cruz, która za rolę Marii Eleny została nagrodzona Oscarem. Vicky Cristina Barcelona był czwartym filmem z rzędu, który Woody Allen nakręcił poza granicami Stanów Zjednoczonych. Razem z bohaterkami filmu dostajemy więc możliwość zwiedzenia, przynajmniej na ekranie, urokliwej Katalonii.

Podobne rankingi

Nie tylko Tony Stark. 5 najlepszych filmów z Robertem Downeyem Juniorem

plakat filmu Chaplin. Robert Downey Jr. plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Urodzeni mordercy. Oliver Stone plakat filmu Sherlock Holmes/Galapagos Films plakat filmu Jaja w tropikach
cały ranking

Nie tylko Kapitan Ameryka. 5 najlepszych filmów z Chrisem Evansem

plakat filmu Obdarowani. Imperial Cinepix plakat filmu Snowpiercer: Arka przyszłości, Chris Evans zdjęcie z filmu W stronę słońca. Danny Boyle plakat filmu Komórka, Chris Evans zdjęcie z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów
cały ranking

Nie tylko Niesamowity Hulk. 5 najlepszych filmów z Markiem Ruffalo

Michael Keaton i Mark Ruffalo plakat filmu Wyspa tajemnic. Leonardo Di Caprio plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Zakochany bez pamięci, Eternal Sunshine of Spotless Mind plakat filmu Iluzja/Monolith Video
cały ranking

Nie tylko Thor. 5 najlepszych filmów z Chrisem Hemsworthem

plakat filmu Wyścig, Rush. Chris Hemsworth, Daniel Bruhl plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Dom w głębi lasu plakat filmu W samym sercu morza. Chris Hemsworth, Ron Howard. plakat filmu Królewna Śnieżka i Łowca
cały ranking

Nie tylko Loki. 5 najlepszych filmów z Tomem Hiddlestonem

plakat filmu O północy w Paryżu. Woody Allen plakat z filmu Tylko kochankowie przeżyją. Tom Hiddleston, Tilda Swinton zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg plakat filmu Kong. Wyspa Czaszki, reż. Jordan Vogt-Roberts plakat filmu Crimson Peak. Wzgórze krwi. Guillermo del Toro
cały ranking

Nie tylko Doktor Strange i Sherlock Holmes. 5 najlepszych filmów z Benedictem Cumberbatchem

plakat filmu Zniewolony. 12 Years a Slave. Steve McQueen plakat filmu Sierpień w hrabstwie Osage plakat filmu Pokuta, Joe Wright zdjęcie z filmu Gra tajemnic. Benedict Cumberbatch zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg
cały ranking

Nie tylko Star-Lord. 5 najlepszych filmów z Chrisem Prattem

plakat filmu Jurassic World plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Wróg numer jeden, Zero Dark Thirty plakat filmu Moneyball, Brad Pitt zdjęcie z filmu Siedmiu wspaniałych, Denzel Washington
cały ranking

Nie tylko Gamora. 5 najlepszych filmów z Zoe Saldaną

plakat filmu Avatar. Imperial Cinepix plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Terminal, Steven Spielberg plakat filmu Nina, Zoe Saldana plakat filmu Dobosz, Drumline
cały ranking

Nie tylko Heimdall. 5 najlepszych filmów z Idrisem Elbą

plakat filmu Beasts of No Nation, Netflix, Idris Elba plakat filmu Mandela: Droga do wolności, Idris Elba plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington plakat filmu Pacific Rim
cały ranking

Nie tylko Thanos. 7 najlepszych filmów z Joshem Brolinem

plakat filmu Goonies. Richard Donner plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, bracia Coen plakat filmu Sicario plakat filmu Obywatel Milk. Sean Penn plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington
cały ranking