Dom Skłodowskiej-Curie
Fot. Kulczyk Foundation/Getty Images
O tym się mówi!

Dominika Kulczyk kupiła budynek, który należał do Marii Skłodowskiej-Curie

Powstanie tam "Dom Siostrzeństwa"

Aleksandra Frankowska 7 czerwca 2022 13:27
Dom Skłodowskiej-Curie
Fot. Kulczyk Foundation/Getty Images

Dominika Kulczyk została właścicielką budynku, w którym pod Paryżem mieszkała niegdyś Maria Skłodowska-Curie, Polka i pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Nobla. Dom pochodzący z XIX wieku wraz z cudownym ogrodem znajduje się na liście francuskich zabytków historycznych. Kulczyk planuje zrobić w nim Dom Siostrzeństwa, czyli miejsce spotkań dla kobiet z całej Europy.

ZOBACZ TEŻ: Francuski dom Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie na sprzedaż!

Dominika Kulczyk kupiła dawny dom Marii Skłodowskiej-Curie

Dom, w którym przed laty mieszkała Maria Skłodowska-Curie został wystawiony na sprzedaż. 120-metrowa rezydencja zlokalizowana w Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem jest już własnością Dominiki Kulczyk, która w ramach swojej fundacji Kulczyk Foundation, kupiła nieruchomość. To zaledwie 15 km od Wersalu. Wewnątrz samego budynku zachowały się jeszcze pierwotne elementy wystroju.

Dom Skłodowskiej-Curie
Fot. Kulczyk Foundation

Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery – przekazała w informacji prasowej Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

„Dom Siostrzeństwa” w dawnej rezydencji Marii Skłodowskiej Curie

Dominika Kulczyk planuje dać temu miejscu nowe życie i stworzyć w nim Dom Siostrzeństwa. Ma to być miejsce spotkań dla kobiet z całej Europy, jak również będą tutaj przyznawane nagrody dla wybitnych kobiet nauki. To niesamowite, że dom trafił również w ręce Polki, która filantropijnie zadba o to, aby pamięć o Skłodowskiej-Curie pozostała wciąż żywa!

ZOBACZ TEŻ: Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie. Cierpienie, załamanie nerwowe i wielki skandal

Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Polka i pierwsza kobieta w historii świata, która zdobyła nagrodę Nobla, na dodatek dwukrotnie. Pierwszy raz, nagrodę otrzymała wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem z fizyki, za badania prowadzone przez nich nad promieniotwórczością. Drugi raz, otrzymała już nagrodę indywidualną z chemii za odkrycie dwóch pierwiastków - polonu i radu. 

Dom Skłodowskiej-Curie
Fot. Kulczyk Foundation

Dom Skłodowskiej-Curie
Fot. Kulczyk Foundation

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.