Epidemia choroby COVID-19, która jest następstwem zakażenia koronawirusem, rozpoczęła się jeszcze w listopadzie zeszłego roku w chińskim mieście Wuhan. Po kilku miesiącach, jedenastego marca 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że jest to pandemia, a jej centrum stała się Europa. Przerażające statystyki zachorowań i zgonów odnotowały takie kraje, jak Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Francja czy Niemcy. Wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, w tym zamknięcie granic, a mieszkańcy musieli nauczyć się żyć w realiach lockdownu.

Reklama

Pandemia koronawirusa. Podsumowanie 2020 roku

Zamknięte szkoły, sklepy, punkty usługowe, zakaz przemieszczania się bez wyraźnego powodu, praca i nauka w trybie zdalnym... Tak wyglądały pamiętne pierwsze miesiące pandemii. Wiosną największe stolice Europy przypominały miasta-widma. Puste Rzym, Paryż, Amsterdam czy Warszawa wzbudzały niepokój i w niczym nie przypominały obleganych przez turystów kierunków wyjazdowych.

Wraz z nową rzeczywistością pojawiły się nowe wytyczne. Od wielu miesięcy obowiązuje nas m.in. noszenie maseczek ochronnych, zachowanie odpowiedniego dystansu czy dokładna higiena rąk. Gdy epidemia koronawirusa zaczęła się rozwijać, eksperci ostrzegli, że w grupie największego ryzyka znajdują się osoby starsze, dlatego wiele rodzin podjęło trudną, ale słuszną decyzję o chwilowej izolacji.

Bohaterami naszych dni pozostają wszystkie osoby, stojące na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny, a także sprzedawcy, farmaceuci, kurierzy, kierowcy transportu miejskiego, pracownicy służb miejskich, pracownicy oczyszczania miasta... Dziękujemy.

Niebezpieczny wirus z przerażającą szybkością rozprzestrzeniał się nie tylko w Europie. Stany Zjednoczone wciąż są liderem, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Sytuacja nie wygląda najlepiej m.in. w Indiach, w Brazylii, w Turcji, czy w Rosji. W tych państwach od wielu miesięcy obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jak kwarantanna dla wszystkich podróżnych, czy rezygnacja z niektórych lotów międzynarodowych.

Zobacz także

Zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia, jesienią rozpoczęła się druga fala pandemii. Ze względu na rosnące statystyki zachorowań, w grudniu niektóre kraje ogłosiły lockdown, a inne wprowadziły godzinę policyjną. Także w Polsce rząd podjął decyzję o trzytygodniowej „narodowej kwarantannie”.

Koronawirus. Czym jest Covid-19, jakie są objawy?

Nazwa koronawirus pochodzi od łacińskiego słowa corona, co oznacza koronę lub wieniec – naukowcy zainspirowali się kształtem wirusów. Miał pojawić się na targu owoców morza w mieście Wuhan, w środkowych Chinach. Nielegalnie sprzedawano tam mięso dzikich zwierząt. Wkrótce niebezpieczne drobnoustroje, objawiające się infekcjami układu pokarmowego i oddechowego, zaatakowały ludzi.

Dziesiątego grudnia minął rok, odkąd koronawirus jest z nami, jednak jest to jedynie data symboliczna, ponieważ tego dnia zarejestrowano pierwszy oficjalny przypadek zakażenia. 57-letnia sprzedawczyni krewetek pojawiła się w ośrodku zdrowia w Wuhan z objawami przeziębienia. Nieświadoma zagrożenia, po otrzymaniu zastrzyku powróciła na targ, gdzie zaczęła zarażać inne osoby. Sześć dni później w ciężkim stanie trafiła do największego szpitala w mieście. Wtedy okazało się, że podobnych pacjentów jest więcej.

Według WHO, główne objawy choroby COVID-19 to wysoka gorączka, męczący suchy kaszel, duszności i trudności w oddychaniu. Po wielu badaniach nowego wirusa udało się ustalić, na jakie jeszcze symptomy należy zwrócić uwagę. Są to min. problemy trawienne, brak węchu i/lub smaku, a nawet zmiany skórne. W lżejszych przypadkach objawy ustępują po kilku dniach, jednak w cięższych mogą prowadzić do rozległego zapalenia płuc, niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet śmierci.

Koronawirus na świecie. Szczepionka w 2021 roku

W listopadzie naukowcy z koncernów Pfizer i BioNTech potwierdzili, że po wielu miesiącach testów i badań klinicznych udało im się opracować skuteczną szczepionkę. Będzie dostępna we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pierwsza partia trafiła już do Polski, a w Warszawie odbyły się pierwsze szczepienia.

To jednak nie koniec walki z pandemią. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował niedawno o wykryciu nowej odmiany koronawirusa, która rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż poprzednia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, pojedyncze przypadki zakażenia nowym szczepem wirusa SARS-CoV-2 wykryto już w trzynastu innych państwach, między innymi w Holandii, Hiszpanii, Danii i Japonii.

Reklama

Jak dotąd, koronawirus dotarł do 218 państw, a z ostatnich informacji wynika, że jest obecny na wszystkich kontynentach. Liczba wszystkich wykrytych przypadków zakażenia na świecie przekroczyła osiemdziesiąt milionów. Blisko dwa miliony osób zmarło, prawie sześćdziesiąt milionów uważa się za wyleczone.

Reklama
Reklama
Reklama