Eryk Kulm
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters
O tym się mówi

Eryk Kulm jr zagra Fryderyka Chopina w niemal najdroższej polskiej produkcji filmowej

Mamy pierwsze zdjęcia z planu. Co za metamorfoza!

Marta Cieplak 4 czerwca 2024 11:30
Eryk Kulm
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Od premiery ostatniego filmu o Chopinie minęło ponad 20 lat. Teraz czeka nas kolejna produkcja opowiadająca historię życia tego wybitnego kompozytora. Jak podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej, budżet na film wynosi aż 64 mln złotych, a zdjęcia będą kręcone w Polsce, we Francji i na Majorce. Za reżyserię odpowiada Michał Kwieciński, a w rolę Chopina wcieli się Ery Kulm jr, który za rolę w filmie „Filip” otrzymał Orła. Na pierwszych zdjęciach z planu widać go w pełnej charakteryzacji i naprawdę do złudzenia przypomina kompozytora. To trzeba zobaczyć!

ZOBACZ TAKŻE: Ich związek uchodził za niemoralny, żyli bez ślubu. O miłości George Sand i Fryderyka Chopina

Film „Chopin! Chopin!” premiera w 2025 roku

Historia pokazana w filmie obejmie kilkanaście momentów z biografii kompozytora, skupiając się przede wszystkim na momencie, gdy mieszkał we Francji. Jak czytamy w informacji prasowej: „Fryderyk Chopin jest już wtedy gwiazdą Paryża i żadne przyjęcie nie może obejść się bez jego obecności. Mimo druzgocącej diagnozy - gruźlicy, mężczyzna stara się żyć pełnią życia. Przede wszystkim chce tworzyć i całkowicie poświęcić się muzyce – tak jak Bach i Mozart, jedyni kompozytorzy, których cenił”.

Zdjęcia do filmu rozpoczną się w sierpniu tego roku i będą realizowane w Polsce, Francji i na Majorce. Na ekranie zobaczymy również międzynarodową obsadę, a postacie będą mówić po polsku, francusku i hiszpańsku. Za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński, a scenariusz napisał Bartosz Janiszewski. Z kolei za całą produkcję odpowiada Akson Studio, które zrealizowało takie filmy jak: "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Miasto 44", "Filip", "Teściowie" czy "Powidoki". To bez wątpienia gwarancja sukcesu.

A co o filmie mówi jego reżyser? „Chopin wypowiedział muzyczną wojnę przeszłości - i ją wygrał. Bez niego jazz i wiele innych nurtów w muzyce nie byłoby takie, jakie znamy. W jego krótkim życiu towarzyszyły mu trzy siły: miłość, muzyka, choroba, które walczyły o niego do końca. I o tym właśnie będzie film „Chopin, Chopin!” o losie i psychice unikalnego, pięknego człowieka", podkreśla Michał Kwieciński.

ZOBACZ TAKŻE: Szwajcarski dziennikarz wysnuwa mocną tezę: Fryderyk Chopin był gejem. Jak ją udowodnił?

Eryk Kulm jr jako Fryderyk Chopin - metamorfoza do filmu

W rolę Fryderyka Chopina wcieli się Eryk Kulm jr, który za tytułową rolę w filmie „Filip" Michała Kwiecińskiego otrzymał Polską Nagrodę Filmową - Orła, nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest obiecującym aktorom o wyjątkowej charyzmie i indywidualności oraz nagrodą im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszego aktora na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich.

Co bardzo ciekawe, Eryk Kulm jr zapowiedział, że wszystkie utwory w filmie zagra samodzielnie! W końcu pochodzi z muzycznej rodziny - jego ojciec Eryk Kulm jest znanym muzykiem jazzowym.

A jak będzie wyglądał? Zobaczcie pierwsze zdjęcia aktora w pełnej charakteryzacji. 

Eryk Kulm jr jako Chopin
Fot. Alekdsandra Grochowska/materiały prasowe Akson Studio

Redakcja poleca

REKLAMA


Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.