Najlepsze filmy z Sandrą Bullock. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Wielki Mike: The Blind Side 2009

The Blind Side

  • Ocena:
Wielki Mike: The Blind Side

Mieszkający w Memphis, pochodzący z ubogiej rodziny młody Michael Oher (Quinton Aaron) od dawna wychowuje się w rodzinach zastępczych. W żadnej z nich nie udało mu się jednak zagrzać miejsca i wcześniej czy później z nich ucieka. Choć w ogóle nie idzie mu nauka, pracujący w Wingate Christian School trener zgadza się przyjąć Michaela do swojej Więcej

Mieszkający w Memphis, pochodzący z ubogiej rodziny młody Michael Oher (Quinton Aaron) od dawna wychowuje się w rodzinach zastępczych. W żadnej z nich nie udało mu się jednak zagrzać miejsca i wcześniej czy później z nich ucieka. Choć w ogóle nie idzie mu nauka, pracujący w Wingate Christian School trener zgadza się przyjąć Michaela do swojej drużyny. W szkole chłopak zaprzyjaźnia się z SJ-em (Jae Head), synem zamożnych rodziców, państwa Twohy. Matka SJ-a, Leigh Anne (Sandra Bullock) zwraca uwagę na Ohera, a gdy dowiaduje się, że chłopak nie ma gdzie spędzić zimnej, deszczowej nocy, zaprasza go do swojego domu. To spotkanie zmieni życie obojga.

Oparty na prawdziwej historii gracza futbolu amerykańskiego Michaela Ohera, wyreżyserowany przez Johna Lee Hancocka film Wielki Mike. The Blind Side to jeden z najlepszych filmów 2009 roku. A także najbardziej dochodowy film sportowy w historii. Sandra Bullock za rolę twardej i pewnej siebie „Kobiety z Południa” – Leigh Anne Twohy – została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Była to jej pierwsza i do tamtej pory jedyna nominacja do tej najbardziej prestiżowej aktorskiej nagrody na świecie. Film Hancocka był również nominowany do Oscara dla najlepszego filmu. Pomogła w tym zmiana polityki Akademii, która zwiększyła limit nominowanych filmów z pięciu do dziesięciu.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

2. Czas zabijania 1996

A Time to Kill

  • Ocena:
Czas zabijania

W niewielkim mieście w samym sercu stanu Mississippi dochodzi do tragedii. Grupa rasistów porywa i brutalnie gwałci dziesięcioletnią Afroamerykankę Tonyę Hailey. Dziewczynce cudem udaje się przeżyć i wskazać swoich oprawców. Mężczyźni zostają aresztowani i czeka ich proces. Ojciec dziewczynki, Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) obawia się, Więcej

W niewielkim mieście w samym sercu stanu Mississippi dochodzi do tragedii. Grupa rasistów porywa i brutalnie gwałci dziesięcioletnią Afroamerykankę Tonyę Hailey. Dziewczynce cudem udaje się przeżyć i wskazać swoich oprawców. Mężczyźni zostają aresztowani i czeka ich proces. Ojciec dziewczynki, Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) obawia się, że stronniczy sąd uniewinni gwałcicieli. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i korzystając z dogodnej okazji zabija sprawców nieszczęścia córki. Sprawę Carla Lee przyjmuje ambitny adwokat Jake Brigance (Matthew McConaughey), który postara się wybronić go przed więzieniem.

Był taki okres, że żaden filmowy sezon nie mógł obyć się bez ekranizacji książki Johna Grishama. Popularność mistrza sądowego thrillera rozpoczął sukces ekranizacji „Firmy”, w której w roli głównej roli wystąpił Tom Cruise. Napakowany gwiazdami Czas zabijania to jedna z najlepszych ekranizacji powieści Grishama. Sandra Bullock wcieliła się tu w rolę Ellen Roark, zdolnej studentki prawa, która zgłasza się do pomocy Brigance'owi. Ramię w ramię walczą razem z groźnym prokuratorem okręgowym (Kevin Spacey) i opinią publiczną, która na gorącym amerykańskim Południu ma specyficzne zrozumienie sprawiedliwości, jeśli chodzi o sprawy rasowe. Choć film okazał się sukcesem na całym świecie, gdzieniegdzie zarzucano mu gloryfikowanie prawa do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Z tego powodu we Francji Czas zabijania był wyświetlany ze znakiem zapytania na końcu tytułu.

3. Miasto gniewu 2004

Crash

  • Ocena:
Miasto gniewu

Detektyw Graham Waters (Don Cheadle) i jego partnerka Ria (Jennifer Esposito) wychodzą bez większego szwanku z wypadku samochodowego. Niedługo potem dołączają do śledztwa w sprawie odnalezionego ciała młodego chłopaka. Sklepikarz Farhad (Shaun Toub) i jego córka Dorri (Bahar Soomekh) wdają się w kłótnię z właścicielem sklepu z bronią, który Więcej

Detektyw Graham Waters (Don Cheadle) i jego partnerka Ria (Jennifer Esposito) wychodzą bez większego szwanku z wypadku samochodowego. Niedługo potem dołączają do śledztwa w sprawie odnalezionego ciała młodego chłopaka. Sklepikarz Farhad (Shaun Toub) i jego córka Dorri (Bahar Soomekh) wdają się w kłótnię z właścicielem sklepu z bronią, który nazywa Farhada Osamą. W innej części miasta skradziony przez dwóch Afroamerykanów zostaje samochód prokuratora generalnego Ricka Cabota (Brendan Fraser) i jego żony Jean (Sandra Bullock). To tylko kilkoro bohaterów tej opowieści, w której w przeciągu 36 godzin splatają się losy wielu mieszkańców Los Angeles.

Miasto gniewu to niespodziewany zwycięzca Oscara dla najlepszego filmu roku na 78. ceremonii rozdania tych nagród. Oprócz niego film Paula Haggisa wyróżniony został również Oscarami za scenariusz oryginalny (Paul Haggis, Bobby Moresco) i najlepszy montaż. W walce o zwycięstwo pokonał faworyzowany film Anga Lee Tajemnica Brokeback Mountain, co wielu odebrało za bezpieczny wybór kosztem dramatu, którego bohaterami jest para gejów. Opowiadający o napięciach na tle rasowym został zainspirowany prawdziwą historią kradzieży samochodu, do jakiej doszło w 1991 roku. Sandra Bullock zagrała tu rolę wiecznie niezadowolonej i podejrzliwej żony, która w obliczu kradzieży zacznie rozumieć, że stworzone przez pieniądze poczucie bezpieczeństwa jest ułudą, która w kipiącym rasową nienawiścią Los Angeles może w każdej chwili doprowadzić do tragedii.

4. Speed: Niebezpieczna prędkość 1994

Speed

  • Ocena:
Speed: Niebezpieczna prędkość

Policjanci z oddziału SWAT: Jack Traven (Keanu Reeves) i Harry Temple (Jeff Daniels) udaremniają próbę zdobycia okupu przez Howarda Payne'a (Dennis Hooper), który podkłada bombę pod windę pełną ludzi. W odwecie Payne szykuje kolejny zamach. W jednym z autobusów podkłada bombę, która aktywuje się po przekroczeniu przez niego 80 Więcej

Policjanci z oddziału SWAT: Jack Traven (Keanu Reeves) i Harry Temple (Jeff Daniels) udaremniają próbę zdobycia okupu przez Howarda Payne'a (Dennis Hooper), który podkłada bombę pod windę pełną ludzi. W odwecie Payne szykuje kolejny zamach. W jednym z autobusów podkłada bombę, która aktywuje się po przekroczeniu przez niego 80 kilometrów na godzinę. Ładunek wybuchnie, jeśli autobus zwolni poniżej tej prędkości. Travenowi udaje się przedostać do zaminowanego autobusu, ale jest za późno i bomba już została aktywowana. Razem z jedną z pasażerek: Annie Porter (Sandra Bullock) zrobią wszystko, by uratować pasażerów.

Od tego wyreżyserowanego przez Jana De Bonta filmu rozpoczęła się na dobre kariera Sandry Bullock. Do czasu premiery filmu Speed: Niebezpieczna prędkość, aktorka znana była jedynie z roli tytułowej w serialu Pracująca dziewczyna, będącym telewizyjną wersją filmu Mike'a Nicholsa. Rola odważnej „dziewczyny z sąsiedztwa” przypadła do gustu widzom i nakreśliła aktorski wizerunek Sandry Bullock na kolejne lata. Bullock powróciła do roli Annie Porter w drugiej części filmu: Speed 2: Wyścig z czasem, jednak bez Keanu Reevesa w obsadzie film nie powtórzył sukcesu pierwszej części. Speed: Niebezpieczna prędkość zmienił nie tylko zawodowe życie Sandry Bullock, ale i współczesne kino akcji. Jednym z odpowiedzialnych za sukces filmu był polski operator Andrzej Bartkowiak. Speed: Niebezpieczna prędkość otrzymał dwa Oscary w kategoriach: najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku, a także nominację za najlepszy montaż.

5. Grawitacja 2013

Gravity

  • Ocena:
Grawitacja

Trwa rutynowa misja kosmiczna, której celem jest naprawa teleskopu Hubble'a. Jej członkami są m.in. doświadczony kosmonauta Matt Kowalski (George Clooney), a także pani inżynier Ryan Stone (Sandra Bullock), dla której to pierwszy lot w kosmos. W trakcie wyjścia w przestrzeń kosmiczną dochodzi do tragedii. W amerykański prom kosmiczny trafiają Więcej

Trwa rutynowa misja kosmiczna, której celem jest naprawa teleskopu Hubble'a. Jej członkami są m.in. doświadczony kosmonauta Matt Kowalski (George Clooney), a także pani inżynier Ryan Stone (Sandra Bullock), dla której to pierwszy lot w kosmos. W trakcie wyjścia w przestrzeń kosmiczną dochodzi do tragedii. W amerykański prom kosmiczny trafiają odłamki zniszczonego rosyjskiego satelity. Zerwana zostaje komunikacja z Ziemią, a Kowalskiemu tylko cudem udaje się uratować Stone od śmierci. Oboje znajdują tymczasowy ratunek w pozostałościach stacji. Wydaje się, że nie będą jednak w stanie bezpiecznie powrócić na Ziemię.

Wizualne arcydzieło, jakim jest film Grawitacja, którego akcja niemal w całości odbywa się w przestrzeni kosmicznej, nominowany został aż do dziesięciu Oscarów. Jedną z nominacji była ta dla Sandry Bullock, jednak aktorce nie udało się powtórzyć sukcesu roli w filmie Wielki Mike. The Blind Side. Ostatecznie film Cuarona został nagrodzony siedmioma Oscarami, w tym za reżyserię, montaż i zdjęcia. Z zyskiem przekraczającym 700 milionów dolarów Grawitacja została ósmym najbardziej dochodowym filmem 2013 roku. Ponad trzy lata trwała praca nad efektami specjalnymi, które w Grawitacji zajmują ponad 80 minut z całości tego 91-minutowego dzieła.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Podobne rankingi

Top 5 filmów z Jennifer Lawrence

plakat filmu Do szpiku kości, Winter's Bone plakat filmu Poradnik pozytywnego myślenia Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia plakat filmy X-Men: Pierwsza klasa plakat filmu American Hustle. Imperial Cinepix
cały ranking

Najlepsze filmy z Alicią Vikander. Top 5

plakat filmu Ex Machina. Alicia Vikander plakat filmu Kochanek królowej. Alicia Vikander plakat filmu Dziewczyna z portretu. Eddie Redmayne, Alicia Vikander plakat filmu Światło między oceanami. Alicia Vikander, Michael Fassbender. Monolith Films plakat filmu Kryptonim U.N.C.L.E.
cały ranking

Nie tylko Gamora. 5 najlepszych filmów z Zoe Saldaną

plakat filmu Avatar. Imperial Cinepix plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Terminal, Steven Spielberg plakat filmu Nina, Zoe Saldana plakat filmu Dobosz, Drumline
cały ranking

Nie tylko Czarna Wdowa. 10 najlepszych filmów ze Scarlett Johansson

plakat filmu Prestiż plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Między słowami plakat filmu Dziewczyna z perłą plakat filmu Vicky Cristina Barcelona
cały ranking

Najlepsze filmy z Penelope Cruz. Ranking Top 6

plakat filmu Wszystko o mojej matce plakat filmu Volver plakat filmu Blow plakat filmu Otwórz oczy zdjęcie z filmu Drżące ciało
cały ranking