WSPOMNIENIE

Poruszające słowa Grażyny Błęckiej-Kolskiej o zmarłej córce na festiwalu w Gdyni

Aktorka zadedykowała jej zdobytą nagrodę

Konrad Szczęsny 23 września 2018 19:03
Grażyna Błęcka-Kolska
Fot. forum

Cztery ostatnie lata były dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej koszmarem. 24 lipca 2014 roku aktorka spowodowała wypadek samochodowy, gdy straciła panowanie, siedząc za kierownicą. Prowadzone przez nią auto zboczyło z drogi i uderzyło w latarnię. Siedząca obok 23-letnia córka Zuzanna trafiła niemal od razu do szpitala, jednak zmarła na stole operacyjnym w wyniku licznych obrażeń. To zdarzenie odcisnęło bolesne piętno na życiu gwiazdy Kogla Mogla i było traumą, z którą trudno jej sobie poradzić do dzisiaj. W trakcie wczorajszej gali zamknięcia 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni Grażyna Błęcka-Kolska otrzymała nagrodę za Główną Rolę Kobiecą w filmie Ułaskawienie. Zadedykowała ją zmarłej córce.

Grażyna Błęcka-Kolska po śmierci córki Zuzanny

Po tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w lipcu 2014 roku, aktorka wycofała się z życia publicznego. O wypadku, w którym zginęła jej 23-letnia córka, opowiedziała dwa lata temu. Podkreśliła wówczas, że ważne stało się dla niej nadawanie sensu życiu mimo bólu, zwątpienia i niewyobrażalnego poczucia pustki. Dlatego też zdecydowała się założyć fundację Fabryka Sensu, która przyznaje stypendia imienia Zuzanny Jagody Kolskiej.

Grażyna Błęcka-Kolska na festiwalu w Gdyni zadedykowała nagrodę zmarłej córce Zuzannie

Jej powrotem na duży ekran jest rola w filmie Ułaskawienie w reżyserii byłego męża, Jana Jakuba Kolskiego, z którym rozwiodła się w 2011 roku. Wcielenie się w postać, za którą została doceniona na 43. Festiwalu Filmowym w Gdyni było dla niej tym trudniejsze, że jest to rola matki, która straciła dziecko.

Nic dziwnego, że Grażyna Błęcka-Kolska, odbierając nagrodę za Główną Rolę Kobiecą była wyraźnie poruszona i ze ściśniętym gardłem i łzami w oczach powiedziała ze sceny Teatru Muzycznego w Gdyni:

„Dedykuję tę nagrodę mojej córce Zuzi. Ułaskawienie to była dla mnie terapia, mogłam swoją rozpacz i swój ból przekuć w jakąś emocję, którą ktoś zobaczy, ktoś się wzruszy, zastanowi, będzie bardziej uważny na życie. Moje dziecko było ze mną przez cały czas tego filmu i to jej zawdzięczam, jak przeszłam przez tę rolę”.

Publiczność nagrodziła jej słowa milczącymi brawami.

Film na ekrany kin wejdzie w ciągu najbliższych tygodni. Na ekranie, poza gwiazdą Kogla Mogla, zobaczymy m.in. Krzysztofa Globisza, Jana Jankowskiego, Wojciecha Mecwaldowskiego i Michała Malinowskiego  

Poruszające słowa Grażyny Błęckiej-Kolskiej o zmarłej córce na festiwalu w Gdyni. Zadedykowała jej nagrodę
Fot. East News

Grażyna Błęcka-Kolska z córką Zuzanną, kwiecień 2006 roku

Grażyna Błęcka-Kolska z córką Zuzanną na premierze filmu Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, 2006 rok
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER, East News

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!