Najlepsze filmy z Cate Blanchett. Ranking Top 8

Polub stronę

1. Władca pierścieni: Drużyna pierścienia 2001

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Ocena:
Władca pierścieni: Drużyna pierścienia

Śródziemie. Po zakończonej sukcesem wojnie przeciwko armiom potężnego Saurona, ludzie, krasnoludy i elfy dzielą się pomiędzy sobą potężnymi pierścieniami władzy. Nie wiedzą jednak, że Sauron wykuł jeszcze jeden pierścień, który daje władzę nad resztą pierścieni. Zagubiony w otchłaniach Góry Przeznaczenia przez tysiące lat, Jedyny Więcej

Śródziemie. Po zakończonej sukcesem wojnie przeciwko armiom potężnego Saurona, ludzie, krasnoludy i elfy dzielą się pomiędzy sobą potężnymi pierścieniami władzy. Nie wiedzą jednak, że Sauron wykuł jeszcze jeden pierścień, który daje władzę nad resztą pierścieni. Zagubiony w otchłaniach Góry Przeznaczenia przez tysiące lat, Jedyny Pierścień zostaje odnaleziony przez Golluma, potem trafia w ręce hobbita Bilbo Bagginsa (Ian Holm). Kiedy o istnieniu pierścienia dowiaduje się czarodziej Gandalf (Ian McKellen), organizuje ekspedycję, na czele której staje Frodo Baggins (Elijah Wood). Wkrótce dołączają do niej kolejni członkowie, a celem ich misji jest zniszczenie pierścienia władzy w ogniach Góry Przeznaczenia.

Można się spierać czy rzeczywiście trylogia Władca pierścieni to najlepszy film w filmografii dwukrotnie nagradzanej Oscarem Cate Blanchett. Nie zmienia to jednak faktu, że jej wpływ na kino był ogromny. Nie tylko pod względem pieczołowitej realizacji wyznaczającej nową jakość dla przyszłych widowisk fantasy, ale i ogromu trudności, jakie należało przezwyciężyć, by przenieść na duży ekran dzieło J.R.R. Tolkiena. Zadania tego podjął się Peter Jackson, a efekt przedsięwzięcia był imponujący. Film rozsławił piękno krajobrazów Nowej Zelandii, a także został zaakceptowany przez fanów twórczości Tolkiena. Oprócz Drużyny pierścienia w skład trylogii wchodzą jeszcze filmy Dwie wieże oraz Powrót króla, a po latach bohaterowie tych filmów powrócili w kolejnej trylogii: Hobbit. W nominowanym do trzynastu Oscarów (ostatecznie otrzymał cztery nagrody) filmie Władca pierścieni: Drużyna pierścienia i jego kontynuacjach, Cate Blanchett wcieliła się w postać mądrej królowej elfów: Galadrieli, która jest zarazem narratorką filmu.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

2. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008

The Curious Case of Benjamin Button

  • Ocena:
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Po stracie syna w I wojnie światowej, pan Gateau (Elias Koteas) konstruuje zegar odmierzający czas wstecz. Leżąca na łożu śmierci Daisy Fuller (Cate Blanchett) prosi córkę (Julia Ormond) o przeczytanie jej pamiętnika Benjamina Buttona (Brad Pitt). To chłopiec, który przyszedł na świat wyglądając na staruszka. Ojciec podrzuca go do sierocińca, Więcej

Po stracie syna w I wojnie światowej, pan Gateau (Elias Koteas) konstruuje zegar odmierzający czas wstecz. Leżąca na łożu śmierci Daisy Fuller (Cate Blanchett) prosi córkę (Julia Ormond) o przeczytanie jej pamiętnika Benjamina Buttona (Brad Pitt). To chłopiec, który przyszedł na świat wyglądając na staruszka. Ojciec podrzuca go do sierocińca, gdzie pod opiekę bierze małego Bena pielęgniarka Queenie (Taraji P. Henson). Szybko okazuje się, że Benjamin wraz z wiekiem młodnieje. Gdy ma dwanaście lat po raz pierwszy spotyka siedmioletnią Daisy. Zostają dobrymi przyjaciółmi, a ich znajomość będzie ciągnęła się przez kolejne lata.

Porównywany do Forresta Gumpa – obydwa filmy łączy nazwisko scenarzysty Erica Rotha – film Ciekawy przypadek Benjamina Buttona został luźno oparty na motywach opowiadania F. Scotta Fitzgeralda. Dzieło Davida Finchera docenili krytycy, a film został nominowany do Oscarów w trzynastu kategoriach. Ostatecznie Ciekawy przypadek Benjamina Buttona zdobył trzy Oscary. Cate Blanchett zagrała tu rolę ukochanej tytułowego bohatera, Daisy. Ich ciągnąca się przez dziesięciolecie miłość skazana jest na smutny koniec, biorąc pod uwagę przypadłość Buttona, który z każdym rokiem jest coraz młodszy. W przeciwieństwie do Daisy, która opowiada historię niepowtarzalnego chłopca swojej dorosłej już córce.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

3. Thor: Ragnarok 2017

Thor: Ragnarok

  • Ocena:
Thor: Ragnarok

Po pokonaniu ognistego demona Surtura, książę Thor (Chris Hemsworth) wraca do rodzinnego Asgardu. Gdy okazuje się, że król Odyn (Anthony Hopkins) gdzieś zniknął, Thor razem z przyrodnim bratem Lokim (Tom Hiddleston) wyruszają na poszukiwania. Obaj odnajdują Odyna, który jest bliski śmierci. Gdy ojciec umiera, z więzienia ucieka siostra Thora i Więcej

Po pokonaniu ognistego demona Surtura, książę Thor (Chris Hemsworth) wraca do rodzinnego Asgardu. Gdy okazuje się, że król Odyn (Anthony Hopkins) gdzieś zniknął, Thor razem z przyrodnim bratem Lokim (Tom Hiddleston) wyruszają na poszukiwania. Obaj odnajdują Odyna, który jest bliski śmierci. Gdy ojciec umiera, z więzienia ucieka siostra Thora i Lokiego – bogini śmierci Hela (Cate Blanchett). Chcąca podbić całą galaktykę, zaczyna od całkowitego podporządkowania sobie Asgardu. Thora i Lokiego odsyła zaś na planetę śmieci. Obaj postanawiają się sprzeciwić jej rządom, co będzie o tyle trudniejsze, że Hela zniszczyła młot Thora: Mjolnir.

Dla Cate Blanchett nie ma ról, w których by się nie sprawdziła. Czy to psychologiczny dramat, czy komiksowe widowisko, jakim jest film w reżyserii Taiki Waititiego. Aktorce przypadła tu rola złej bogini śmierci Heli, która nie marnuje czasu i gdy tylko dostaje taką możliwość – sięga po władzę absolutną. Trzecia część przygód wojowniczego Thora stworzonego na kartach komiksów wydawnictwa Marvel Comics, głównie dzięki specyficznemu humorowi pochodzącego z Nowej Zelandii reżysera, to oryginalne dzieło, które wyróżnia się na tle innych ekranizacji komiksów Marvela. W pamięci widzów w szczególności zapadł odświeżony na potrzeby filmu utwór supergrupy Led Zepelin: Immigrant Song.

Dystrybucja w Polsce: Disney

4. Utalentowany pan Ripley 1999

The Talented Mr. Ripley

  • Ocena:
Utalentowany pan Ripley

Mieszkający w Nowym Jorku Tom Ripley (Matt Damon) to drobny oszust, którego specjalnością jest podrabianie podpisów i podszywanie się pod inne osoby. Na jednym z przyjęć Tom zostaje pomylony przez znanego armatora, który uważa, że chłopak jest przyjacielem jego syna Dickiego. Przekonuje, by Tom poleciał do Włoch i przekonał jego syna do Więcej

Mieszkający w Nowym Jorku Tom Ripley (Matt Damon) to drobny oszust, którego specjalnością jest podrabianie podpisów i podszywanie się pod inne osoby. Na jednym z przyjęć Tom zostaje pomylony przez znanego armatora, który uważa, że chłopak jest przyjacielem jego syna Dickiego. Przekonuje, by Tom poleciał do Włoch i przekonał jego syna do powrotu do Stanów. We Włoszech, podając się za Dickiego, Tom poznaje Amerykankę Meredith Logue (Cate Blanchett). Wkrótce poznaje Dickiego (Jude Law) i jego narzeczoną Marge (Gwyneth Paltrow). Owładnięty obsesją na jego punkcie, osacza ich coraz bardziej. Wkrótce zirytowany Dickie postanowi zakończyć tę znajomość.

Wyreżyserowany przez Anthony'ego Minghellę, twórcy głośnego Angielskiego pacjenta, film Utalentowany pan Ripley powstał na motywach powieści pod tym samym tytułem autorstwa Patrcii Highsmith. Nie była to pierwsza ekranizacja tej książki, wcześniej przeniósł ją na duży ekran w 1960 roku René Clément w filmie W pełnym słońcu. W pierwszej dużej roli wystąpił w nim sam Alain Delon. Film Minghelli, którego akcja dzieje się w malowniczym fikcyjnym miasteczku Mongibello – zdjęcia do niego kręcone były w Positano i w innych miasteczkach w okolicy Neapolu – również zwraca uwagę świetną obsadą. Mogła być ona jeszcze bardziej ekscytująca, gdyby roli pana Ripleya nie odrzucił Leonardo DiCaprio. Cate Blanchett przypadła tu niewielka rola Meredith Logue. Bogatej dziedziczki zwracającej na siebie uwagę nienaganną garderobą zgodną z modą lat 50. ubiegłego wieku, kiedy dzieje się akcja filmu Minghelli.

5. Elizabeth 1998

Elizabeth

  • Ocena:
Elizabeth

Po śmierci rządzącej Anglią Marii I Tudor, która przywróciła katolicyzm, nową królową Anglii zostaje jej przyrodnia siostra, protestantka Elżbieta (Cate Blanchett). Otrzymuje kraj w fatalnej sytuacji finansowej i politycznej. Zewsząd otaczają ją też spiski, a jednym z jej największych wrogów jest książę Norfolk (Christopher Eccleston). Więcej

Po śmierci rządzącej Anglią Marii I Tudor, która przywróciła katolicyzm, nową królową Anglii zostaje jej przyrodnia siostra, protestantka Elżbieta (Cate Blanchett). Otrzymuje kraj w fatalnej sytuacji finansowej i politycznej. Zewsząd otaczają ją też spiski, a jednym z jej największych wrogów jest książę Norfolk (Christopher Eccleston). Według doradców, Elżbieta powinna jak najszybciej wyjść za mąż. Królowa jednak nie może znaleźć odpowiedniego kandydata. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy angielskie wojska zostają pokonane przez armię francuską pod dowództwem Marii z Guise (Fanny Ardant). Wtedy pojawia się nowy kandydat na męża dla Elżbiety, bratanek Marii: Duc d'Anjou (Vincent Cassel).

Opowiadający o pierwszych latach rządów angielskiej królowej Elżbiety film w reżyserii Shekhara Kapura był przełomowym w karierze Cate Blanchett. Pochodząca z Australii aktorka za rolę Elżbiety otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara. Łupem aktorki stały się również inne nagrody, wśród nich Złoty Glob i nagroda BAFTA. Cate Blanchett powtórzyła rolę królowej Elżbiety w nakręconym w 2007 roku filmie Elizabeth: Złoty wiek. Film Kapura został nominowany do Oscara w siedmiu kategoriach, zwyciężył jednak tylko w jednej: dla najlepszej charakteryzacji (Jenny Shircore).

Podobne rankingi

Top 5 filmów z Jennifer Lawrence

plakat filmu Do szpiku kości, Winter's Bone plakat filmu Poradnik pozytywnego myślenia Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia plakat filmy X-Men: Pierwsza klasa plakat filmu American Hustle. Imperial Cinepix
cały ranking

Najlepsze filmy z Alicią Vikander. Top 5

plakat filmu Ex Machina. Alicia Vikander plakat filmu Kochanek królowej. Alicia Vikander plakat filmu Dziewczyna z portretu. Eddie Redmayne, Alicia Vikander plakat filmu Światło między oceanami. Alicia Vikander, Michael Fassbender. Monolith Films plakat filmu Kryptonim U.N.C.L.E.
cały ranking

Top 5 filmów z Charlize Theron

plakat z filmu Monster. Charlize Theron plakat z filmu Adwokat diabła. Taylor Hackford, Reeves, Pacino, Theron plakat filmu Mad Mx: Na drodze gniewu/Galapagos Films zdjęcie z filmu Daleka północ. Charlize Theron plakat filmu Atomic Blonde. Monolith Films
cały ranking

Nie tylko Gamora. 5 najlepszych filmów z Zoe Saldaną

plakat filmu Avatar. Imperial Cinepix plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Terminal, Steven Spielberg plakat filmu Nina, Zoe Saldana plakat filmu Dobosz, Drumline
cały ranking

Nie tylko Czarna Wdowa. 10 najlepszych filmów ze Scarlett Johansson

plakat filmu Prestiż plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Między słowami plakat filmu Dziewczyna z perłą plakat filmu Vicky Cristina Barcelona
cały ranking

Najlepsze filmy z Penelope Cruz. Ranking Top 6

plakat filmu Wszystko o mojej matce plakat filmu Volver plakat filmu Blow plakat filmu Otwórz oczy zdjęcie z filmu Drżące ciało
cały ranking

Najlepsze filmy z Sandrą Bullock. Ranking Top 10

plakat filmu Wielki Mike plakat filmu Czas zabijania plakat filmu Miasto gniewu plakat filmu Speed: Niebezpieczna prędkość plakat filmu Grawitacja/Galapagos Films
cały ranking