Filmy o robotach – jak bardzo uczłowieczymy nowe technologie?
Najciekawsze produkcje o robotach do opieki i walki, o przyjaźni z droidami i ich samoświadomości
Filmy o robotach są specyficznym rodzajem kina sci–fi. Obok bohaterów ludzkich, główne role odgrywają w nich maszyny humanoidalne. Niektóre zostały zaprogramowane do wykonywania konkretnych zadań. Inne są rodzajem eksperymentu naukowego, którego celem jest szczegółowa analiza różnic pomiędzy sztuczną inteligencją a człowiekiem. Zaczynamy od najnowszych tytułów.
Spis treści:
- Mitchellowie kontra maszyny (2021) – familijny film animowany o robotach
- Jestem matką (2019) – film o wychowywaniu przez droida–matkę
- Bumblebee (2018) – film o robotach w świecie Transformers
- Ex Machina (2015) – film o robotach humanoidalnych i sztucznej inteligencji
- Ona (2013) – film o relacji człowieka z systemem operacyjnym
- Chappie (2015) – film o konstruowaniu robotów, które myślą
- Ja, robot (2004) – thriller sci–fi w świecie nowych technologii
- Inne filmy o robotach, które warto obejrzeć
Mitchellowie kontra maszyny (2021) – familijny film animowany o robotach
To jeden z ciekawszych tytułów o robotach ostatnich lat. Pełen zabawnych sytuacji i dobrego humoru film animowany jest doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Fabuła opowiada o apokalipsie robotów, które chcą zniszczyć ludzkość. Jedyny ratunek – w zwariowanej rodzince Mitchellów, której dziwnym trafem udało się przetrwać.
Główną bohaterką filmu jest Katie – nastolatka, która rozpoczyna studia w szkole filmowej. Ojciec postanawia, że całą rodziną odwiozą ją na uczelnię. W tym czasie dochodzi do technologicznej rewolucji, w wyniku której świat opanowują inteligentne roboty.
„Mitchellowie kontra maszyny” to film doceniony przez widzów i krytyków filmowych. Co prawda, zamiast ukazać się w kinach, ze względu na pandemię, miał premierę na platformie streamingowej (Netflix). Nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu ogromnej popularności.
Zobacz także
Według serwisu Rotten Tomatoes średnia ocen wynosi 8,2, co przekłada się na 96% pozytywnych recenzji.
Jestem matką (2019) – film o wychowywaniu przez droida–matkę
W filmie „Jestem matką” w odosobnieniu do reszty świata żyje dziewczyna, córka (Clara Rugaard) wychowywana przez droida–matkę (Luke Hawker). Urodziła się w warunkach laboratoryjnych i nigdy nie miała styczności z drugim człowiekiem. Nie zna też życia na zewnątrz, ponieważ – według tego, co jest jej przekazywane – nie ma tam odpowiednich warunków dla ludzi.
Normą dla głównej bohaterki jest życie w sterylnym obiekcie pod ziemią w towarzystwie inteligentnych robotów i maszyn. Do czasu spotkania z żywą kobietą (Hilary Swank), która niespodziewanie wdziera się do środka.
„Jestem matką” to australijski dramat sci–fi w reżyserii Granta Sputore. Film otrzymał dwie nagrody na australijskich festiwalach. Krytycy docenili ścieżkę dźwiękową, projekt i efekty specjalne. Zwłaszcza muzyka zasługuje na ogromne brawa – doskonale buduje klimat i spójnie towarzyszy opowieści.
Film otrzymał 90% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes. Średnia ocen: 7,3. Tytuł został opisany również w przeglądzie filmów o przyszłości.
Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie
Bumblebee (2018) – film o robotach w świecie Transformers
„Bumblebee” to film, którego akcja rozgrywa się w uniwersum Transformers. Jest to świat, w którym istnieją pozaziemskich roboty, potrafiące przekształcać się w pojazdy. Podzielone są na dwie walczące ze sobą frakcje – Autobotów i Decepticonów.
Fabuła trochę przypomina inny film o robotach – „Stalowy gigant” w reżyserii Brada Birda (tytuł został opisany w zestawieniu najlepszych filmów lat 90.). Głównym bohaterem jest olbrzymi robot B–127, który – w wyniku ewakuacji autobotów z Cybertronu – ląduje na Ziemi w Kaliforni. Tam ucieka przed wojskiem, a potem jest ścigany przez Decepticona. Udaje mu się go pokonać, jednak w wyniku obrażeń traci głos i pamięć.
Schronienie znajduje w garażu domu jednorodzinnego. Tam odnajduje go kilkunastoletnia Charlie (Hailee Steinfeld). Zaprzyjaźnia się z nim i nadaje mu imię Bumblebee.
Średnia ocen na Rotten Tomatoes wynosi 7,6, co przekłada się na 90% pozytywnych recenzji.
Ex Machina (2015) – film o robotach humanoidalnych i sztucznej inteligencji
Kolejny film to pełen trudnych pytań dramat sci–fi o stopień świadomości sztucznej inteligencji. Głównym bohaterem jest Caleb (Domhnall Gleeson), młody programista, który wygrywa konkurs w korporacji komputerowej. Nagrodą jest pobyt w posiadłości szefa organizacji, Nathana (Oscar Isaac). Okazuje się, że luksusowa rezydencja jest miejscem, w którym Nathan pracuje nad sztuczną inteligencją.
Zadaniem Caleba jest przeprowadzenie testu Turinga, który polega na ocenie naturalności wypowiedzi sztucznej inteligencji. Przedmiotem badań jest Ava (Alicia Vikander), a jej sposób komunikacji do złudzenia przypomina ludzki.
„Ex Machina” w reżyserii Alexa Garlanda w 2016 r. zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne.
W serwisie Rotten Tomatoes ten poruszający thriller sci–fi zdobył 91% pozytywnych recenzji. Średnia ocen: 8,6.
Ona (2013) – film o relacji człowieka z systemem operacyjnym
Podobnie jak w „Ex Machina” głównym tematem filmu „Ona” jest relacja człowieka ze sztuczną inteligencją. W tym przypadku jest to system operacyjny, który nie ma postaci człowieka. Główny bohater, Theodore (Joaquin Phoenix) słyszy tylko głos Samanthy (Scarlett Johansson). Codziennie rano budzi go do pracy i prowadzi z nim intymne rozmowy na każdy temat.
Towarzystwo Samanthy jest dla Theodore’a lekiem na samotność. Pomaga mu pozbierać się po trudnym rozstaniu. Z każdą rozmową oczekiwania głównego bohatera rosną, a głos sprawnie odpowiada na jego potrzeby.
Film powstał w reżyserii i według scenariusza Spike’a Jonze, za który autor otrzymał Oscara w 2014. W tym samy roku film „Ona” został nagrodzony także Złotym Globem oraz trzema Saturnami w kategoriach: najlepszy film fantasy, najlepsza aktorka drugoplanowa (Scarlett Johansson) i najlepszy scenariusz.
W serwisie Rotten Tomatoes film ma 95% pozytywnych ocen (średnia: 8,9).
Zobacz także: Filmy dla dwojga – komedia, dramat, a może thriller?
Chappie (2015) – film o konstruowaniu robotów, które myślą
Akcja filmu rozgrywa się w czasie, kiedy roboty powszechnie wykorzystywane są do zadań specjalnych w wojsku i policji. Deon Wilson konstruuje jednak robota, który jako pierwszy różni się od maszyn służących do zabijania. Obdarzony jest sztuczną inteligencją, która pozwala na kreatywne uczenie się, myślenie i odczuwanie emocji.
Jednak Chappie trafia w ręce gangsterów, którzy czyszczą mu pamięć i uczą go zabijać. Policja w inteligentnym robocie widzi zagrożenie dla ludzkości. Postanawia zlikwidować droida, jednak okazuje się, że przejawia on wolę życia i nie chce umierać.
„Chappie” w reżyserii Neila Blomkampa to porządne kino akcji w klimacie sci–fi. Zatem możemy być pewni szybkich scen pościgów, efektownych strzelanin i pokazów kaskaderskich.
W serwisie Rotten Tomatoes film zdobył 32% pozytywnych recenzji, otrzymując średnią ocen 4,9.
Ja, robot (2004) – thriller sci–fi w świecie nowych technologii
W ostatnim filmie o robotach, tak jak w poprzednim, humanoidalne maszyny również są codziennością. Akcja rozgrywa się w 2035 r., czyli w niedalekiej przyszłości. Roboty pracują dla ludzi, są użyteczne i nie stwarzają zagrożenia. Do czasu, aż pewnego dnia w tajemniczy sposób ginie wybitny konstruktor maszyn, pracujący dla korporacji U.S. Robotics.
Del Spooner (Will Smith) podejmuje śledztwo w tej sprawie. W ustaleniu przyczyn śmierci konstruktora pomaga mu dr Susan Calvin (Bridget Moynahan), specjalistka od psychologii maszyn, a także inteligentny robot, Sonny (Alan Tudyk).
„Ja, robot” w reżyserii Alexa Proyasa to thriller sci–fi, który przenosi nas w futurystyczny świat nowych technologii. Na uwagę zasługują efekty specjalne, które do tej pory nie straciły na aktualności. To propozycja dla osób, które lubią kino akcji z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.
Na Rotten Tomatoes film zdobył 56% pozytywnych recenzji (średnia ocen: 6,10).
Inne filmy o robotach, które warto obejrzeć
W powyższym zestawieniu skupiliśmy się na nowych tytułach. Poniżej uzupełniamy przegląd o klasykę gatunku, wśród której znajdują się filmy akcji, psychologiczne dramaty sci–fi i filmy o robotach dla dzieci. Lista w kolejności chronologicznej:
- Metropolis (1927) – film o przyszłości podzielonej na grupę robotników i intelektualną elitę, w której istotną rolę odgrywa robot Futura – sobowtór głównej bohaterki. Reżyseria: Fritz Lang, tytuł również został opisany w zestawieniu filmów o przyszłości,
- 2001: Odyseja kosmiczna (1968) – film o człowieku w starciu z maszyną, którego akcja rozgrywa się podczas podróży statkiem kosmicznym. Reżyseria: Stanley Kubrick. Tytuł został opisany w zestawieniu filmów o kosmosie,
- Łowca androidów (1982) – film z Harrisonem Fordem w roli agenta specjalnego, który zajmuje się tropieniem replikantów, droidów stworzonych za pomocą biotechnologii. Reżyseria: Ridley Scott,
- Terminator (1984) – film akcji o elektronicznym przybyszu z przyszłości, który został zaprogramowany do zabijania. Reżyseria: James Cameron, w roli głównej: Arnold Schwarzenegger,
- RoboCop (1987) – o policjancie, który został uratowany przed śmiercią dzięki nowoczesnej technologii. Reżyseria: José Padilha, w rolach głównych: Joel Kinnaman, Gary Oldman i Michael Keaton,
- Wall-E (2008) – film o samotnym robocie, który pozostał na Ziemi po katastrofie ekologicznej. Reżyseria: Andrew Stanton. Tytuł został opisany w zestawieniu filmów o ekologii.