Fot. Eastnews
VIVA! Tylko u nas

Oscary 2017: Polscy widzowie typują zwycięzców. Kto zasługuje na statuetkę?

MT 23 lutego 2017 08:51
Fot. Eastnews

Oscary 2017 Amerykańskiej Gildii Kostiumologów powędrowały we wtorek w ręce twórców najlepszych filmowych kreacji. Jedną z nagród zdobył La La Land w kategorii Kostium w Filmie Współczesnym. Musical jest oscarowym faworytem, który zgarnął aż 14 nominacji. Czy jest dziełem doskonałym? Polscy widzowie mają duże wątpliwości.

 

Poza „La La Land” szansę na Oscara mają też „Moonlight” i „Nowy początek”, które otrzymały po osiem nominacji. „Przełęcz ocalonych”, „Lion. Droga do domu” oraz „Manchester by the Sea” mogą wygrać w 6 sześciu kategoriach.

 

Polecamy także: Kto dostanie Oscara za najlepszą rolę męską? Właśnie poznaliśmy nominowanych

 

Oscary 2017: Do kogo powinny powędrować statuetki? 

Jak ocenili polscy widzowie na portalu „Filmweb”, największe szanse na Oscara 2017 za najlepszy film ma właśnie „La La Land”. Na słynny musical, obstawiany za Oceanem, zagłosowało 40 proc. osób spośród prawie 24 tys. głosujących. Szansę na sukces ma również „Przełęcz ocalonych”. Na film swój głos oddało 29 proc. widzów.

 

Jak wypadły inne produkcje? Na „Nowy początek” zagłosowało 11 proc. polskich widzów, na „Manchaster by the Sea” – 8 proc., „Moonlight” – 4 proc., „Lion. Droga do domu” i „Aż do piekła” – po 3 proc., a po 1 proc. głosów otrzymały filmy „Fences” i „Ukryte działania”.

 

Ryan Gosling i Emma Stone mają szansę na tytuł najlepszych aktorów minionego roku – zebrali kolejno 33 i 44 proc.  głosów widzów za główne wole w „La La Land”. Drugoplanowymi aktorami gali mogą zostać Jeff Bridges za „Aż do piekła” (1/4 głosów), i Viola Davis za „Fences” (26 proc.). Najlepszy reżyser? Widzowie wytypowali Damiena Chazelle’a za „La La Land” (42 proc., który ma też szansę na nagrodę za najlepszy scenariusz (51 proc.). Spośród adaptacji widzom najbardziej podoba się scenariusz do „Nowego początku” (44 proc.), a najlepszym filmem nieanglojęzycznym zostanie prawdopodobnie „Toni Erdmann” (38 proc.).

 

Kto jeszcze dostałby statuetki od polskich widzów? To choćby film krótkometrażowy „Białe Hełmy” (34 proc.), „Legion samobójców” za najlepszą charakteryzację i fryzury (75 proc.) i „La La Land” za muzykę (74 proc.).

„La La Land” nie zasługuje na tyle Oscarów. Więc skąd ten entuzjazm?

„’La La Land’ powinien dostać statuetkę za piosenkę. Tylko i wyłącznie” – ocenia Adam na portalu „Filmweb”. „Przecież ten film to mocny przeciętniak” – komentuje Lech. Nan dodaje: „Jeszcze za reżyserię powinien być Oscar. A dwa Oscary to i tak dużo. Jeśli wygra w kategoriach aktorskich to padnę z wrażenia”.

 

Polecamy także: Jedna z nich dostanie Oscara! Poznaliśmy listę aktorek nominowanych za najlepszą rolę kobiecą

 

„Z Goslinga wyszedł tu kawał aktorskiego drewna” – dodaje Adam. „To co było jego atutem w ‘Drive’, tutaj razi. A nie miał tak dobrze napisanej roli jak np. w ‘Crazy, Stupid Love’. Emma jak na siebie wyszła tu miernie. Jej umiejętności ograniczają się do robienia głupich min, a nie ma w dorobku jakichś wielkich ról żeby dawać jej Oscara za zasługi jak Leosiowi” - wyjaśnia. „Najbardziej kuje w oczy, że para głównych aktorów nie za bardzo umie śpiewać i tańczyć - piosenki i układziki mają prościutkie. To ma być oscarowy musical? To trochę tak jak do westernu zatrudnić kogoś kto nie potrafi przeładować broni”.

 

„Im więcej oglądam nominowanych filmów, tym coraz bardziej utwierdzam się w tym, że każdy kolejny jest o wiele lepszy od sławionego pod niebiosa ‘La La Land’ czy ‘Moonlight’ (zwycięzcy Globów). Rewelacyjny ‘Lion’, fantastyczne ‘Ukryte działania’, znakomity ‘Manchester by the Sea’, bardzo dobry ‘Aż do piekła’, przejmująca ‘Przełęcz ocalonych’...” – pisze użytkownik o pseudonimie Tolerancja.

 

Wśród polskich widzów są też fani „La La Land”. Chacko: „Hierarchia 'typowo oscarowa' dla mnie w tym roku : 1. ‘La La Land’, 2. ‘Moonlight’, 3. Reszta. Liczę, że 'Manchester by the Sea' zgarnie wszystko w tych kategoriach, w których jest nominowany, bo jestem wielkim fanem tego filmu”.

 

Najlepszy montaż: ‘La La Land’” – ocenia Coolti. „Hollywood goni w piętkę jeśli chodzi o fabułę, jednak ten film na pewno był wyzwaniem na stole montażowym. Najlepszy scenariusz adaptowany: ‘Fences’, na tle pozostałych nominowanych nie zostawia uczucia 'wydmuszki filmowej', jest teatralny, czuć, że oddał sprawiedliwość materiałowi źródłowemu. Najlepszy reżyser? To trudne, ponieważ powinien dostać ten, kto wyreżyserował najlepszy film, a tu brak wybijających się ponad przeciętność, niech będzie jednak Kenneth Lorgan. Najlepsza aktorka drugoplanowa: Viola Davis, bo razem z Denzelem naprawdę gra i ma dużą rolę, nie krótkie występy jak Kidman czy Williams. Harris też dobrze, jednak Davis lepiej. Spencer nie miała okazji się wykazać” – wyjaśnia.

 

I dodaje: „Najlepszy aktor drugoplanowy: Lucas Hedges. Ali był za krótko na ekranie, Patel gra to samo, co w ‘Slumdogu’. Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Isabelle Huppert. Portman zagrała rewelacyjnie, jednak to Huppert pokazała oszczędną grą niejednoznaczność swojej postaci. Streep stać na więcej niż solidność, Stone nie pasowała do swojej roli, Negga w innym towarzystwie miałaby szanse. Najlepszy aktor pierwszoplanowy: tu stawiam na faworyta, czyli Afflecka młodszego, Gosling źle obsadzony, w mojej opinii, Mortensen ciut gorszy od pierwszej dwójki. Najlepszy film: ‘Aż do piekła’. ‘La La Land’ wtórny i niedzisiejszy, ‘Fences’ zbyt kameralny, ‘Lion’ to ckliwa wydmuszka, ‘Moonlight’ pusty, ‘Przełęcz’ to fajny film, lecz z pewnymi niedoróbkami (np. sztywny podział na dwie części, brak zajrzenia głębiej w bohatera), ‘Nowy Początek’ - new age'owe bzdety, ‘Ukryte Działania’ - nieco przekłamane, a film dostał nominację wyłącznie ze względu na udział czarnoskórych, ‘Manchester by the Sea’ – ciekawy, jednak jako popis aktorski, nie ze względu na fabułę”.

 

Czy faktycznie oscarowy konkurs to walka między najlepszymi produkcjami? „Jeśli chodzi o kategorię Najlepszy Film, w tym roku jest po prostu tragedia. Nie pamiętam, kiedy na Oscarach była taka posucha”.

 

Pewnie dlatego właśnie wygra „La La Land” – prognozują polscy widzowie.

 

Polecamy też: Oscary 2017: Kiedy jest gala, kto na niej wystąpi i gdzie oglądać transmisję? Wszystko, co musisz wiedzieć o imprezie!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.