Kadr z filmu „Wszystko wszędzie naraz” 1_11
Fot. Best Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o sztukach walki – 10 opowieści o legendarnych mistrzach

Ranking w świecie fantastycznych turniejów i historii z Dalekiego Wschodu

Anna Galuhn 24 listopada 2023 08:18
Kadr z filmu „Wszystko wszędzie naraz” 1_11
Fot. Best Film

Filmy o sztukach walki obfitują w doskonałe układy choreograficzne. Sceny pojedynków są niczym taniec. Precyzyjne ruchy to wynik żmudnych godzin praktyki, wymagającej poświęcenia, wytrwałości i uważności. W rankingu znajdują się zarówno produkcje ze świata fantasy, jak i historie oparte na prawdziwych wydarzeniach, a przede wszystkim – życiorysach chińskich mistrzów.

Spis treści:

Miejsce 10: Mortal Kombat (1995) – film na podstawie gry komputerowej o turnieju pomiędzy światami

„Mortal Kombat” to film fantasy w reżyserii Paula W. S. Andersona na podstawie popularnej gry komputerowej z 1992 r. Na wyspie pomiędzy światami ma miejsce turniej, w którym przeciwko sobie stają wojownicy ziemscy i kreatury z zaświatów. Imperator Outworld, Shao Kahn, wygrał już dziewięć razy z rzędu. Jeśli wygra dziesiąty raz, podbije Królestwo Ziemi.

Lord Rayden (Christopher Lambert), bóg i obrońca Ziemi, wybiera do turnieju swoich najlepszych wojowników: mnicha klasztoru Shaolin Liu Kanga (Robin Shou), aktora Johnny'ego Cage'a (Linden Ashby) i oficera jednostki specjalnej Sonyę Blade (Bridgette Wilson–Sampras). Gospodarzem turnieju jest Shang–Tsung (Cary–Hiroyuki Tagawa), na którym Liu Kang planuje zemstę za zabicie swojego brata.

Film z 1995 r. otwiera serię produkcji, jednak kolejne części nie cieszą się już tak dużą popularność wśród fanów gry „Mortal Kombat”. W 2021 r. powstał remake pierwszej części w reżyserii Simona McQuoida. 

Ocena na IMDb: 5,8.

Miejsce 9: Dawno temu w Chinach (1991) – początek serii filmów o mistrzu kung-fu i mediatorze pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu

Akcja filmu ma miejsce pod koniec XIX wieku w Chinach. Mistrz Wong Fei Hung (Jet Li) zostaje poproszony przez generała Armii Czarnej Flagi, aby przeszkolił jednostki policyjne do walki z najeźdźcami z Zachodu. To czasy kolonizacji brytyjskiej i silnych wpływów amerykańskich, którym Państwo Środka nie zamierza się poddać.

Wong Fei Hung ma być negocjatorem pomiędzy różnymi frakcjami. Jednak pewnych spraw nie jest w stanie załagodzić w pokojowy sposób. Do tego dochodzi konflikt z gangiem Shaho, a także miłość do Yee (Rasamund Kwan) – Chinki, która wychowała się w kulturze Zachodu.

Film akcji w reżyserii Tsui Harka zdobył cztery nagrody Hongkońskiej Akademii Filmowej – za reżyserię, montaż, muzykę i choreografię. Ten tytuł otwiera także serię kontynuacji o przygodach mistrza kung-fu, z których ostatnia pojawiła się w 1997 r.

Wong Fei Hung to postać prawdziwa. Mistrz sztuk walki, nauczyciel i medyk mieszkał i praktykował w Kantonie w południowo–wschodnich Chinach. Zmarł w 1924 r.

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 8: Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021) – historia superbohatera ze Wschodu

Shang-Chi (Simu Liu), po tragicznych wydarzeniach w Chinach, ucieka do San Francisco. Zmienia imię na „Shaun” i podejmuje pracę jako parkingowy w hotelu. Jednak w pewnym momencie przeszłość daje o sobie znać. Shang-Chi i jego przyjaciółka Katy (Awkwafina) zostają zaatakowani przez wojowników z organizacji Dziesięciu Pierścieni. Jeden z mężczyzn kradnie wisiorek Shang-Chi, który jest pamiątką po jego matce.

Mężczyzna musi teraz odnaleźć swoją siostrę, Xialing (Meng'er Zhang), zanim dopadnie ją Dziesięć Pierścieni. Ona również posiada pamiątkowy wisiorek, który jest cenny dla organizacji.

Film w reżyserii Destina Daniela Crettona to ekranizacja komiksów Marvela. Odtwórca głównej roli Simu Liu został nagrodzony Kryształową Statuetką na festiwalu People's Choice w 2021 r. jako ulubiona gwiazda kina akcji. Występująca obok niego Awkwafina otrzymała nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu Saturny w 2022 r.

Ocena na IMDb: 7,4.

Zobacz także: Filmy o superbohaterach – TOP 10 najnowszych produkcji

Miejsce 7: Pijany mistrz (1978) – film z Jackiem Chanem o nietypowym stylu walki

„Pijany mistrz” w reżyserii Woo-ping Yuena to klasyka kina i jeden z najlepszych filmów z Jackiem Chanem. Fabuła opowiada o młodym Wong Fei-hungu (Jackie Chan), którego ojciec wysyła na nauki do mistrza Chi Su-hua, aby nabrał ogłady życiowej. Mistrz słynie z innowacyjnego stylu walki, do którego wymagane się picie alkoholu.

Bezpośrednią kontynuacją filmu jest „Legenda pijanego mistrza” (1994) w reżyserii Chia-Liang Liu i Jackiego Chana. Jednak postać głównego bohatera i stylu, w którym nauczył się walczyć, okazały się inspiracją także dla wielu innych twórców popkultury. 

Do filmu odwołują się Akira Toriyama, autor „Dragon Balla”, twórcy gier komputerowych „Tekken”, producenci filmu „To już jest koniec” (2013), a także jamajscy muzycy (Sly Dunbar, Robbie Shakespeare i The Revolutionaries) w piosence „Drunker Master” (1981). 

Ocean na IMDb: 7,4.

Miejsce 6: Nieustraszony (2006) – opowieść o mistrzu wushu z Jetem Li w roli głównej

Film „Nieustraszony” w reżyserii Ronny'ego Yu opowiada o życiu wojownika wushu Huo Yuanjia (Jet Li). Historię rozpoczyna scena, w której główny bohater pokonuje trzech wojowników z Zachodu – brytyjskiego boksera, ułana z Belgii i szermierza z Hiszpanii. Następnie cofamy się w głąb jego życia do czasów, kiedy jako mały chłopiec obserwował pojedynki swojego ojca. 

W toku wydarzeń młody wojownik zyskuje coraz większą sławę. Jednocześnie popada w pychę, nie okazując szacunku i miłosierdzia swoim przeciwnikom. Lekkomyślnie staje do walki ze swoim przyjacielem, Quinem. Zabija go, co w konsekwencji prowadzi do śmierci matki i córki Huo. Zrozpaczony wojownik wyrusza w długą podróż – pełną refleksji i sytuacji granicznych.

Scenariusz do filmu jest luźno oparty na historii legendarnego mistrza chińskich sztuk walki z przełomu XIX i XX wieku.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 5: Raid (2011) – indonezyjski powrót do klasyki gatunku

„Raid” to indonezyjski film akcji o komandosach z elitarnej jednostki S.W.A.T. Zostają oni wysłani do Dżakarty, aby zdemaskować kryjówkę przestępców powiązanych z kartelem narkotykowym.

Perfekcyjne sceny walki rozgrywają się na szóstym piętrze wieżowca, który został zamieniony w twierdzę. Komandosi muszą wydostać się z pułapki.

Obraz w reżyserii Garetha Evansa zdobył Nagrodę Publiczności na MFF w Toronto jako najlepszy film w sekcji „Szaleństwo Północy”.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 4: Wejście smoka (1973) – pokaz sztuk walki w wykonaniu Bruce'a Lee

Wywiad brytyjski zwraca się do mistrza sztuk walki, Lee (Bruce Lee), z prośbą o pomoc w zdemaskowaniu narkotykowego bossa, Hana (Shih Kien). W tym celu musi udać się na prywatną wyspę Hana, gdzie organizowany jest turniej sztuk walki. Tuż przed wyjazdem Lee dowiaduje się, że na wyspie pracuje O'Hara (Robert Wall), człowiek odpowiedzialny za zabójstwo jego siostry.

Razem z tajną agentką Mei-ling (Betty Chung), Lee szuka dowodów na działalność przestępczą milionera. Podczas przeszukiwania głównej siedziby Hana, zostaje przyłapany. Udaje mu się uciec, za co strażnicy zostają ukarani śmiercią.

W jednym z pojedynków Lee staje do walki z O'Harą, zyskując okazję do zemsty.

Od 2004 r. film „Wejście smoka” w reżyserii Roberta Clouse'a stanowi dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych, a taśma z nagraniem jest przechowywana w Bibliotece Kongresu.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 3: Wszystko wszędzie naraz (2022) – oscarowa produkcja z elementami sztuk walki

Główna bohaterka filmu „Wszystko wszędzie naraz” posiada umiejętności swoich wszystkich możliwych wersji. Okazuje się, że zna także sztuki walki. Evelyn (Michelle Yeoh) to kobieta w średnim wieku, żona, matka i pracowniczka pralni, która jako jedyna może przemierzać „multiwersum”.

W alternatywnej rzeczywistości widzi drogi, z których zrezygnowała. Znajduje się także w sytuacjach, które mogłyby zaistnieć, gdyby podjęła inne decyzje. Dzięki podróży po równoległych rzeczywistościach Evelyn będzie mogła ocalić to, co najważniejsze, czyli rodzinę.

Surrealistyczny obraz w reżyserii Dana Kwana i Daniela Scheinerta został nagrodzony siedmioma Oscarami w 2023 r. jako najlepszy film, za najlepszą rolę pierwszoplanową (Michelle Yeoh), za najlepszą rolę drugoplanową męską (Ke Huy Quan), żeńską (Jamie Lee Curtis), reżyserię, scenariusz oryginalny i montaż.

„Wszystko wszędzie naraz” ze swoją fantastyczną wizją światów równoległych znajduje się także wśród 10 najciekawszych filmów o przyszłości i nowych technologiach.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 2: Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000) – chińska baśń o miłości i walce

„Przyczajony tygrys, ukryty smok” to piękna opowieść o XIX–wiecznych Chinach. Poznajemy w niej losy czwórki bohaterów. Li Mu Bai (Yun-Fat Chow) to człowiek sławny i nieszczęśliwy jednocześnie. Mężczyzna zrezygnował z miłości do Yu Shu Lien (Michelle Yeoh), aby oddać się sztukom walki.

Li zyskał sławę, jednak nie doznał oświecenia. Nie udało mu się też pokonać Nefrytowej Lisicy (Pei-pei Cheng), zabójczyni swojego nauczyciela. Postanawia więc oddać swój miecz (o nazwie „Zielone Fatum”) panu Te (Sihung Lung), o co prosi Yu, którą nadal skrycie kocha.

Yu przekazuje miecz, jednak okazuje się, że „Zielone Fatum” wkrótce znika. O kradzież podejrzana jest młoda Jen (Ziyi Zhang), dziewczyna z bogatego domu, która planuje uciec z ukochanym Lo (Chen Chang). Nikt nie wie o tym, że Jen również potajemnie trenuje sztuki walki.

Film kostiumowy w reżyserii Anga Lee zdobył cztery Oscary w 2001 roku – jako najlepszy film nieanglojęzyczny, za doskonałą muzykę, scenografię i zdjęcia. Scenariusz powstał na podstawie powieści Wanga Dulu. W 2016 r. pojawiła się kontynuacja „Przyczajony tygrys, ukryty smok: Miecz przeznaczenia”.

Ocena na IMDb: 7,9.

Miejsce 1: Ip man (2008) – biografia legendarnego mistrza

Akcja filmu rozgrywa się w latach 40. XX wieku. W tych czasach Chiny znajdowały się pod okupacją japońską. Mistrz sztuk walki, Ip Man (Donnie Yen) rezygnuje ze szkolenia następców, aby mieć czas dla rodziny. Niestety, sytuacja polityczna sprawia, że musi porzucić spokojne życie zwykłego mieszkańca Foshan.

Film w reżyserii Wilsona Yipa oparty jest na biografii chińskiego mistrza, Yip Mana. W 2010 r. powstał prequel, opowiadający o młodości mistrza – „Narodziny legendy. Ip Man”. O sukcesie filmów świadczą trzy kontynuacje, z których ostatnia pojawiła się w 2019 r.

„Ip Man” zajmuje także 1. miejsce w naszym rankingu najlepszych filmów o walkach.

Ocena na IMDb: 8,0. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.