Kristen Stewart jako księżna Diana w filmie „Spencer”
Fot. NEON / Topic Studios / BEEM/Beem/East News
ZE ŚWIATA FILMU

Film „Spencer” o życiu księżnej Diany powalczy o Złotego Lwa. Oto wszystko, co o nim wiemy

W rolę tytułową wcieli się Kristen Stewart

Ksenia Krasko 27 lipca 2021 20:35
Kristen Stewart jako księżna Diana w filmie „Spencer”
Fot. NEON / Topic Studios / BEEM/Beem/East News

Na premierę tego filmu z niecierpliwością czekają wielbiciele brytyjskiej monarchii. „Spencer”, czyli historia kilku dni z życia księżnej Diany, powalczy o Złotego Lwa na 78. Festiwalu Filmowym w Wenecji, i właśnie tam odbędzie się pierwszy pokaz. Produkcja od samego początku wzbudza zainteresowanie, a właściwie od momentu, kiedy oficjalnie potwierdzono, że Lady Di zagra Kristen Stewart, znana głównie z sagi „Zmierzch” czy nowych „Aniołków Charliego”. Reżyser Pablo Larrain jest pewny, że aktorka doskonale poradzi sobie z trudną rolą i „stworzy coś oszałamiającego i intrygującego”. Oto wszystko, co wiemy o filmie „Spencer”.

Film „Spencer” o życiu księżnej Diany - fabuła, data premiery

Fabuła filmu „Spencer” koncentruje się na trzech dniach z życia księżnej Diany i momencie, kiedy decyduje, że „chce być kobietą, którą była, zanim poznała Karola”. Właśnie wtedy, w 1991 roku, podczas świątecznego wyjazdu do posiadłości Sandringham w Norfolk, księżna Walii uznała, że musi rozwieść się z mężem.

Zobacz też: Wielka Brytania. Księżna Diana prawie nie znała księcia Karola przed ślubem

„1991 rok: małżeństwo księcia i księżnej Walii już dawno oziębło. Krążą plotki o romansach i rozwodzie, ale podczas świąt Bożego Narodzenia w posiadłości Sandringham panuje pokój. Jest jedzenie i picie, strzelanie i polowanie. Diana zna się na grze. W tym roku będzie zupełnie inaczej”, brzmi zapowiedź producentów.

Reżyser filmu – Pablo Larrain – to urodzony w Chile filmowiec, który stworzył biografię „Jackie” z Natalie Portman w roli tytułowej i zdobył za nią nominację do Oscara w 2017 roku. „Zawsze byłem zafascynowany rodziną królewską”, przyznał w wywiadzie, dodając, że kultura royalsów jest mu obca. „Diana jest potężną ikoną. Miliony osób, nie tylko kobiet, odczuwały wobec niej empatię. [...] W trakcie filmowej podróży zdaje sobie sprawę, że nie chce być królową, że chce być taką kobietą, jaką była, zanim poznała męża”, dodał.

Za scenariusz filmu „Spencer” odpowiada Steven Knight („Peaky Blinders”), projektantką kostiumów jest Jacqueline Durran (zdobywczyni Oscara za film „Małe kobietki”), a Jonny Greenwood z zespołu Radiohead komponuje muzykę. Światowa premiera filmu odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Wenecji, który rozpocznie się już pierwszego września. Produkcja powalczy w konkursie głównym o nagrodę Złotego Lwa.

Fabuła skupi się również na tym, jaką Diana była matką. „Kluczem jest to, w jaki sposób odkrywa, że musi być taka, jaka chce”, tłumaczył reżyser. „Nie oznacza to, że musi być nikim lub częścią czegokolwiek. Musi być sobą, dla swoich dzieci. Diana przede wszystkim była wspaniałą matką, a „Spencer” to historia kobiety, która rozumie, że najważniejszą rzeczą w jej życiu są właśnie jej dzieci”, podkreślił w rozmowie z „Deadline”.

Zobacz też: Królowa ludzkich serc, celebrytka, sprytna manipulatorka. Jaka tak naprawdę była Diana? Kobieta, która za życia stała się legendą, wciąż pozostaje zagadką...

Twórca filmu zaznaczył, że nie będzie poruszał tematu tragicznej śmierci Lady Di. „To tylko trzy dni i w tym bardzo krótkim czasie możemy spojrzeć z szerszej perspektywy na to, kim była Diana. Znamy jej los, wiemy, co się z nią stało i nie musimy znowu o tym opowiadać”, stwierdził. „Wszyscy dorastaliśmy, przynajmniej ja i moje pokolenie, czytając i rozumiejąc, czym jest bajka. Zwykle książę ratuje księżniczkę, prosi, żeby została jego żoną i ostatecznie ta księżniczka zostaje królową. To jest bajka. Kiedy ktoś rezygnuje z bycia królową i mówi, że woli być sobą, to poważna decyzja. Zawsze byłem tym zdziwiony i myślałem sobie, że to musiało być dla niej bardzo trudne. I właśnie to jest sercem filmu”, powiedział Larrain w „Deadline” w zeszłym roku.

Jak donosi portal „Variety”, film „Spencer” ma trafić do kin na całym świecie dopiero w 2022 roku, aby w ten sposób upamiętnić 25. rocznicę śmierci księżnej Walii.

Film „Spencer”. Kristen Stewart w roli księżnej Diany. Zdjęcia

Kiedy w czerwcu 2020 roku poinformowano, że to Kristen Stewart zagra Lady Di, opinie na ten temat były mocno podzielone. „Kristen może być bardzo różna, może być jednocześnie tajemnicza i delikatna, a także bardzo silna. Właśnie tego potrzebujemy”, tłumaczył reżyser Pablo Larrain na łamach „Deadline”. „Sposób, w jaki zareagowała na scenariusz i sposób, w jaki podchodzi do swojej postaci, jest piękny”, zapewnił.

Kristen Stewart zagrała w filmie o Dianie Spencer. Kiedy premiera?
Fot. Tommaso Boddi/WireImage

Kiedy firma produkcyjna Neon ogłosiła w styczniu tego roku, że ​ruszają ​zdjęcia, oświadczenie wystosowała sama Kristen Stewart. „Film „Spencer” to zanurzenie się w emocjonalnym wyobrażeniu, kim księżna Diana była w momencie punktu zwrotnego w jej życiu”, przekazała mediom. W późniejszym wywiadzie aktorka przyznała, że „onieśmielał” ją akcent Lady Di. „Ludzie znają ten głos, jest tak wyraźny i szczególny”, opowiadała. „Nie chcę tylko grać Diany – chcę ją poznać”, podkreśliła w rozmowie z „InStyle”.

Zobacz też: Do sieci trafiło pierwsze zdjęcie filmu „Spencer”. Kristen Stewart wygląda identycznie jak księżna Diana. Wygląda niesamowicie!

Już wiemy, że w rolę księcia Karola wcieli się Jack Farthing. Brytyjski aktor znany jest między innymi z roli złoczyńcy George’a Warleggana w serialu BBC One „Poldark”. Niemiecka modelka i aktorka Olga Hellsing zagra Sarah Ferguson, byłą księżną Yorku, a Thomas Douglas zagra ojca Diany, Earla Johna Spencera. W pozostałych rolach wystąpią Timothy Spall, Sally Hawkins i Sean Harris, jednak nie wiadomo, w kogo się wcielą.

W sieci niewiele jest zdjeć z planu, ale te, które tam trafiły, pokazują zadziwiającą przemianę Stewart. Czy jest podobna do Diany? Wydaje się, że bardzo. 

Nowy film o życiu księżnej Diany powalczy o Złotego Lwa w Wenecji
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Kristen Stewart zagrała księżną Dianę w filmie „Spencer”. Zdjęcia
Fot. NEON / Topic Studios / BEEM/Beem/East News

Jack Farthing wcieli się w rolę księcia Karola w filmie „Spencer”

Jack Farthing - to on zagra księcia Karola w filmie „Spencer”
Fot. Ian Gavan/Getty Images

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?